Styl japandi - czym jest? Jak urządzić wnętrze w tym stylu

Harmonia, symetria, spokój, oszczędność - tak najkrócej można podsumować styl japandi, który powoli zadomawia się w polskich mieszkaniach. Jest to z pewnością estetyka, która zapewnia uczucie ukojenia i wyciszenia. Co więcej, jak się okazuje, aby Twoje pomieszczenie wypełniła energia zen, nie musisz wydawać fortuny - wystarczy kilka modyfikacji.

Styl Japandi - head.png [132.29 KB]

Co to jest styl japandi?

Styl japandi to nurt aranżacyjny, który narodził się stosunkowo niedawno. Stanowi on fuzję stylu skandynawskiego z japońskim. Jednocześnie czerpie on z nich to, co najlepsze. Widoczne jest w nim charakterystyczne dla estetyki scandi przywiązanie do komfortu, która idzie w parze z wyjątkową funkcjonalnością oraz przytulnością. Z drugiej strony można w nim zauważyć zamiłowanie do natury, które widoczne jest w japońskim nurcie aranżacyjnym. Ascetyzm form, geometryczne linie, minimalistyczne bryły - to kolejne cechy, którymi się wyróżnia styl japandi. Kocha on również naturalne materiały, a i widoczne są w nim pewne wpływy wabi-sabi - stylu, który eksponuje piękno niedoskonałości. Jeśli chcesz uzyskać efekt emanujących prostotą, a zarazem przytulnych wnętrz, ten nurt aranżacyjny będzie strzałem w dziesiątkę.

Styl Japandi - 1.jpg [95.78 KB]

Styl japandi a stonowane barwy

Styl japandi uwielbia stonowaną kolorystykę, a więc łagodne beże, alabastrową biel, kolory ziemi. Co więcej, nie brakuje w jego palecie popielatych szarości, dalekowschodnich brązów, jak również i klasycznej czerni (zwykle w formie dodatków). Czasem można w nim zauważyć także odcienie niebieskiego, choć zazwyczaj także w postaci akcentów. Ta starannie dobrana paleta barw nie jest przypadkowa - ma ona z założenia wnosić do stylu japandi aurę spokoju i optymizmu. Jednocześnie ów nurt aranżacyjny skupia się na maksymalnie trzech barwach. Dużo rzadziej można w takich wnętrzach zauważyć duże płaszczyzny ciemnych kolorów oraz akcenty mocnych barw - jak się jednak okazuje, również i dla nich można znaleźć miejsce w stylu japandi.

Styl Japandi - 2.png [137.21 KB]

Styl japandi, czyli umiar i przestronność

We wnętrzach w stylu japandi niewątpliwie króluje umiar i skandynawski minimalizm - dotyczy to nie tylko kolorów, ale także kształtów, tekstur, struktur. To właśnie pewna powściągliwość aranżacyjna daje wrażenie przestronnego pomieszczenia, a każdy element wystroju ma w nim swoją określoną funkcję. Bez wątpienia nie znajdziesz w stylu japandi zbędnych bibelotów czy niepotrzebnych mebli. Oczywiście nie brakuje w nim wyrafinowanych dodatków - jak najbardziej można je tutaj znaleźć, jednak z pewnością nie przytłaczają one wnętrza. To wszystko sprawia, że choć mieszkanie w stylu japandi często jest bardzo skromne, zachwyca swoim wyrafinowaniem.

Naturalne materiały w stylu japandi

We wnętrzach japandi nie brakuje naturalnych materiałów: rattanu, bambusa, kamienia, wikliny, a przede wszystkim - drewna. To właśnie z tego surowca najczęściej wykonane są meble czy podłoga. Czasem można w takich mieszkaniach spotkać nawet ściany wyłożone drewnianymi panelami, przy czym efekt jest na wskroś nowoczesny.

Jakie drewno jest w stylu japońskim oraz skandynawskim najbardziej popularne? Cóż, w pierwszym przypadku cedr, cyprys, jak również i modrzew. W krajach nordyckich modne są z kolei takie gatunki, jak: sosna biała, buk, a także jesion. Wszystkie te rodzaje drewna można spotkać we wnętrzach japandi. Warto zaznaczyć, że również i tkaniny powinny być w nim wykonane z naturalnych materiałów, a więc np. lnu czy bawełny. Zarówno w skandynawski, jak i japoński styl aranżacyjny wpisane jest życie w zgodzie z naturą - nic więc dziwnego, że tak istotne są w estetyce japandi wspomniane już materiały.

Styl Japandi - 3.jpg [132.61 KB]

Styl japandi i minimalistyczne meble

Zastanawiasz się, jakie meble najlepiej się sprawdzą w stylu japandi? Z pewnością te smukłe, wizualnie lekkie, o prostych liniach i oszczędnych formach. Jeśli chcesz przestrzegać głównych założeń skandynawskich aranżacji, a zarazem wyznaczników japońskiej filozofii wabi-sabi, powinnaś zrezygnować z bogato zdobionych szaf, regałów, krzeseł czy foteli. Zamiast nich możesz w kuchni japandi zastosować np. szafki z gładkimi frontami, które są pozbawione frezów oraz wyrazistych uchwytów. Wspaniale skomponują się one z blatami w jednolitych kolorach, ale również z tymi z drewna czy kamienia. Warto dodać, że zarówno Japończycy, jak i Skandynawowie uwielbiają eksponować meble drewniane lub częściowo wykonane z tego surowca - dębowe stoły czy starannie wykonane regały. Jednak wnętrze w stylu japandi powinno być jednocześnie wypełnione meblami prostymi, nowoczesnymi, zachwycającymi symetrią oraz harmonią - warto o tym wszystkim pamiętać podczas aranżacji mieszkania.

Styl Japandi - 4.png [145.24 KB]

Wysmakowane dodatki w stylu japandi

Ważną cechą estetyki japandi jest tzw. minimum liczby elementów wyposażenia - nie oznacza to jednak, że nie można stosować dodatków, wręcz przeciwnie - we wnętrzu japandi z łatwością można zauważyć zachwycające oryginalnością, piękne dekoracje. Często można w nich spotkać np. tradycyjne, stare przedmioty czy też oryginalne podnóżki z kwadratowymi poduszkami.

Jeśli zamierzasz urządzić wnętrze w stylu japandi, zwróć uwagę również na designerskie lampy. Oświetlenie w dużym stopniu buduje nastrój, dlatego jest w tym stylu bardzo istotne, zwłaszcza w salonach oraz sypialniach. Ważnym elementem tego nurtu aranżacyjnego są również efektowne rośliny domowe, które można umieścić np. w fantazyjnych doniczkach. Można je zastąpić też wyrafinowanymi kompozycjami z kwiatów, minimalistycznymi ikebanami oraz dekoracyjnymi, suchymi gałązkami w wazonach - wszystkie te elementy wspaniale podkreślają charakter delikatnej estetyki japandi.

 


Zobacz jak zaprojektować idealne wnętrze

Button-więcej.png [1.39 KB]