Fotel Eames Lounge Chair – sprawdź jego historię

Ikoniczny fotel inspirowany studiem filmowym i bejsbolem, w którym zasiadały największe gwiazdy kina i nietuzinkowe postaci, takie jak np. Iron Man, Dr House czy Frasier. Nieprzerwanie od ponad 60 lat stanowi synonim luksusu i najwyższego komfortu. Do dziś wykonywany głownie ręcznie i z wykorzystaniem rewolucyjnej technologii modelowania sklejki, którą opracowali jego twórcy – małżeństwo artystów Charlesa i Ray Eamesów. Poznaj historię jednego z najsłynniejszych projektów współczesnego designu – fotela Lounge Chair, projektu Charlesa & Ray Eames.

6.jpg [79.48 KB]

Fotel Eames Lounge Chair jest kultowym projektem stylu mid-century modern i jest znany ze swojego wyjątkowego designu i wysokiej jakości wykonania. Eames Lounge Chair jest bardzo pożądany i trudno dostępny, co dodaje mu dodatkowego prestiżu. Jest to mebel, który jest często uważany za luksusowy i jest ceniony przez miłośników designu i meblarstwa. Stał się także częścią kultury i historii projektowania: jest uważany za ważny element kultury popularnej. Jego ikoniczność potwierdza częsta obecność w filmach, reklamach i innych dziełach sztuki.

 

 

Lubisz styl mid-century modern?

Czytaj więcej

 

 

Kim byli Charles i Ray Eames? Historia twórców kultowego fotela Eames Lounge chair

Twórcami jednego z najsłynniejszych foteli w świecie designu jest amerykańskie małżeństwo Charlesa i Ray (właściwie Bernice Alexandra Kaiser) Eamesów. Charles był plastykiem, scenografem filmowym i architektem, a Ray malarką. Zaczynali od małego warsztatu we własnej sypialni, gdzie poznawali specyfikę materiału, jakim jest drewno. Ich próby przerodziły się w projekt maszyny do modelowania sklejki „Kazam”, która zrewolucjonizowała ówczesne wzornictwo i pozwoliła na tworzenie nietypowych kształtów z tego materiału.

To umożliwiło im zarobienie pieniędzy na stworzenie atelier. Nowatorskim podejściem do sklejki zainteresowała się armia, która wykorzystała ten materiał do transportowania rannych. Modelowana sklejka weszła też do masowej produkcji. Para przeniosła się do własnego studia projektowego w Santa Monica, gdzie kontynuowała swoje designerskie eksperymenty.

 

Kiedy Eamesowie przenieśli się do Los Angeles dołączyli do projektu Case Study House Program wydawcy magazynu Arts & Architecture, który miał na celu znalezienie sposobu na tworzenie ekonomicznych domów w powojennych Stanach Zjednoczonych. Dom Charlesa i Ray, który był później jednocześnie ich pracownią, uznawany jest dzisiaj za jedno z największych dzieł małżeństwa. Dziś znajduje się w nim muzeum oraz fundacja prowadzona przez córkę (z pierwszego małżeństwa) i wnuki Charlesa.

 

justa.jpg [575.09 KB]

Wkrótce Charles dostał pracę jako malarz scenografii w wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer, gdzie poznał reżysera Billy’ego Wildera. To właśnie dla niego powstał projekt słynnego fotela z podnóżkiem. Charles obserwował drzemiącego reżysera w przerwach na planie. Stąd pomysł na mebel, który podnosiłby komfort podczas krótkich przerw na sen. Z okazji 50. urodzin Billy’ego Wildera w 1956 roku powstał więc kultowy fotel Lounge chair Charles & Ray Eames o ergonomicznym kształcie, skórzanej, ręcznie szytej i wyprawianej tapicerce oraz wygodnym podnóżku. Wyprodukował go Herman Miller w pracowni meblarskiej, w której pracowało małżeństwo Eamesów.

Projekt nie tylko inspirowany był światem filmu, ale w późniejszych latach towarzyszył kręceniu wielkich produkcji, np. Martina Scorsese lub „grał” z głównymi postaciami, m.in. Iron Mana, Frasiera czy Doctora House’a. Zapisał się więc nie tylko w historii design, ale też popkulturze, jako siedzisko jednostek wybitnych i nietuzinkowych.

