Biało-drewniana kuchnia - inspiracje i pomysły

 

Biel i drewno to kolory najchętniej wybierane przy aranżacjach, które dzięki takiemu zestawieniu pozostają jasne i rozświetlające, ale - dzięki naturalnym akcentom - również przytulne i ciepłe. Z takimi bazowymi kolorami można uzyskać zarówno wnętrze klasyczne, np. angielskie, jak i skandynawskie czy na wskroś nowoczesne.

shutterstock_793913143.jpg [274.08 KB]

Połączenie drewna z białymi szafkami kuchennymi - w jakim stylu urządzić wnętrze?

Naturalny kolor drewna w połączeniu z bielą daje uniwersalną bazę dla aranżacji realizujących:

 • styl skandynawski - najbardziej kojarzony z jasnymi kolorami i naturalnymi wykończeniami. W tego typu realizacji można zdecydować się na meble kuchenne białe lub bielone (z wyraźnym rysunkiem słojów) czy w kolorze jasnego drewna. Może ono wpadać nawet w tony szare. Należy pamiętać o zachowaniu zasady minimalizmu, oszczędności nie tylko form, ale też dekoracji i dodatków. Całość ma być przytulna, naturalna, rozświetlona i przestronna. Przy wyborze mebli raczej kierujmy się prostotą, niż dekoracyjnością. Ważne też, aby zachować i podkreślić naturalny charakter drewna.

 • styl angielski - klasyka w szykownym wydaniu. Białe meble kuchenne zestawiane są tutaj z czarnymi lub ciemnobrązowymi dodatkami. Akcentem jest więc ciemne drewno w odcieniach mahoniu i czekolady lub wpadające w czerń. Zazwyczaj stosuje się je do wykańczania blatów, ewentualnie przy doborze dodatków. Drewniany blat jest dopełnieniem białych szafek z dekoracyjnymi, frezowanymi frontami szafek kuchennych;

 • styl prowansalski - aranżacja delikatna, nieco romantyczna, wypełniona aromatem świeżych ziół prowansalskich i - choć już nie tak silnymi jak w stylu skandynawskim - nawiązaniami do natury. Tworząc aranżację kuchni w tym stylu można wybierać dekoracyjne fronty, jednak są one lżejsze od tych, jakie stosowane były w aranżacjach angielskich. Charakterystyczne są przeszklenia i jasne, pastelowe kolory dopełniające;

 • styl rustykalny - kolejny powrót do natury w białej kuchni z drewnianym blatem o wyraźnym rysunku słojów. To kolejny rodzaj aranżacji, który nasuwa się na myśl, kiedy myślimy o połączeniu białych mebli kuchennych z drewnem. W tym wydaniu jest ono mocne, nieobrobione, niczym wyjęte ze swojego naturalnego środowiska. Charakterystyczne są drewniane panele lub płytki drewnopodobne na podłogach i ścianach. W kwestii doboru elementów wyposażenia ponownie sięga się po czerń, najlepiej stylizowaną na retro;

 • styl nowoczesny - biel doskonale prezentuje się także w wersji współczesnej, na wysoki połysk. Aby nawiązać nieco do klasyki i sprawić, by aranżacja była bardziej przytulna, często dodaje się drewno w ciepłych odcieniach. Błyszczące białe meble kuchenne łączy się z szafkami z drewnianymi frontami i drewnianymi blatami. Drewno lub gres imitujący pojawiają się także jako wykończenie ściany lub są kładzione na podłodze.

Jakie płytki i jaka podłoga w biało drewnianej kuchni?

Z czym zestawiać białe meble wykończone drewnem lub drewniane fronty z białymi akcentami? O ostatecznym wyglądzie wnętrza decydować będzie wykończenie ścian i podłogi. Do takiego zestawienia pasować będzie:

 • biała cegła;

 • białe płytki, np. o mocnym połysku, ciekawej fakturze, retro;

 • panele drewniane;

 • płytki drewnopodobne i gres imitujący drewno;

 • płytki w odcieniach beżu, szarości, czerni i brązu;

 • jasny marmur;

 • kolorowe tapety;

 • ciekawe płytki wzorowane na portugalskich azulejos;

 • mozaiki w stonowanych odcieniach;

 • odważne tapety, np. z wzorem roślinnym.

Meble kuchenne - jakie wybrać do białej kuchni z drewnem

Meble w kolorze białym lub naturalnego drewna można znaleźć w wielu wariantach: nowoczesne z połyskiem lub matowe, ryflowane, bardziej dekoracyjne czy z przeszkleniami. W tego typu aranżacjach można dowolnie łączyć oba kolory.

