Styl skandynawski - jak urządzić wnętrze, gdzie panuje przytulny minimalizm? 

Styl skandynawski inspiruje designerów od wielu lat. W Polsce jest jednym z najchętniej powielanych sposobów na aranżację wnętrz. Powodem może być bliskość, jaką czujemy z mieszkańcami krajów północy. My również - choć nie w takim samym stopniu - musimy mierzyć się z brakiem naturalnego światła w sezonie jesienno-zimowym. Właśnie dlatego poszukujemy go we wnętrzach, wybierając neutralne kolory w jasnych odcieniach. Blisko nam również do natury, a charakterystyczny dla stylu scandi minimalizm, staje się coraz popularniejszy w czasach zmęczenia nadmiarem. Podpowiadamy, jak i dlaczego warto urządzać wnętrze w stylu skandynawskim.

spacejoy-zIoU4ALVugs-unsplash.jpg [260.67 KB]

Skandynawski styl: główne cechy

Styl skandynawski wywodzi się z początku XX wieku (jego rozwój przypada na lata 50.) i jest ruchem projektowym, który rozwinął się w krajach tj.: Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Islandia. Obejmuje wzornictwo i aranżację wnętrz o charakterystycznych cechach: dążeniu do prostoty, minimalizmu i funkcjonalności, wykorzystaniu naturalnych materiałów oraz jasnych barw i światła. Duński wariant można opisać również tytułem duńskiego magazynu Skønvirke z 1914 roku, oznaczającego "pracę pełną wdzięku".

spacejoy-85pCvDWDMmI-unsplash.jpg [391.03 KB]

Przytulny minimalizm, czyli czym się charakteryzuje styl scandi?

Wywodzący się z północy styl skandynawski od zawsze był minimalistyczny. Na jego rozkwit, czyli złotą erę skandynawskiego wzornictwa pracowało wielu projektantów Skandynawów, tj.: Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Hans J. Wagner, Poul Henningsen i Maija Isola. Kreowane przedmioty miały formą nawiązywać do wytworów natury. Najważniejszy był minimalizm i harmonia zarówno w wyborze kształtów jak i palecie kolorów.

Zrzut ekranu 2023-03-06 090626.png [2.36 MB]

Wnętrze w stylu skandynawskim - na wskroś funkcjonalne

Funkcjonalność stanowi kwintesencję stylu skandynawskiego. Twórcy zadbali nie tylko o estetyczne wrażenia, ale też komfort użytkowania. Dom skandynawski ma być przede wszystkim wygodny i przyjemny do mieszkania, a więc dostępne w nim sprzęty muszą być funkcjonalne. Ma być ich niewiele, więc powinny spełniać wszystkie potrzeby domowników.

shutterstock_1572086110.jpg [565.19 KB]

 

Stąd funkcjonalne meble o różnym zastosowaniu, modułowe kanapy czy sprytne systemy przechowywania. Świetnie sprawdzają się więc wszelkiego rodzaju systemy do segregowania i układania przedmiotów w porządku oraz chowania ich w minimalistycznych szafach. Wszelkie zbędne przedmioty w pomieszczeniu w stylu skandynawskim powinny być schowane.

Styl nordycki i szwedzki - naturalne materiały i kolory

Wyposażenie w mieszkaniu skandynawskim jest wykonane najczęściej z naturalnego drewna i tekstyliów. Istotna jest ekologia: twórcy wiedzą, że takie elementy aranżacji posłużą przez lata, szybko się nie znudzą, a następnie po prostu dobrze się rozłożą. Meble i dekoracje wykonane z materiałów naturalnych często są też wytworem rzemieślników lub twórców sztuki ludowej.

Zrzut ekranu 2023-03-06 100937.png [2.28 MB]

Oświetlenie, czyli jak światło buduje nastrój i przytulność w nowoczesnych wnętrzach

Oświetlenie w stylu skandynawskim odgrywa szczególną rolę. W krajach, w których przez większość dni w roku dostęp do słońca jest ograniczony, a dni są ciemne, stawia się nie tylko na jasne barwy, ale też wiele punktów świetlnych.

Zrzut ekranu 2023-03-06 101423.png [1.02 MB]

Pholc, Donna Maxlight, Hana Kdln, Mitos

 

W norweskich domach małe lampki umieszczane są w każdym oknie (na parapecie lub podwieszane). Z tego względu bardzo rozwinęła się również skandynawska produkcja doskonałych pod względem designu i jakości lamp. Styl skandynawski lubi, aby było przestronnie i jasno, a kolorystyka aranżacji podkreślała rolę oświetlenia.

Odmiany stylu skandynawskiego

Nowoczesny styl skandynawski cały czas rozwija się, przechodzi różnego rodzaju ewolucje w: styl gustawiański, folkowy, new nordic czy scandi chic. Jakie są cechy takich wnętrz?