 

Fotel Eames – charakterystyka pierwowzoru i współczesnych modeli

Nie tylko film inspirował twórców fotela Eames. Precyzja obróbki i szycia skóry została zaczerpnięta z projektu rękawicy bejsbolowej. Design jest na tyle uniwersalny i ponadczasowy, że kultowy fotel można kupić także dzisiaj w niezmienionej formie (jest produkowany przez firmę Vitra bez przerwy od ponad 50 lat). Jego cena sięga od ok. 30 tysięcy zł.

Dostępny jest w różnych kolorach i wykończeniu, ale jakość i charakterystyczny kształt pozostały te same. Podstawę stanowi obrotowy stelaż wykonany z polerowanego lub chromowanego aluminium oraz giętej na kształt muszli sklejki (początkowo pokryta była pięcioma warstwami forniru z palisandru z Brazylii, dzisiejsze fotele są obłożone siedmioma warstwami innego forniru). Warto zauważyć budowę modułową, która pozwala na idealne dopasowanie siedziska, podłokietników, oparcia i zagłówka do pozycji ciała. Konstrukcja jest elastyczna, aby zapewnić maksymalną ergonomię podczas pozycji półleżącej.

Lounge Chair & Ottoman_web_sub_hero

źródło: vitra.com

Od 1956 roku do dzisiaj większość prac nad fotelem wykonywana jest ręcznie. Dodano tylko więcej rodzajów wykończeń i kolorów, które utrzymane są w tonacji barw ziemi. W kolekcji znaleźć można klasyczną czerń, brązy, szarości i złamaną biel.

Warto też wiedzieć, że fotel Eames stworzono w dwóch rozmiarach. Zostały one dopasowane do średniego wzrostu człowieka. Okazało się bowiem, że na przestrzeni lat urósł on o około 10 cm. Podjęto więc decyzję o wprowadzeniu większego fotela, który lepiej dopasuje się do proporcji osób wyższych.

floreser-LqoMBnPix_8-unsplash.jpg [306.35 KB]

Fotel Eames pozostaje nie tylko w sprzedaży, ale jest również wystawiany jako przykład dzieła sztuki użytkowej, np. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Stał się również inspiracją dla innych twórców.

Lounge Chair Eames – dlaczego fotel z lat 50. stał się kultowy?

Eames Lounge Chair jest uznawany za jedno z najwspanialszych dzieł stylu mid-century modern design. Jego prosty i elegancki styl, w połączeniu z starannym wykończeniem, czynią go niezwykle pożądanym i ponadczasowym.

 

 

Lubisz styl mid-century modern?

Czytaj więcej

 

 

Wykonany jest z najlepszych materiałów, co gwarantuje jego trwałość i wytrzymałość. Jest to mebel, który może służyć przez długie lata bez konieczności naprawy czy wymiany.

Projekt bez tytułu (15).png [1.25 MB]

Projekt Eames Lounge Chair i jego design wywarły duży wpływ na rynek meblarski w XX wieku i stały się inspiracją dla wielu innych dzieł designu. Dziś jest on jednym z najbardziej znanych mebli na świecie.

Krzesło Eames i jego odpowiedniki w ofercie Maxfliz

W sklepie Maxfliz oferujemy szeroki wybór foteli, które formą nawiązują do kultowego Eames Lounge Chair. Łączą one w sobie elegancki design i wysoką jakość wykonania, co czyni je doskonałym wyborem dla osób, które chcą połączyć styl i wygodę. W fotelach znajdziecie wygodne siedzisko i oparcie, które zapewnią doskonały komfort podczas odpoczynku, a ergonomiczny kształt nowoczesnego fotela pomaga w utrzymaniu właściwej postawy.

 

Sprawdź, jak prezentują się nasze fotele do salonu

Czytaj więcej

 

W Maxfliz znajdziecie szeroką gamę foteli podobnych do Eames Lounge Chair, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wyboru fotela, który najlepiej odpowiada Waszym potrzebom i gustowi.

Ziemann, Nautilius Maxliving, Vien Arketipo, Jupiter