W pierwszym wariancie stawiamy na biały komplet mebli i drewniane wykończenie podłóg lub ścian oraz dodatki, np. blat. W drugim postępujemy odwrotnie: to drewniane szafki stanowią bazę, a biel element dopełniający.

Możliwe jest również mieszanie mebli drewnianych i białych w podobnym stylu. Ciekawe będzie też wykorzystanie kontrastu faktur i zestawienie frontów na wysoki połysk z matowymi.

Dobór dodatków w aranżacji kuchni białej z drewnem?

Biel i drewno - chociaż łagodne i jasne - są już dość silną bazą z połączenia dwóch kolorów, dlatego przy wyborze dodatków lepiej postawić na jeden kolor dodatkowy. Neutralne będą tutaj elementy armatury w kolorze złotym lub srebrnym, ewentualnie szkło i kryształ. Jeśli decydujemy się na czarne krany czy gałki, właśnie ta barwa będzie dopełnieniem.

Jak dodać więcej koloru i dynamiki do biało-drewnianej aranżacji kuchni? Dobrze prezentować będą się mozaiki lub wzorzysta tapeta na głównej ścianie. W takim wypadku dodatki nie powinny już przejmować uwagi obserwatorów. W zależności od dominujących tonów na płytkach lub tapecie dobierzmy więc elementy srebrne, złote lub czarne.

Biała kuchnia z drewnianym blatem kuchennym

Najpopularniejszym sposobem łączenia bieli i drewna jest dobranie do białych mebli kuchennych drewnianego blatu. Nie tylko prezentuje się on bardzo elegancko i dodaje nieco ciepła do monotonnej kolorystyki, jest również bardzo praktyczny. Jego cena uzależniona jest od gatunku drewna i grubości, ponieważ te parametry wpływają na możliwość wielokrotnego odnawiania.

Drewniany blat wystarczy na samym początku pokryć olejem, aby zabezpieczyć go przed wilgocią i zniszczeniem. Jeśli po czasie odbarwi się lub zarysuje, można go po prostu przeszlifować i ponownie pomalować.

Nowoczesna biała kuchnia lakierowana - jak połączyć z drewnem?

Czy popularne połączenie bieli z drewnem może być nowoczesne? Wszystko zależy od doboru frontów kuchennych i elementów uzupełniających. Współczesne aranżacje opierają się na prostocie form i oszczędnych dekoracjach. Najlepiej sprawdzą się więc meble o zupełnie płaskich frontach bez zdobień. Biel często dodatkowo rozświetlana jest połyskiem, aby kontrastować z naturalnym matem drewna.

Znaczenie będą miały również tak niewielkie detale jak gałki i uchwyty: im bardziej minimalistyczne, tym lepiej. Często po prostu się z nich rezygnuje na rzecz nowoczesnych technologii, pozwalających na otwarcie szafek za pomocą lekkiego naciśnięcia.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim

Wybierając połączenie drewna i bieli nie można zapomnieć o stylu skandynawskim, dla którego takie zestawienie jest najbardziej charakterystyczne. W tym wypadku stawia się na maksymalną naturalność i rozjaśnienie przestrzeni, która optycznie powiększa się.

Zazwyczaj stosuje się jasne odcienie drewna, bielone lub pokryte półprzezroczystą szarą farbą deski, które dają wrażenie czystości i nie zaburzają prostoty wnętrza.

Skandynawska będzie też kuchnia z białym zestawem mebli, grubym drewnianym blatem i ciężkim stołem jadalnianym, na którego powierzchni widoczne będzie wyraźne usłojenie. Można też wprowadzić drobne elementy kolorystyczne w odcieniach: mocnej czerwieni lub niebieskiego.

Biała kuchnia z drewnem i czarnymi elementami

Aranżacja oparta na bieli drewnie nabierze drapieżności i charakteru dzięki wprowadzeniu trzeciego mocnego koloru. Czarny blat, krany, uchwyty, sprzęty AGD i lampy doskonale będą się komponować z podstawowym zestawieniem. To klasyka w nowej, bardziej nowoczesnej odsłonie, jeśli dobierzemy proste szafki z frontami bez zdobień.

Biel, drewno i czerń to również kolory odpowiednie do zaaranżowania kuchni w stylu angielskim: eleganckim, szykownym i klasycznym. W tym wypadku dobieramy już meble frezowane lub z przeszklonymi drzwiczkami.