Jak dbać o blat granitowy?

Zadbaj o codzienną pielęgnację

Blaty warto przecierać codziennie. Najlepiej używać miękką ściereczkę, delikatnie zwilżoną w ciepłej wodzie, z niewielką ilością płynu do naczyń. To pozwoli skutecznie pozbyć się zabrudzeń, nie oddziałując w negatywny sposób na strukturę granitu. Kiedy dokładnie wyeliminujesz zabrudzenia, dokładnie wytrzyj powierzchnię blatu, a następnie ją wypoleruj. Przydadzą Ci się do tego ściereczka z mikrofibry oraz zawierający alkohol płyn do mycia szyb.

Pamiętaj, aby nie pozostawiać mokrych plam na blacie, zwłaszcza, jeśli są to ślady po winie, herbacie bądź też soku z cytryny. Nie uszkodzą one granitu pod warunkiem, że szybko je usuniesz. Po kilkunastu godzinach mogą one pozostawić trwałe przebarwienia. Zwróć uwagę na to, aby nie czyścić jednak granitu zbyt gorącą wodą.

Wybierz odpowiednie środki czystości

Mimo że granit jest jednym z najtrwalszych kamieni, należy starannie dobierać do niego środki pielęgnacyjne. Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów zawierających kwasy (np. octowy, solny, cytrynowy). Mogą one spowodować zmatowienie blatu i utratę połysku. Nie sprawdzą się tu również wybielacze, wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, benzyna czy też zmywacze do paznokci. Ponadto produkty mające w składzie ług potasowy i sodę oczyszczoną również należy odstawić – doprowadzają one do uszkodzenia i odbarwienia granitu.

Jeśli zależy Ci na tym, aby blat z granitu służył w dobrym stanie jak najdłużej, nie eksperymentuj także ze środkami do pielęgnacji mebli, które zawierają oleje silikonowe. Dlaczego? Ponieważ mogą pozostawić one po sobie pamiątkę w postaci nieestetycznych, tłustych smug, których trudno będzie się pozbyć. Zrezygnuj również z urządzeń czyszczących gorącą parą, która również może doprowadzić do matowienia powierzchni. Jaki środki będą zatem najlepsze? Odpowiedź jest prosta: te o odczynie 7-9 pH. Doskonale sprawdzi się tu płyn do mycia naczyń. Pamiętaj, że regularne stosowanie odpowiednio dobranych środków nie tylko zabezpieczy granit, ale i wyeksponuje jego naturalną barwę.

 

Regularnie impregnuj blat

W przypadku granitowych blatów ważna jest również impregnacja. Należy ją wykonywać przynajmniej raz na rok. Dzięki niej dochodzi do zasklepienia mikroszczelin, przez które wnika brud. Można więc powiedzieć, że tworzy się wówczas pewna warstwa ochronna. To z kolei zapobiega powstawaniu uciążliwych, nieestetycznych plam oraz sprawia, że będziesz mógł korzystać z blatu przez długie lata. Przed impregnacją należy dokładnie wyczyścić powierzchnię blatu, a następnie zaaplikować na nią odpowiedni środek chemiczny (najlepiej przy pomocy ściereczki lub pędzla).

 

 

 

 

 

 

 

Czego nie robić na granitowym blacie?

Masz w kuchni blat z granitu? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • nie stawiaj na blacie gorących garnków, zamiast tego używaj odpowiednich podkładek, np. korkowych (granit jest odporny na wysoką temperaturę, ale na wszelki wypadek warto tego nie robić),
  • nie stawiaj na blacie bardzo ciężkich przedmiotów,
  • nie przesuwaj po blacie ciężkich przedmiotów (w ten sposób powstają zarysowania),
  • nie krój żywności na blacie, zamiast tego stosuj deski do krojenia,
  • na bieżąco ścieraj brud i rozlane płyny.

Przestrzeganie tych zasad sprawi, że blaty odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem przez wiele lat.

Odwiedź nasz salon i sprawdź ofertę.