Przepis na przytulne wnętrze, czyli co to jest ciepły minimalizm

Ciepły minimalizm (warm minimalism) to styl, który łączy prostotę z przytulnością i ciepłem. Jest to umiarkowana wersja minimalizmu, w której nie ma miejsca na nadmiar ozdób i dekoracji, ale jednocześnie nie trzeba rezygnować z przyjemności i komfortu, jakie dają miękkie tkaniny, ciepłe kolory i odpowiednio dobrane oświetlenie. 

spacejoy-c0JoR_-2x3E-unsplash.jpg [2.68 MB]

Warm minimalism charakteryzuje się prostymi i czystymi formami, jednak zarazem zachowuje przytulność i ciepło, dzięki zastosowaniu jasnych i ciepłych kolorów oraz naturalnych materiałów, takich jak drewno czy tkaniny z naturalnych włókien. Wnętrza utrzymane w tym stylu są przyjazne i komfortowe, a jednocześnie nie przytłaczają nadmiarem dekoracji i ozdób.

W ciepłym i minimalistycznym wnętrzu ważne jest również odpowiednie oświetlenie, które powinno być ciepłe i rozproszone, a także kilka drobnych elementów dekoracyjnych, takich jak poduszki czy koc, które nadają wnętrzu przytulnego charakteru.

Skąd się wziął ciepły minimalizm?

Trudno jest wskazać jednoznacznie, kto jest twórcą pojęcia "ciepły minimalizm". Minimalizm jako styl w architekturze i designie wziął się z nurtu modernizmu, a jego początki sięgają lat 20. XX wieku. Natomiast pojęcie "ciepłego minimalizmu" jest dość nowe i trudno jest wskazać jego precyzyjnego twórcę. Można jedynie przyjąć, że jest to połączenie idei minimalizmu z elementami, które dodają ciepła i przytulności do wnętrza, takimi jak ciepłe kolory, naturalne materiały czy źródła światła. Ciepły minimalizm to trend w projektowaniu wnętrz, który pojawił się w 2022 roku, łącząc autentyczność i intencję minimalizmu z przytulnym, domowym ciepłem.

Ciepłe kolory w minimalistycznym wnętrzu

Ciepłe kolory są często uważane za przytulne i nastrojowe, dlatego często są wybierane do dekoracji wnętrz. Jasne ciepłe kolory to te, które należą do grupy czerwieni, pomarańczy, żółci i brązów, ale są w jaśniejszych odcieniach. Jasne ciepłe kolory są bardziej subtelne i delikatne niż ich ciemniejsze odpowiedniki, dlatego często są wybierane do wnętrz, gdzie chce się stworzyć przyjazną i przytulną atmosferę, ale uczucia przytłoczenia.

karolina-grabowska-ulh3-dLSXjI-unsplash.jpg [3.42 MB] cs2030-A_P39L_SQZ_cs4133-R_P507_P94_P507_cs7255.jpg [387.51 KB]


Jasne ciepłe kolory mogą być idealne do pomieszczeń, które są skierowane na południe i mają dużo naturalnego światła, ponieważ dodają ciepła i radości, ale nie obciążają nadto wnętrza. Możesz wprowadzić jasne ciepłe kolory do wnętrza, malując ściany na jasny ciepły kolor, dodając jasne ciepłe dodatki, takie jak poduszki lub koce, lub wybierając meble w jasnych ciepłych kolorach. Ważne, aby zachować równowagę pomiędzy jasnymi ciepłymi kolorami a innymi elementami dekoracyjnymi, tak aby wnętrze było przyjazne i ciepłe, ale jednocześnie eleganckie i schludne.

Jak stworzyć przytulne wnętrze?

Przytulność we wnętrzu to cecha, która sprawia, że pomieszczenie jest przyjazne i przyjemne dla mieszkańców. Można ją osiągnąć poprzez wprowadzenie kilku prostych elementów. Aby stworzyć ciepłe minimalistyczne wnętrze, można zastosować kilka zasad:

  1. Wybierz jasne i ciepłe kolory: beże, brązy, biel, odcienie czerwieni i pomarańczu, a także złoto i srebro, to idealne kolory dla ciepłego minimalistycznego wnętrza.

  2. Ogranicz ilość mebli do niezbędnego minimum. Staraj się trzymać prostych i eleganckich form.

  3. Wybieraj jasne, ciepłe kolory do malowania ścian i do dekoracji. Możesz też dodać ciepłe akcenty w postaci poduszek, koce, dywanów itp.

