Świąteczne filmy. Must see!

Świąteczne filmy, po których pakujesz walizkę: „Holiday 

Stary angielski dom. Drewniane belki, naturalne materiały, niskie pomieszczenia angielskiego domu na wsi. Ale to głównie tkaniny decydują o przytulnym charakterze tego wnętrza. Tekstylia o różnych wzorach i fakturach królują na meblach, podłogach, poduszkach, w oknach, ocieplając wnętrze i tworząc stylowy tygiel deseni, od kwiatowych po orientalne. 

Dom tak bardzo przypadł do gustu widzom, że miejscy urzędnicy w Shere przez wiele miesięcy po premierze odbierali telefony z pytaniem, gdzie dokładnie znajduje się dom Iris (głównej bohaterki). Lokum spowodowało takie zamieszanie, że na stronie internetowej miasta zamieszczono oficjalną informację, że filmowa chatka w rzeczywistości nie istnieje. 

 

Kamienny dom na wsi w angielskim stylu, którego właścicielką była bohaterka filmu „Holiday” – Iris.

Wnętrze domku na wsi bohaterki filmu „Holiday” w stylu angielskim z elementami drewna, kamienia, tekstyliów i ciepłymi kolorami.

Świąteczne filmy, bez których świąt po prostu nie ma: „Kevin sam w domu/ Kevin sam w Nowym Jorku” 

Co tu dużo pisać… To hity każdych Świąt i to od wielu lat! Do tego Nowy York – a wiemy, że nikt nie obchodzi Bożego Narodzenia z takim przepychem jak Amerykanie. 

Wnętrze amerykańskiego salonu w świątecznym wystroju. Kadr z filmu „Kevin sam w domu”.

Wnętrze amerykańskiego salonu w świątecznym wystroju. Kadr z filmu „Kevin sam w domu”.

,,To właśnie miłość” i paczka chusteczek. 

Downing Street 10 w filmie to oczywiście nieprawdziwa rezydencja premiera, lecz jego replika. Aby ją stworzyć, Richard Curtis oraz scenograf filmu, Jim Clay, uczestniczyli w dwugodzinnej wycieczce po prawdziwej rezydencji premiera. Nie mogli robić zdjęć i rysować szkiców wnętrz. Przez całą wycieczkę towarzyszyli im ochroniarze. Budynek, który widzimy w filmie, był odtworzony z pamięci Claya. 

Billy Bob Thornton boi się antyków. Hugh Grant wiedząc o tym, czasami przynosił na plan zdjęciowy zabytkowe rzeczy. Gdy tylko kamery rozpoczęły nagrywanie, Hugh wymachiwał nimi przed nosem Thorntonowi, aby po chwili podziwiać, jak ten panikuje. 

Kadr z filmu „To właśnie miłość”, na którym jeden głównych bohaterów trzyma tablicę z napisem „To me, you are perfect”.


Niech zabrzmi
: ,,Białe Boże Narodzenie”

 

Amerykański klasyk: oglądanie Białych Świąt podczas dekorowania ciasteczek to duża przyjemność. Taniec, energia, zabawne wersety, lekki romans i klasyczne piosenki. Wszystko kręci się wokół przytulnego schroniska narciarskiego Columbia Inn. Zaprojektowany przez Paramount na potrzeby tego klasycznego filmu świątecznego!

 

Klasyka z rozmachem, czyli tak jak w Maxfliz lubimy: „To wspaniałe życie”.

  

To wspaniałe życie, czyli kolejny amerykański świąteczny klasyk, który co roku wielu z nas przypomina o tym, że nasze życie jest wielką wartością. Ciekawostka dot. scenografii: Bedford Falls nie istniało – w całości odpowiadali za nie mistrzowie od scenografii zatrudnieni przez Caprę (reżysera). To wspaniałe życie” w całości nakręcono na ogromnym filmowym ranczo w Kalifornii. Zbudowano całe miasto – od ulic po niemal sto budynków oraz dzielnicę mieszkalną. Wysadzono drzewami park, posadzono dorosłe dęby i wpuszczono zwierzęta, które miały nadać miastu odrobinę życia. Z uwagi na to, że nie ma świątecznego filmu bez zaśnieżonych ulic (a w Kalifornii takowy naturalnie nie padał. Jeszcze;)), spec od efektów specjalnych, Russel Shearman opracował nowy przepis na sztuczny śnieg. Tak, przekopujący się przez zaśnieżone po kolana ulice James Stewart w rzeczywistości brodził w mieszance wody, płatków mydlanych, piany i cukru. Wszystko to oczywiście w akompaniamencie kalifornijskiego słońca, które nie przestaje radośnie parzyć nawet zimą. A film kręcono pomiędzy kwietniem a lipcem 1946. Tak się kręci świąteczne filmy w Ameryce.

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające plan zdjęciowy filmu „To wspaniałe życie” podczas wykorzystywania maszyn do sztucznego śniegu.

Polskie Święta w „Cicha Noc” 

Poruszająca opowieść o rodzinnym, świątecznym spotkaniu. Debiutancki film Piotra Domalewskiego zdobył aż dziesięć statuetek Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej nazywanych polskimi Oscarami. Jest to komediodramat, którego akcja rozgrywa się w wigilię świąt Bożego Narodzenia w rodzinnej miejscowości głównego bohatera – Adama. Charakterystyczny klimat polskiej wigilii jest widoczny w niemal każdym aspekcie tego filmu. Domalewski znakomicie posługuje się popkulturowymi stereotypami. 

Świąteczne filmy z „potworem” w tle: „Grinch: Świąt nie będzie” 

W malutkiej wiosce o nazwie Ktosiowo trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jest tylko jeden problem. Problem ma na imię Grinch i jest dużym, zielonym stworem, który nie zamierza podzielać powszechnego entuzjazmu. W skrócie: kwintesencja amerykańskiego kina familijnego w dobrym tego słowa znaczeniu. Jeśli kochasz świąteczny przepych i tradycyjne Bożonarodzeniowe kolory to Grinch jest właściwym wyborem. 

Główny bohater siedzi w stroju Św. Mikołaja w czerwonych saniach wraz z małą dziewczynką – drugą bohaterką filmu.