Tom Dixon: poznaj sylwetkę designera

 

 

Tom Dixon to brytyjski projektant, który jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych twórców w dziedzinie designu. Jego prace są cenione na całym świecie ze względu na ich oryginalność, styl i jakość wykonania. W artykule tym przyjrzymy się bliżej jego życiu i twórczości oraz omówimy jego wpływ na światowy design. 

Filozofia projektowania Dixona, kładzie nacisk na wybieranie odpowiednich materiałów, form i kolorów, aby stworzyć przedmioty o wyjątkowej wartości i pięknie. Dixona interesuje także wpływ projektowania na ludzi i ich życie, stąd jego projekty często łączą funkcjonalność z estetyką, aby wprowadzać do wnętrz pozytywne emocje i inspiracje. Poznaj życiorys brytyjskiego designera i jego najważniejsze dzieła. 

 

tom-dixon.jpg [79.92 KB]

 

“Po prostu lubię patrzeć, jak powstają rzeczy. I myślę, że, o dziwo, każdy tak ma. Ludzie mają naturalną skłonność do majstrowania przy rzeczach, uczenia się jak działają i bycia ich częścią”  

– Tom Dixon 

 

Życie i kariera Toma Dixona 

Tom Dixon urodził się w 1959 roku w mieście Sfax w Tunezji. Jego rodzice byli Brytyjczykami, którzy pracowali tam jako nauczyciele języka angielskiego. W 1963 roku jego rodzina przeniosła się do Londynu, gdzie Dixon dorastał i studiował na sztuce i architekturze w Chelsea College of Art. 

Po ukończeniu studiów, Dixon rozpoczął pracę w branży muzycznej jako basista w zespole Funkapolitan. W 1983 roku założył własny zespół o nazwie "The Jazz Defectors". W międzyczasie zaczął projektować meble, co stało się jego główną pasją i pracą. 

W 1998 roku Dixon został dyrektorem artystycznym marki Habitat, gdzie projektował meble i akcesoria dla domu. W 2002 roku zdecydował się na założenie własnej firmy - Tom Dixon Studio, która działa do dziś. W ciągu ostatnich kilkunastu lat firma ta stała się jednym z najbardziej znanych i cenionych producentów mebli i dodatków do domu na całym świecie. 

 

Our Studio Tom Dixon

 

Twórczość Toma Dixona 

Tom Dixon jest znany z projektowania mebli i oświetlenia, a także produktów z zakresu ceramiki, szkła i metalu. Jego projekty są często inspirowane przemysłem i technologią, a ich cechą charakterystyczną jest minimalizm i elegancja. 

Jego pierwszym sukcesem był projekt krzesła "S" dla marki Cappellini, które zostało zaprezentowane na wystawie w Mediolanie w 1991 roku. Od tamtej pory projektował meble dla takich marek jak Artek, Moroso czy Poltrona Frau. 

W 2004 roku Tom Dixon zaprezentował swoją pierwszą kolekcję oświetlenia, w tym lampy "Mirror Ball" i "Copper Shade". Te projekty okazały się ogromnym sukcesem i stały się bestsellerami na całym świecie. W ciągu ostatnich kilku lat firma Tom Dixon Studio wprowadziła wiele nowych kolekcji oświetlenia, w tym lampy "Beat" i "Melt". 

Lampa Mirror Ball 

 

Dixon projektuje również produkty z zakresu ceramiki, szkła i metalu. Jego kolekcje naczyń stołowych, wazonów i dekoracji są znane z oryginalnego designu i wysokiej jakości wykonania. 

Tom Dixon Studio wprowadza również innowacyjne rozwiązania do przestrzeni publicznych, takie jak meble i oświetlenie do hoteli, restauracji i galerii sztuki. Współpracuje z takimi firmami jak Tom Ford, Adidas, Samsung, czy Canon. W 2019 roku zaprojektował wnętrze prestiżowego hotelu The Manzoni w Mediolanie. 

 

Wpływ Toma Dixona na światowy design 

Tom Dixon jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych projektantów na świecie. Jego projekty odzwierciedlają zmieniające się trendy w designie i technologii, a jednocześnie zachowują oryginalność i indywidualny styl. 

Dixon wprowadził wiele innowacyjnych rozwiązań do projektowania mebli i oświetlenia, takich jak wykorzystanie nowych materiałów i technik produkcji. Jego prace są również często zainspirowane przemysłem i architekturą, co sprawia, że są nie tylko funkcjonalne, ale także estetycznie atrakcyjne. 

Seria Swirl 

 

Jego prace są prezentowane na wystawach i w galeriach sztuki na całym świecie, a wiele z nich znajduje się w kolekcjach muzeów, takich jak Victoria and Albert Museum w Londynie czy MoMA w Nowym Jorku. 

Tom Dixon jest również ceniony za swoje zaangażowanie w ekologię i zrównoważony rozwój. Firma Tom Dixon Studio stosuje recykling i minimalizowanie odpadów w procesie produkcji, a także wykorzystuje materiały ekologiczne i odnawialne źródła energii. 

 

Tom Dixon: najważniejsze projekty 

Projektant tworzy meble, oświetlenie, produkty z ceramiki, szkła i metalu. Charakteryzują się one oryginalnością, nowatorskim podejściem do formy i wykorzystaniem innowacyjnych technik produkcji. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych projektów Toma Dixona: 

  • Fotel Wingback 

Fotel Wingback to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Toma Dixona. łŁczy w sobie tradycyjny styl z nowoczesnym designem. Fotel z charakterystycznymi skrzydłami został zaprojektowany w 2007 roku i od tamtej pory zdobył wiele nagród i wyróżnień. Fotel jest wykonany z ręcznie szytych elementów skórzanych lub materiałowych i może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. 

 

 

  • Lampa Melt 

Lampa Melt to innowacyjna lampa zaprojektowana przez Toma Dixona w 2014 roku. Lampy Melt są wykonane z polerowanego stopu miedzi, który został poddany specjalnej obróbce, tworząc efekt rozpuszczonego metalu. Lampa emituje ciepłe, miękkie światło i jest dostępna w różnych kolorach i rozmiarach. 

Melt

 

  • Seria mebli Slab 

Minimalistyczna seria mebli z betonu i drewna, która łączy surowość z eleganckim stylem. Kolekcja stołów, ławek i stołków z 2014 roku. Meble są wykonane z naturalnego drewna, a ich prosta forma i minimalistyczny design sprawiają, że doskonale pasują do różnych stylów wnętrzarskich. 

 

  • Seria świeczników Spin 

Seria Spin to czarne i oryginalne kandelabry. Ich charakterystyczna forma, przypominająca obracającą się piramidę, sprawia, że są one nie tylko funkcjonalne, ale również dekoracyjne. 

 

  • Fotele Fat 

Fotele Fat to seria wygodnych, obszernych foteli. Fotele są wykonane z miękkiej skóry lub tkaniny i posiadają charakterystyczne, zaokrąglone kształty. Fotele Fat są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich do różnych wnętrzarskich aranżacji. 

 

  • Krzesło S 

Krzesło S to wyjątkowa propozycja. Zaprojektowane zostało z myślą o minimalistycznej i eleganckiej formie, która wyróżni się w każdym wnętrzu. Krzesło cechuje się nie tylko pięknym designem, ale również wysoką jakością wykonania i wytrzymałością. Jego prosta, a jednocześnie ergonomiczna konstrukcja sprawia, że doskonale nadaje się zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego, w kawiarniach, restauracjach czy biurach. 

 

Poznaj z nami sylwetki najsłynniejszych designerów

Czytaj więcej