  4. Unikaj nadmiaru dekoracji: mniej oznacza więcej, dlatego warto unikać nadmiaru ozdób i dekoracji. Kilka drobnych elementów, takich jak poduszki czy koc, może nadać wnętrzu przytulny charakter.

  5. Postaw na naturalne materiały: drewno, kamień, tkaniny z naturalnych włókien, takie jak bawełna czy len.

  6. Zadbaj o oświetlenie: ciepłe i rozproszone światło to podstawa dla przytulnego wnętrza, dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wprowadź źródła światła, takie jak świece, lampy czy lampiony, które dodadzą ciepła i nastroju do wnętrza.

  7. Staraj się zachować równowagę pomiędzy ciepłymi kolorami i materiałami a prostotą i minimalizmem.

Gossip (2).jpg [2.73 MB]

Meble i wykończenia w przytulnym wnętrzu

Aby stworzyć przytulne wnętrze, warto wybrać odpowiednie meble. Meble, które dodają przytulności do wnętrza, to te, które charakteryzują się przyjemnymi, okrągłymi kształtami, miękkimi tkaninami, ciepłymi kolorami oraz naturalnymi materiałami.

dział_wyposażenia_befame_sofa_3.webp [304.99 KB]

Befame, Domani

Carmen sofa.jpg [3.89 MB]

Befame, Carmen

Wygodne sofy o okrągłych kształtach są idealne do wypoczynku i dodają przytulności do wnętrza.

Belair.jpg [221.00 KB]

Arketipo, Belair

EICHHOLTZ BRICE FOTELc124d28547269d9369e2065cf5fdc1b7.jpg [61.37 KB]

Eicholtz, Brice

Fotele obite miękkimi tkaninami, takimi jak len, wełna czy aksamit, są bardziej przytulne niż te obite skórą lub twardą tkaniną. Dodatkowo łagodne obłości dodają wrażenia komfortu i ciepła.

shutterstock_2018094782.jpg [727.61 KB]strefa-marcina-tyszki_meble_pufa_bonaldo_pebble-pouf_p-1.jpg [4.92 KB] 

Bonaldo, Pebble

Pufy są miękkie i wygodne, a także łatwo je przenosić z miejsca na miejsce.

maxliving-modern-stół-rozkladany.jpg [142.92 KB]

Maxliving, Modern

spacejoy-Kh4tedFdHz4-unsplash.jpg [3.47 MB]

Meble wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy len, dodają naturalności.

otto-7.jpg [383.98 KB]

41 zero 42, Otto

entice 5.png [1.58 MB]

Atlas Concorde, Entice

Wykończenia, np. płytki imitujące naturalne materiały, sprawiają, że wnętrze wydaje się cieplejsze. Warto zwrócić uwagę na płytki o fakturze przypominającej drewno czy kamień.

Estiluz_Gada_M-3927_table_lamp_a03.jpg [3.30 MB]

Estiluz, Gada

Estiluz_Pila_T-3555_suspension_lamp_M-3557_table_lamp_img_a01.jpg [3.13 MB]

Estiluz, Pila

W aranżacjach w stylu warm minimalism dużą rolę odgrywa światło i oświetlenie.

Czym się różni ciepły minimalizm od japandi?

Rozróżnienie tych dwóch stylów może przysporzyć wiele problemów. Jak je rozpoznać? Ciepły minimalizm to styl, w którym minimalizm łączy się z elementami przytulności i ciepła. Japandi łączy się elementy japońskiej i skandynawskiej estetyki. Oba style skupiają się na harmonii i prostocie, ale ciepły minimalizm kładzie większy nacisk na to, aby wnętrza były przytulne i ciepłe. Japandi łączy cechy obu kultur, takie jak prostota, naturalność i harmonia. Ciepły minimalizm może obejmować takie elementy jak: miękkie tekstylia, jasne kolory, pledy i poduszki, podczas gdy w japandi stosuje się naturalne materiały, np. bambus i drewno. Znaczenie ma tu oraz geometria i minimalizm.

spacejoy-MjvGoa_oRts-unsplash.jpg [2.03 MB]

jasmin-ne-O9YTG6NrCn8-unsplash.jpg [1.78 MB]

erik-mclean-WBMjuGpbrCQ-unsplash.jpg [2.46 MB]