Styl gustawiański, czyli wnętrze klasyczne i nawiązujące do historii

Gustawiański styl skandynawski bazuje na latach panowania w Szwecji króla Gustawa III (lata: 1771-1792) uznawanego za mecenasa sztuki i znawcę kultury. Monarcha był zafascynowany stylem rokoko i łączył go z wpływami szwedzkimi. Dlatego w stylu, który współcześnie ma nawiązywać do tego złotego okresu, dostrzegalne są wyraźne wpływy tego nurtu.

Jest on jednak uproszczony, realizujący ogólne założenia stylu skandynawskiego. Bazą pozostaję odcienie bieli i szarości oraz chłodny błękit i pastele. Mogą pojawić się wzory kwiatowe lub pasy, ale w delikatnej wersji. Elementem zdobiącym wnętrze jest oświetlenie w postaci kryształowego żyrandola oraz lustra, które dodatkowo rozświetlają pomieszczenia. Przy wyborze mebli obowiązuje eklektyzm i wykończenie z naturalnych tkanin: lnu, bawełny, płótna.

Styl scandi chic - minimalizm z charakterem i wnętrza oparte na pastelach

Scandi chic to styl skandynawski w wersji nieco bardziej glamour, bo do kolorów neutralnych i bazowych wprowadza się złoto (klasyczne żółte i różowe) oraz miedź. Częściej wykorzystuje się również odcienie pastelowe: żółtego, niebieskiego i różu w połączeniu z kontrastem, jaki daje czerń, grafit i antracyt. W scandi chic tych mocniejszych kolorów jest więcej. Jeszcze bardziej też gra się różnorodnością faktur, m.in. wybierając futrzane narzuty i dywany czy duże szklane klosze lamp.

shutterstock_569032711.jpg [569.49 KB]

Styl new nordic - styl skandynawski nowoczesny

Nowoczesny styl nordycki opiera się na białej bazie. Kolor ten pojawia się zarówno na ścianach, jak i na posadzkach. Często wybiera się również białe wyposażenie i meble. Kontrapunktem kolorystycznym stają się kolorowe dodatki z naturalnych materiałów, np. plecionki, makramy, dywaniki, grube pledy, poduszki, drewniane dekoracje, obrazki i rośliny.

shutterstock_680854861.jpg [551.09 KB]

Folkowy styl skandynawski - wnętrze inspirowane ludowością

W folkowej odmianie stylu skandynawskiego stawia się na odwołania do kultury ludowej oraz wprowadza elementy rękodzieła. Są one wykonane z naturalnych materiałów i często też przywołują obrazy znane ze spacerów po Skandynawii.

Zrzut ekranu 2023-03-06 102722.png [1.54 MB]

Stół w jadalni może być wykonany z grubo ciosanych desek lub ściętych bali, żyrandol z konarów drzew, a drobne dekoracje rzeźbione w drewnie i pomalowane na typowe kolory wykorzystywane w sztuce ludowej, np. intensywną czerwień, niebieski lub czarny. Pojawiają się makatki lub zastawa stołowa z charakterystycznymi  motywami zwierząt gospodarskich (zwłaszcza konia) i roślin.

Kolory w stylu skandynawskim

W aranżacjach w stylu skandynawskim warto wprowadzać przede wszystkim odcienie bieli, beżu, kremu, błękitu, szarości oraz pastelowe kolory. Kontrastem może być czerń, ewentualnie bardzo ciemny brąz oraz barwy ludowe (czerwień, mocny niebieski) stosowane jedynie w dodatkach i akcentach. Jasne kolory skandynawskie mają za zadanie rozświetlić wnętrze i optycznie je powiększyć. Najczęściej wybiera się jasne kolory bazowe oraz kilka dodatkowych, np. pastelowy żółty lub zielony, który ociepli wnętrze. Neutralne kolory sprawiają, że aranżacja nie nudzi się i może być łatwo modyfikowana. Pozwala również na "kolorystyczny" odpoczynek od zbyt wielu bodźców.

tomas-piachewski-1a0649kpN5Q-unsplash.jpg [332.05 KB]

Istotne jest również skandynawskie wzornictwo. Jasne meble i dodatki zestawione są z delikatnymi motywami roślinnymi, ale też mocniejszymi akcentami. W tym wypadku wykorzystuje się geometryczne wzory, które nie powinny jednak dominować w całej aranżacji.

Meble, dekoracje i dodatki w stylu skandynawskim

Skandynawski design to przede wszystkim prostota, funkcjonalność i lekkość. Właśnie tym powinniśmy kierować się przy wyborze wyposażenia. Nic nie powinno zaburzać harmonii, jaką budują stonowane kolory, rozświetlenie i powiększenie przestrzeni oraz naturalne materiały. Raczej rezygnuje się z ciężkich, dekoracyjnych form.

diane-wuttke--37ysvsiUbk-unsplash.jpg [408.31 KB]

Wyjątek stanowi styl skandynawski w odmianie gustawiańskiej, gdzie inspirujemy się rokoko. Warto też przemyśleć kwestie praktyczne, m.in. przechowywanie. Funkcjonalne skandynawskie meble pomogą w schowaniu zbędnych elementów, które nie muszą pozostawać na widoku. To, co dekoracyjne często ma też swoja funkcję. Bardziej stawia się na piękno przedmiotów użytkowych, niż bibeloty. Uwagę przykuje raczej ciekawy fotel lub krzesła, niż ozdoby, które nie pełnią żadnej innej funkcji.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Zobacz nasze sprawdzone sposoby na wprowadzenie stylu skandynawskiego we wnętrzach, a także dekoracje w stylu scandi.

