Jak urządzić pokój na poddaszu?

Urządzając pokój na poddaszu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważne, aby umiejętnie umeblować całą przestrzeń, wykorzystując docierające do wnętrza światło naturalne oraz eksponując te elementy, w które Twoje mieszkanie ze skosami jest już wyposażone. A to dopiero początek! Chcesz dowiedzieć się więcej? Oto nasze praktyczne porady.

Pokoj-na-poddaszu-head.jpg [478.54 KB]

Pokój na poddaszu i lite drewno

Jeśli istnieje taka możliwość, warto zaaranżować pokój na poddaszu, wykorzystując konstrukcyjne elementy dachu. Widoczne krokwie, a co za tym idzie – lite drewno, to jeden z tych elementów, który może nadać charakter Twojemu wnętrzu. Jeżeli krokwie zostaną wspaniale wyeksponowane oraz zestawione z pasującymi do nich meblami i dodatkami, całość będzie robiła wrażenie. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w aranżacjach rustykalnych, ale również tych nowoczesnych.

Jak urządzić pokój na poddaszu - meble.jpg [232.11 KB]

Wnętrze na poddaszu i ścianka kolankowa

Urządzając pokój na poddaszu, warto odpowiednio wykorzystać każdy centymetr, w tym również ściankę kolankową. Co to oznacza w praktyce? Głownie to, że należy rozplanować wnętrze tak, aby korzystanie z niego było po prostu wygodne. Przykładowo, w pokoju dziecka niska ścianka kolankowa może być idealnym miejscem na postawienie pudełek z zabawkami, natomiast w sypialni lub salonie – przestrzenią na półki bądź wysuwane szuflady. Co więcej, ścianka ta może pełnić również rolę dekoracyjną – w takim przypadku warto umieścić na niej np. piękną sztukaterię.

Jasna paleta barw w przestrzeni pod skosami

Niezależnie od tego, czy urządzasz pokój młodzieżowy, czy też własną sypialnię, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią ilość światła. Niestety, dostęp do tego naturalnego bywa niekiedy ograniczony, dlatego warto wówczas zastosować kilka trików. Przede wszystkim dobrze jest wykorzystać jasne kolory, które nieco rozświetlą całość, a przy okazji przydadzą Ci się, jeśli chcesz optycznie powiększyć pokój. Nie musisz jednak od razu stawiać na biel, doskonale sprawdzą się również beze oraz pastele.

pokoj-na-poddaszu-dla-dziecka-skos.jpg [271.76 KB]

Klimatyczne oświetlenie w pokojach na poddaszu

We wnętrzu pod skosami najlepiej jest zastosować nie jedno, ale kilka źródeł światła. Nasza propozycja to oświetlenie punktowe, czyli reflektorki, które zapewnią Ci dużą jego ilość, a jednocześnie - dzięki temu, że są ruchome - umożliwią Ci nakierowywanie światła na dowolny, interesujący Cię obszar. Oprócz oświetlenia głównego, dobrym pomysłem będzie również postawienie lampy podłogowej, np. przy fotelu, na którym będziesz spędzać chwile zapomnienia z ulubioną książką. Jeżeli masz na suficie belki, możesz do nich także przykleić taśmę LED, która stworzy piękny efekt. Wisienkę na torcie mogą być tzw. cotton balls, które wykreują w Twoim wnętrzu ze skosami magiczny klimat.

Wnętrze pod skosami i kwestia okna dachowego

Powiedzieliśmy już, jakie elementy warto usytuować przy ściance kolankowej. Na tym jednak meblowanie mieszkania pod skosami się nie kończy. Jak umeblować pokój, biorąc pod uwagę okno dachowe? Cóż, dobrze jest pod nim postawić biurko – wówczas będzie dopływała do niego optymalna ilość światła. Jeśli z kolei na poddaszu urządzasz również sypialnię, zadbaj o to, aby łóżko usytuowane było z dala od takiego okna, aby zminimalizować efekt olśnienia o poranku.

sypialnia-z-lazienka-na-poddaszu-maxfliz.jpg [252.87 KB]

Meble na wymiar w pomieszczeniu na poddaszu

Nie jest tajemnicą, że meble na wymiar to świetny sposób na zaaranżowanie mieszkania na poddaszu. Takie rozwiązanie może okazać się dosyć kosztowne, jednak pamiętaj, że jest to inwestycja na lata. Ważne jest również to, że takie meble pozwolą Ci stworzyć poddasze idealne, w którym maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń, np. poprzez skrojony na miarę regał na książki – wspaniale zaprezentuje się on np. na ścianie, wzdłuż której biegnie skos. Takie rozwiązanie docenią nie tylko dorośli domownicy, ale również ci mniejsi – zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, jeśli zaaranżujesz w ten sposób pokój dziecka.

Jak urządzić pokój na poddaszu (4).png [685.76 KB]

 


Zobacz jak zaprojektować idealne wnętrze

Button-więcej.png [1.39 KB]