Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?

Idealne miejsce odpoczynku po długim dniu pracy, wygodna oaza, w której możesz zanurzyć się z kubkiem kawy, kocem i książką. Świetne miejsce do czytania, oglądania ulubionego serialu, a nawet na szybką drzemkę. O czym mowa? O fotelu, naturalnie! Czym kierować się w wyborze fotela wypoczynkowego? Podpowiadamy.

Włoski fotel wypoczynkowy do salonu

Mały fotel czy duży fotel – oto jest pytanie

Fotele wypoczynkowe to zarówno te głębokie i rozłożyste siedziska, w których możesz odpocząć po pracy, jak i nowoczesne, oszczędne w formie małe fotele do pokoju hotelowego, a nawet fotele rozkładane i fotele masujące.
Tak jak stół jest sercem jadalni, tak centrum salonu stanowi fotel wypoczynkowy – do codziennego siadania, drzemania, czytania i oglądania telewizji. Musi być wygodny i solidnie wykonany – to przecież zakup na lata.

Foteli na rynku dostępnych jest prawie tyle, co sof czy narożników, i tak jak inne meble wypoczynkowe powinien być dobrany do stylu salonu. A skoro miękki fotel to coś, o czym marzysz przez cały dzień, to niezależnie od charakteru wnętrza, fotel do salonu musi być naprawdę wygodny. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie usiądź i sprawdź, czy spełnia Twoje oczekiwania. Niech fotel będzie dekoracją, ale wygodną dekoracją!

Miękki duży fotel do salonu Jupiter Arketipo

Jakie wymiary powinien mieć idealny fotel?

Najważniejsza jest głębokość siedziska, która nie powinna być mniejsza niż 40 cm, a najlepiej by wynosiła 50-60 cm, przy zachowaniu szerokości 50 cm. Takie proporcje zapewnią odpowiednie podparcie ciała i odciążenie kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest także wysokość oparcia – im wyższe oparcie fotela, tym lepsze podparcie i ulga dla zmęczonych i napiętych mięśni szyi. Optymalna wysokość oparcia fotela wypoczynkowego to 70 cm.

Mały fotel do sypialni Chloe Luxury Ditre Italia

****Ciekawostka historyczna****
Fotel i jego rola polityczna

Fotel to mebel wyjątkowy. Przekształcił się ze stołka, któremu dodano podłokietniki. W starożytnym Egipcie na fotelu zasiadał Faraon, na dworze Ludwika XVI tylko nieliczni dostępowali zaszczytu siadania w obliczu majestatu, a w baroku bogate zdobienia foteli podkreślały ważność i prestiż siedzących na nich dostojników. Dopiero w Renesansie zaczęto tworzyć fotele, na których zasiadać mogli „zwykli śmiertelnicy”.

Co to jest uszak

Czym jest fotel uszak i skąd się wziął?

Jeśli chcieć podsumować uszak w jednym zdaniu, to można śmiało powiedzieć, że to fotel wypoczynkowy, który doskonale zatrzymuje ciepło. Ale zacznijmy od początku.
Historia fotela typu uszak zaczyna się w 1600 roku w Wielkiej Brytanii, gdzie zimna angielska pogoda zmusiła projektantów i producentów do stworzenia mebla, który oparłby się zimnym przeciągom w kamienicach. Szybko zdobył dużą popularność, zwłaszcza wśród arystokratek, które zasiadały w nich, by chronić przed powiewami zimnego powietrza górną, bardziej odsłoniętą przez suknię część ciała.

Fotel uszak zaprojektowano tak, by boczne elementy oparcia, nieco wywinięte do środka, osłaniały siedzącego. Angielska nazwa uszaka to „wingback chair” – te boczne elementy bowiem przypominają nieco skrzydła (w polskiej wersji – uszy). Siedząc w fotelu ma się osłoniętą nie tylko sylwetkę, ale też i głowę.

Fotel uszak Arketipo

Z czasem zaczęto mniejszy nacisk kłaść na ochronę przed zimnem, a zaczęto skupiać się na komforcie użytkowania. W XIX wieku, gdy wynaleziono tapicerkę sprężynową, uszak zaczęto kojarzyć z najwyższym relaksem i wypoczynkiem. W XX wieku powstały dwa kultowe fotele w typie uszak - „Egg” Arne Jacobsena i „Wingback Chair” Toma Dixona.

Uszak to design, który nie umiera nigdy. Wariacji na temat tego projektu jest naprawdę wiele – od stylizowanych „ludwikowskich” foteli, poprzez klasyczne z pikowanym oparciem, z falującymi podłokietnikami płynnie przechodzącymi w uszy, aż po niezwykle futurystyczne wersje uszaka, które przypominają bardziej statek kosmiczny lub kapsułę czasu, niż swój siedemnastowieczny pierwowzór. Jedno jest pewne – uszak powstał setki lat temu, a nadal dumnie prezentuje się we współczesnych wnętrzach.

Futurystyczny fotel uszak Arketipo

****Ciekawostka historyczna****
Kto wynalazł fotel bujany?

Historia fotela bujanego sięga Ameryki w XVIII wieku. Wykonanie pierwszego egzemplarza przypisuje się Benjaminowi Franklinowi. Tak, TEMU Benjaminowi Franklinowi – politykowi, uczonemu, wolnomularzowi, wynalazcy piorunochronu, a także postaci, której portret widnieje na studolarówce. Co ciekawe, zanim Franklin się urodził, ponoć bujane meble były już znane. Jaka jest więc prawda? Kto jest faktycznym autorem bujaka?