>> Chcesz urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Zobacz także aranżacje japandi, zwane japońskim pomysłem na wystrój skandynawski.
Przeczytaj więcej: Styl japandi - czym jest i jak urządzić wnętrze w tym stylu?

Salon w stylu skandynawskim - przestronny pokój dzienny w jasnych kolorach

Sercem salonu skandynawskiego jest wygodna, zazwyczaj biała, kremowa lub szara sofa, ewentualnie stół jadalniany. Mebli nie jest zbyt wiele lub nie rzucają się w oczy. Praktyczny będzie wybór prostych w formie szafek do zabudowy, które pomieszczą wszystkie przedmioty, nie stanowiące dekoracji, ale przyczyniające się do powstawania bałaganu i chaosu. Znaczenie mają również faktury.

taylor-hernandez-cm_PpUQU-lk-unsplash.jpg [385.17 KB]

Aby skandynawskie wnętrze było przytulne i ciepłe, pozwalało na oddawanie się chwilom hygge lub lagom, zadbajmy o nastrój. Przyda się mięsisty koc oraz poduchy z poszewkami z lnu, futra, płótna czy bawełny. Doskonałym trikiem wnętrzarskim jest też położenie kilku mniejszych dekoracji (np. świec, ramek, figurki handmade) na jednej podstawce. Daje to wizualne wrażenie porządku i wygląda lepiej, niż pojedyncze przedmioty poustawiane w losowych miejscach.

Jadalnia w stylu skandynawskim - jak ją urządzić w salonie lub kuchni w stylu skandynawskim?

Jadalnia może być połączona z pokojem dziennym lub kuchnią. Pamiętać należy, aby zaaranżować ją tak, by nadal zachować wrażenie przestronności. W mniejszych pomieszczeniach pomoże postawienie na biel na podłodze i ścianach, białe meble i nieliczne dodatki w innych jasnych kolorach. Pamiętajmy, że dom w stylu skandynawskim ma być rozświetlony, ale też przytulny, dlatego grajmy różnorodnością faktur, folkowymi elementami czy dodatkami z naturalnego drewna.

Zrzut ekranu 2023-03-06 103506.png [1.31 MB]

Przeczytaj więcej: Biało-drewniana kuchnia. Inspiracje i pomysły

Najlepiej sprawdzą się szafki bejcowane na biało z czarnymi gałkami lub uchwytami oraz stół w kolorze drewna lub białym. Dodatki w stylu skandynawskim to przede wszystkim piękna zastawa, naczynia, plecione wykończenie krzeseł czy cegła na ścianie. Dobierzmy też estetyczne sprzęty oraz akcesoria kuchenne, które połączą styl nowoczesny z ludowym. Ważne też, by mieszkanie w tym stylu sprzyjało chwilom hygge w gronie rodzinnym.

Przeczytaj więcej: Kuchnia w stylu skandynawskim

Sypialnia w stylu skandynawskim - naturalne materiały i kolory ziemi

biel-w-sypialni-cegla-1920x845.jpg [100.79 KB]


Przeczytaj więcej: Sypialnia z białą cegłą

W pokoju w stylu skandynawskim ma być maksymalnie komfortowo, dlatego układa się w nich pledy o grubym splocie, narzuty o wyraźnej fakturze i poduszki. Ponownie elementów nie może być zbyt wiele. Wystarczy stolik nocny z naturalnego drewna, lampy o przyjemnym natężeniu światła oraz elementy drewniane, np. w postaci paneli za łóżkiem. Przestrzeń ma być uporządkowana i nie dostarczać zbyt wielu bodźców przed odpoczynkiem. 

Łazienka w stylu skandynawskim: aranżacja

W łazience w stylu skandynawskim stawiamy na modne połączenie bieli i ciepłego odcienia drewna w postaci drewnopodobnych płytek oraz elementów dekoracyjnych. Warto wybierać też ceramikę o nowoczesnym, minimalistycznym kształcie, do której pasować będzie czarna armatura.

0C1A2519-HDR (Large).jpg [104.36 KB]

Przeczytaj więcej: Minimalistyczna łazienka w jasnych kolorach

Można postawić też na totalną biel lub beż z kilkoma akcentami innego koloru, jak w naszej przykładowej aranżacji jasnej łazienki. Uwagę przyciąga tutaj wyłącznie forma umywalki i miski WC. Nic nie zaburza spokoju, a jednak całość sprzyja relaksowi.