Oświetlenie szynowe – aranżacje

Oświetlenie szynowe to taki rodzaj oświetlenia, w którym oprawy znajdują się na szynie. W jej wnętrzu umieszczone są styki, przez które dopływa prąd. Do atutów takiej instalacji oświetleniowej, należy przede wszystkim niezwykła elastyczność, dzięki której można ją dopasowywać do różnych wnętrz oraz potrzeb domowników. Gdzie i w jaki sposób zda ona egzamin najlepiej? Odpowiadamy. 

Oświetlenie szynowe – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi? 

Oświetlenie szynowe doskonale sprawdzi się m.in. w salonie. Z powodzeniem oświetli narożnik, szafkę RTV, stolik kawowy czy nawet domowe rośliny. Reflektory świetnie sprawdzą się również nad wyspą kuchenną oraz w roli dodatkowej lampy oświetlającej blat, a także podczas posiłku, oświetlając strefę jadalnianą. To również znakomity sposób na oświetlenie długiego korytarza. 

Szyny montowane na suficie potrafią też umiejętnie dzielić pomieszczenie na strefy, oświetlając np. część biurową i pozostawiając kącik sypialniany w cieniu. To idealne rozwiązanie w przypadku wnętrz łączących w sobie różne funkcje. Doskonale sprawdzi się ono również w pomieszczeniach nietypowych, z wieloma zakamarkami i trudnodostępnymi miejscami. Reflektory można śmiało usytuować również w pobliżu garderoby czy toaletki, dzięki czemu komponowanie idealnej stylizacji czy też robienie perfekcyjnego makijażu będzie znacznie łatwiejsze. 

charon-S0014.jpg [395.34 KB]

Systemy jednofazowe i trójfazowe 

Oświetlenie szynowe cechuje się obecnie – wbrew pozorom – sporą różnorodnością. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tego typu systemów: jednofazowy oraz trójfazowy. Ten pierwszy nie pozwala wyłączyć wybranych lamp, można je jedynie przesuwać po szynie. Znacznie trudniej z jego wykorzystaniem stworzyć również fantazyjne kształty. Systemy trójfazowe dają o wiele więcej możliwości aranżacyjnych. Umożliwiają tworzenie różnych, kreatywnych form, np. zygzakowatych linii, prostokątów czy też kwadratów. Czasem też można spotkać zestawy układające się w kształcie litery „L”, „T” lub „X”. Pozwalają one również włączyć i wyłączyć wybrane punkty świetlne, a tym samym – tworzyć różne efekty i bawić się intensywnością światła. 

Szeroki wybór oświetlenia szynowego 

Oświetlenie szynowe można dziś spotkać, w wielu rozmaitych wariantach. Różnią się między sobą nie tylko punkty świetlne, ale również i szyny, które mają odmienną barwę, długość czy samą szerokość. Mogą być one niemal niewidoczne lub – wręcz przeciwnie – wyraźnie wyeksponowane. I mimo że z oświetleniem szynowym najczęściej kojarzą się reflektory, na szynach można umieścić także np. lampy wiszące. Doskonale zdadzą one egzamin nad wyspą kuchenną, stołem czy nawet i barem. 

pistol-aranzacja.jpg [479.35 KB]

otium-aranzacja.jpg [532.62 KB]

Szynowe oświetlenie czarne i białe 

Oświetlenie szynowe jest niesamowicie uniwersalne, dlatego można je spotkać w wielu stylach aranżacyjnych. Najpopularniejsze, czarne oświetlenie szynowe doskonale sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych oraz loftowych, nadając im wyjątkowy charakter. Z kolei białe oświetlenie tego typu, jest o wiele delikatniejsze i dyskretniejsze, dlatego też znakomicie dopełni wnętrza w stylu skandynawskim oraz prowansalskim. 

maxfliz-maxlight-s0008-linear.jpg [10.73 KB]oswietlenie-szynowe.jpg [6.43 KB]