Obrotowy fotel kubełkowy Ziemann Nautilius

Fotel kubełkowy – fotel, który Cię przytuli

Za ciekawą, dość luźną interpretację uszaka uważa się fotel kubełkowy. Miłośnikom motoryzacji raczej nie kojarzy się on z wygodnym salonem i odpoczynkiem przed telewizorem, a z wnętrzem wymarzonego samochodu. I mają rację, bo elementy i zasada działania jest bardzo podobna. Wypoczynkowy fotel kubełkowy ma bowiem tak wyprofilowane siedzenie i oparcie, by dosłownie otulać siedzącą w nim osobę. O ile w motoryzacji daje to komfort siedzenia i ograniczenie kiwania się na boki podczas jazdy, o tyle w fotelach wypoczynkowych chodzi o… dokładnie to samo. Może z wyjątkiem samej jazdy.
Siedzenie w fotelu kubełkowym wywinięte jest delikatnie ku górze. Łukowe wygięcie sprawia, że boki siedzenia trzymają nas w „ramach”, podobnie jak oparcie. Takie otulenie przez fotel jest wyjątkowo przyjemne i wygodne, a im bardziej rozłożysty fotel, tym więcej póz można na nim przybierać.

Włoski fotel z podnóżkiem

Fotel i podnóżek do fotela – para idealna

Żaden fotel wypoczynkowy – oprócz fotela masującego – nie daje odpowiedniemu relaksu nogom. Na pomoc przychodzi mebel niepozorny, który jest wyjątkowym sprzymierzeńcem wieczornego odpoczynku, zwłaszcza dla „zabieganych”. To podnóżek do fotela. Wyżej uniesione nogi zapewniają lepsze krążenie, a to najlepszy sposób na opuchlizny i żylaki. Fotel z podnóżkiem to idealne rozwiązanie dla zmęczonych po całym dniu stóp. Podnóżek można tapicerować tą samą tkaniną lub skórą, co fotel wypoczynkowy, wówczas zadbamy nie tylko o wygodę, ale i o harmonię stylistyczną wnętrza.

Fotel z Przyjaciół

Fotel jak z Przyjaciół

Każdy, kto oglądał kultowy serial „Friends”, z pewnością zapamiętał dwa fotele, na których Chandler i Joey oglądali wspólnie Słoneczny Patrol. I tę błogość na twarzach, gdy za pociągnięciem jednej rączki fotel przechylał się do tyłu, a spod siedzenia wysuwał się podnóżek…
Mamy dobrą wiadomość dla fanów Przyjaciół – na rynku jest kilka modeli z taką opcją, dzięki której poczujecie się jak bohaterowie serialu.

Fotel z wysuwanym podnóżkiem

Jak się okazuje duży fotel z wysuwanym podnóżkiem, to coś czego poszukują nie tylko fani Chandlera, bo to naprawdę wygodne rozwiązanie. Nic dziwnego, że ma swoich zwolenników. Dlatego producenci produkują również meble modułowe, które można stosować jako fotel lub złożyć w dużą sofę wypoczynkową, wyposażone w taki właśnie system. Calia Italia w modelu Hip Hop ma podnoszenie podnóżka na jedno dotknięcie palcem!

Calia Italia meble modułowe z podnóżkiem

Masujący fotel wypoczynkowy – fotel stworzony do relaksu

Masaż przestał być domeną specjalistycznych gabinetów i wchodzi na salony. We własnym domu możesz ustawić fotel, który wymasuje Twoje ciało, zrelaksuje muzyką, a dodatkowo jego nowoczesny charakter będzie ozdobą wnętrza.

Fotel masujący do salonu

Oparcie fotela masującego przeplatane jest włóknami węglowymi, dzięki którym można korzystać z ogrzewania ciała podczerwienią. Masaż rolkami i poduszkami powietrznymi obejmuje głowę, ramiona, dłonie, plecy, biodra, uda i łydki i stopy. Co ciekawe po uruchomieniu funkcji masażu fotel sam rozpoznaje wysokość użytkownika i dostosowuje pozycję rolek masujących do konturów ciała.
Funkcja „Zero Gravity” przechyla krzesło tak, aby stopy użytkownika podczas masażu znajdowały się powyżej serca. To powoduje nie tylko obniżenie ciśnienia krwi, ale także sprawia, że masaż odbywa się przy idealnym rozkładzie masy, gdy może być najbardziej efektywny.
Fotel wyposażony jest w głośniki na Bluetooth, dzięki czemu do masażu można dołączyć muzykoterapię.

Obrotowy fotel do gabinetu

Fotel z podnóżkiem Arketipo Belair
Sofa modułowa i fotel jak z Przyjaciół
Obrotowy fotel do gabinetu Arketipo Rocky
Designerski fotel Bonaldo Lock
Nowoczesny fotel skórzany do sypialni Vien Maxliving
Fotel z Przyjaciół
Fotel pikowany do salonu Maxliving
Skórzany fotel obrotowy Arketipo Sin Seaty
Szezlong Wave Maxliving, domowe SPA
Klubowy fotel Uszak Goldfinger Arketipo
Czym jest fotel Uszak
Minimalistyczny salon fotel skórzany Vien
Futurystyczny fotel uszak Arketipo Overdrive
Obrotowy fotel kubełkowy Nautilius Zeimann
Miękki fotel do salonu Jupiter Arketipo
Różowy fotel Chloe Luxury Ditre Italia
Fotel masujący Maxfliz
Klubowy fotel skórzany Aris Magnum
Fotel, który zajmuje mało miejsca Juno Arketipo
Fotel z podnóżkiem jak z Przyjaciół
Obrotowy fotel kubełkowy Nautilius Zeimann
Obrotowy fotel z podnóżkiem
Włoski fotel do salonu Bonaldo Lock
Zielony fotel do salonu hi-story Vibieffe