Świąteczne filmy. Must see!

Które tytuły są tak zwanymi "must see"? Zobaczcie naszą subiektywną listę na najlepsze świąteczne  filmy. Aby wkręcić się w bożonarodzeniowy klimat włącz kilka kinowych hitów nawiązujących do świąt i poszukaj pomysłów dla siebie albo poczuj klimat świat z różnych perspektyw. My przemycamy parę ciekawostek z „naszego świata”.

1. ,,Holiday”

Stary angielski dom. Drewniane belki, naturalne materiały, niskie pomieszczenia angielskiego domu na wsi. Ale to głównie to tkaniny decydują o przytulnym charakterze tego wnętrza. Tekstylia o różnych wzorach i fakturach królują na meblach, podłogach, poduszkach, w oknach, ocieplając wnętrze i tworząc stylowy tygiel deseni, od kwiatowych po orientalne.

Dom tak bardzo przypadł do gustu widzom ze miejscy urzędnicy w Shere przez wiele miesięcy po premierze odbierali telefony z pytaniem gdzie dokładnie znajduje się dom Iris (głównej bohaterki), spowodował on takie zamieszanie, że na stronie internetowej miasta zamieszczono oficjalną informację, że filmowa chatka w rzeczywistości nie istnieje.

2. „Kevin sam w domu/ Kevin sam w Nowym Jorku”

Co tu dużo pisać…To hity każdych Świąt i to od wielu lat! Do tego Nowy York – a wiemy że nikt nie obchodzi Bożego Narodzenia z takim przepychem jak Amerykanie.

3. ,,To właśnie miłość”

Downing Street 10 w filmie to oczywiście nieprawdziwa rezydencja Premiera, lecz jego replika. Aby ją stworzyć Richard Curtis oraz scenograf filmu, Jim Clay, uczestniczyli w dwugodzinnej wycieczce po prawdziwej rezydencji Premiera. Nie mogli robić zdjęć i rysować szkiców wnętrz. Przez całą wycieczkę towarzyszyli im ochroniarze. Budynek, który widzimy w filmie, był odtworzony z pamięci Claya.

Billy Bob Thornton boi się antyków, Hugh Grant wiedząc o tym, czasami przynosił na plan zdjęciowy zabytkowe rzeczy i gdy tylko kamery rozpoczęły nagrywanie, Hugh wymachiwał nimi przed przed nosem Thorntonowi, aby po chwili podziwiać jak ten panikuje.

4. ,,Białe Boże Narodzenie”

Amerykański klasyk: Oglądanie Białych Świąt podczas dekorowania ciasteczek to duża przyjemność. Taniec, energia, zabawne wersety, lekki romans i klasyczne piosenki. Wszystko kręci się wokół przytulnego schroniska narciarskiego Columbia Inn. Zaprojektowany przez Paramount na potrzeby tego klasycznego filmu świątecznego!

5. ,,To wspaniale życie”

To wspaniałe życie, czyli kolejny amerykański świąteczny klasyk który co roku wielu z nas przypomina o tym, że nasze życie jest wielką wartością. Ciekawostka dot. scenografii: Bedford Falls nie istniało – w całości odpowiadali za nie mistrzowie od scenografii zatrudnieni przez Caprę ( reżysera ). ,,To wspaniałe życie” w całości nakręcono na ogromnym filmowym ranczo w Kalifornii. Zbudowano całe miasto – od ulic po niemal sto budynków oraz dzielnicę mieszkalną. Wysadzono drzewami park, posadzono dorosłe dęby i wpuszczono zwierzęta, które miały nadać miastu odrobinę życia. Z uwagi na to, że nie ma świątecznego filmu bez zaśnieżonych ulic (a w Kalifornii takowy naturalnie nie padał. Jeszcze;), spec od efektów specjalnych, Russel Shearman opracował nowy przepis na sztuczny śnieg. Tak, przekopujący się przez zaśnieżone po kolana ulice James Stewart w rzeczywistości brodził w mieszance wody, płatków mydlanych, piany i cukru. Wszystko to oczywiście w akompaniamencie kalifornijskiego słońca, które nie przestaje radośnie parzyć nawet zimą. A film kręcono pomiędzy kwietniem a lipcem 1946.

6. ,,Cicha Noc”

Poruszająca opowieść o rodzinnym, świątecznym spotkaniu. Debiutancki film Piotra Domalewskiego zdobył aż dziesięć statuetek Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej nazywanych polskimi Oscarami. Jest to komediodramat, którego akcja „rozgrywa się w wigilię świąt Bożego Narodzenia w rodzinnej miejscowości głównego bohatera – Adama. Charakterystyczny klimat polskiej wigilii jest widoczny w niemal każdym aspekcie tego filmu. Domalewski znakomicie posługuje się popkulturowymi stereotypami.

7. „Grinch: świąt nie będzie”

W malutkiej wiosce o nazwie Ktosiowo trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jest tylko jeden problem. Problem ma na imię Grinch i jest dużym, zielonym stworem, który nie zamierza podzielać powszechnego entuzjazmu. W skrócie: kwintesencja amerykańskiego kina familijnego w dobrym tego słowa znaczeniu. Jeśli kochasz świąteczny przepych i tradycyjne Bożonarodzeniowe kolory to Grinch jest właściwym wyborem.