Oświetlenie do pokoju dziecięcego – jak je wybrać?

Atrakcyjny design, funkcjonalność, solidne wykonanie – tym powinny charakteryzować się lampy do pokoju dziecięcego. W końcu to właśnie w nim maluchy spędzają większość czasu, dlatego też przestrzeń ta powinna być optymalnie doświetlona. W każdym pokoiku powinny znaleźć się przynajmniej trzy źródła światła – sufitowe, biurkowe, a także i nocne. Na które modele lamp warto zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Plafony

Zdecydowanie najważniejsza w pokoju dziecięcym jest lampa sufitowa, której mogą towarzyszyć kinkiety, lampki na szafkę nocną czy też modele biurkowe. Wśród lamp sufitowych zdecydowanie wyróżniają się plafony, które posiadają niezwykle uniwersalny, prosty kształt. Dzięki temu bez problemu dopasujesz je do każdego pokoiku, bez względu na to, czy należy on do niemowlęcia, przedszkolaka czy też nastolatka. Dużą zaletą wszystkich tego typu lamp jest również to, że sprawdzają się one w wyjątkowo niskich pomieszczeniach. Jeśli chcesz, możesz też wybrać typowo dziecięcy plafon, np. w kształcie chmurki, który będzie dodatkową dekoracją pokoiku dziecięcego.

Oswietlenie_pokoju_dziecka.jpg [183.99 KB]

Żyrandole

Szczególne miejsce wśród lamp sufitowych zajmują lampy wiszące. Mogą być to np. klasyczne żyrandole, które przypadną do gustu zwłaszcza dziewczynkom. Małym damom spodobają się z pewnością różowe lub fioletowe modele, udekorowane kryształkami lub motylkami. Z kolei te przypominające zabawki dla dzieci, ozdobione figurkami samolotów, zwierzaków czy też postaciami z ulubionych bajek znakomicie spiszą się w pokoju chłopców. Wszystkie tego typu żyrandole pozwolą oswoić dzieciom lęk przed ciemnością oraz ułatwią naukę samodzielnego zasypiania, starszym natomiast zapewnią wielką frajdę.

Reflektory na listwie

Jeżeli zależy Ci na tym, aby zapewnić dziecku przede wszystkim odpowiednią ilość światła, rozważ wybór reflektorów na listwie. Efektowne abażury i ozdoby zachwycają, jednak ograniczają często strumień światła, a jeśli są do tego kolorowe, to często zmieniają jego barwę. Reflektory na listwie sprawiają, że światło dobrze doświetla wszystkie zakamarki, nawet te, do których trudno jest dotrzeć. Co więcej, w systemie reflektorów każdą żarówkę możesz obrócić w innym kierunku – tak, aby kierowała strumień światła na interesujące Cię miejsca. Dzięki niemu nauka i zabawa będą o wiele bardziej komfortowe.

Lampki stojące

Niekiedy, podczas aranżacji pokoiku dziecięcego, zapomina się o stojących lampkach nocnych, które towarzyszą maluszkom podczas zasypiania. Nie powinny one emitować zbyt jasnego ani zbyt zimnego światła. Dobrze sprawdzają się tu lampy LED, w których można regulować jego natężenie. Warto zwrócić uwagę na niewielkie modele stojące, które możesz ustawić na szafeczkach nocnych czy też innych, praktycznych miejscach przy łóżeczku. W zależności od upodobań Twoich i dziecka mogą one mieć kształt króliczków, sarenek, misiów itd. Ważne, aby nie miały one ostrych krawędzi – inaczej dziecko może się skaleczyć. Lampki powinny być pozbawione także małych elementów, które maluch mógłby połknąć.

maxlight_blog_oswietlenie_pokoju_dziecka- 3.jpg [104.45 KB]

Lampy ścienne

Zamiast lampek stojących, przy łóżeczku możesz umieścić także naścienne modele energooszczędne, które również sprawdzą się w roli lampek nocnych. Emitują przyjemne, subtelne światło, które relaksuje i pozwala lepiej wypocząć. Ono także może przybierać formę chmurek, tęczy czy też samochodów, choć – jeżeli chcesz, aby pokój dojrzewał wraz z dzieckiem – warto postawić na bardziej uniwersalne, neutralne kształty. Pamiętaj, aby nie montować kinkietów oraz innych lamp bezpośrednio nad główką maleństwa, tak aby przypadkiem go nie oślepiać.

Oswietlenie_pokoju_dziecka - 2.jpg [113.40 KB]

Oświetlenie biurka

Jeżeli dziecko jest już starsze, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu biurka. Stojąca na nim lampka koniecznie musi być wyposażona w funkcję regulowania, tak aby można ją było obniżać, podwyższać oraz przekręcać na boki. To umożliwi Twojej pociesze swobodne czytanie, rysowanie i odrabianie prac domowych. Ciekawym rozwiązaniem jest też dotykowa lampka biurkowa, wyróżniająca się nowoczesnym designem oraz dająca możliwość wyboru jednego z trzech trybów świecenia. Kto wie, być może będzie to jeden z elementów, który przyciągnie Twojego malucha do świata nauki?