Ogrzewanie podłogowe – panele czy płytki?

W większości przypadków ogrzewanie podłogowe pokrywa się płytkami. Jak się jednak okazuje, równie dobrze można położyć na nie panele. Które rozwiązanie będzie lepsze? Odpowiedź brzmi: to zależy. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak:

  • przewodzenie ciepła – musi być ono dobre, ponieważ dzięki niemu temperatura wytwarzana przez instalację szybko przenosi się do wnętrza;

  • współczynnik oporu cieplnego – powinien być on niski, nie może przekraczać 0,15 m²·K/W, efektywność ogrzewania podłogowego jest wówczas znacznie wyższa, wraz z typem materiału parametr ten ma bardzo duży wpływ na to, jak szybko ogrzewanie podłogowe się rozgrzeje, a co więcej – niski opór pozwala sporo zaoszczędzić w portfelu;

  • odporność na zmiany temperatur – to również warunek konieczny, musisz mieć pewność, że nie wpłynie on na materiał, z którego będziesz korzystać.

Odpowiedni materiał powinien spełniać wszystkie te kryteria.

płytka_gresowa_mmafliz-plytki-ogrzewane.jpg [172.63 KB]

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

W sklepach jest spory wybór paneli, które z powodzeniem można położyć na ogrzewanie podłogowe. Na szczęście są one z reguły odpowiednio oznaczone i informują o tym, że pod ich wpływem panele się nie odkształcają, dzięki czemu bez trudu je rozpoznasz. Warto jednak pamiętać, że pod panelami lepiej zastosować ogrzewanie podłogowe wodne – większość z nich jest do takiego rozwiązania przygotowana.

Oprócz wymienionych wyżej parametrów, warto zwrócić uwagę również m.in. na klasę ścieralności – powinna być ona tutaj na poziomie AC 3 lub AC 4. Duże znaczenie ma również klasa użyteczności, dzięki której wiadomo, do jakich pomieszczeń dane panele są przystosowane. Pierwsza cyfra wskazuje na typ pomieszczenia:

  • 2 – pomieszczenia mieszkalne,

  • 3 – pomieszczenia użyteczności publicznej.

Druga natomiast oznacza stopień intensywności użytkowania powierzchni:

  • 1 – pomieszczenia o niewielkim nasileniu ruchu,

  • 2 – pomieszczenia o średnim nasileniu ruchu,

  • 3 – pomieszczenia o wysokim nasileniu ruchu.

Jeżeli chodzi o panele do ogrzewania podłogowego klasa użyteczności powinna plasować się miedzy 31 a 32. To z kolei gwarantuje, że będą one odporne na działanie zmiennych temperatur. Warto zwrócić również uwagę na grubość paneli, która powinna wynosić w tym przypadku 8-9 mm. Odpowiednio przewodzą one ciepło z ogrzewania podłogowego, a jednocześnie są odporne na odkształcenia.

Dobrym pomysłem są zwłaszcza panele winylowe, przy których prędkość nagrzewania się jest o wiele wyższa niż w przypadku paneli tradycyjnych. Wyróżniają się one tym, że są niesamowicie cienkie. Niezależnie jednak od rodzaju, panele doskonale sprawdzą się w salonie, sypialni oraz pokoju dziecięcym. Należy również pamiętać, że ogrzewanie pod podłogą musi być zainstalowane zgodnie z dołączoną do nich instrukcją.

Maxfliz-płytki-podłogowe-Ascot_Teca.jpg [281.48 KB]

 

P-Dover_Line_Arena-Maxfliz.jpg [471.63 KB]

Jakie płytki na ogrzewanie podłogowe?

Ze względu na to, ze płytki z natury są zimne, często stosuje się je w duecie z ogrzewaniem podłogowym. Najlepiej sprawdzi się tu gres, ale też terakota. Płytki tego typu cechują się przewodnictwem cieplnym na najwyższym poziomie, a do tego nie odkształcają się pod wpływem dużych zmian temperatur. Ze względu na to, że takie płytki wykonane są z kamienia, długo utrzymują ciepło. Co więcej, charakteryzuje je również niski opór cieplny.

Płytki na ogrzewanie podłogowe stosuje się najczęściej w kuchni, łazience oraz przedpokoju – wynika to z tego, że w przeciwieństwie do paneli podłogowych nie wnoszą do pomieszczeń aury przytulności, za to idealnie pasują do wnętrz, które kojarzą się z czystością i sterylnością. Jeżeli jednak masz inny pomysł na aranżację, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zastosować również w gabinecie czy też salonie.

ekspozycja-max-fliz-mala-lazienka.jpg [78.35 KB]