Styl mid-century modern. Poznaj wnętrza!

Minimalizm i lekkość to cechy, których coraz częściej poszukujemy podczas urządzania wnętrz. Doprowadził do tego przesyt i zmęczenie nadmiarem przedmiotów. Oddechem może być styl mid-century modern, który pozostaje w trendach niemal nieprzerwanie od połowy wieku XX.

Styl mid-century modern - czym jest i skąd pochodzi?

Jak sama nazwa wskazuje, styl mid-century modern określa to, co w designie wydarzyło się w środku wieku. Nazywamy tak sposób projektowania, który wykształcił się w latach 50. i 60. XX wieku (przyjmuje się, że dominacja tego stylu przypadała na lata od 1945-1960), kiedy tuż po zakończeniu II wojny światowej projektanci i producenci musieli sprostać realiom nowego świata, m.in. wyżowi demograficznemu, zwiększonemu zapotrzebowaniu na dostępne dla wszystkich dobra oraz przemianom społecznym i mentalnym.

W architekturze dostrzegalny jest wyraźny zwrot ku naturze: domy miały do niej zbliżać, a projekty z nią współgrać. Stąd duże okna otwarte na przestrzeń za nimi oraz naturalne światło, wysokie i przestronne pomieszczenia bez sztucznych podziałów.

Inspiracji dla współczesnych aranżacji w stylu mid-century modern można upatrywać w Bauhausie, który stanowił inspirację dla twórców światowych. W naszym kraju jest to również sentymentalna podróż do okresu PRL-u, czyli często lat naszego dzieciństwa lub młodości.

W designie jest to moment, w którym widoczny jest jeden z największych rozwojów polskiej produkcji doskonałych mebli i dodatków, które dzisiaj są poszukiwane na całym świecie. Stosowano również innowacyjne jak na tamte czasy sposoby produkcji. Zaspokoić przecież trzeba było bardzo wysoki popyt na funkcjonalne, jakościowe meble w dobrej cenie.

Styl mid-century modern - cechy

Chociaż styl mid-century modern tak naprawdę nie wykształcił kanonu cech, którymi trzeba się kierować podczas urządzania wnętrz, analizując ówczesne realia oraz sposoby projektowania, można wyróżnić to, co dla niego charakterystyczne.

 • Otwarcie się na naturę

Architekci i projektanci poszukiwali związku człowieka z naturą, chcą go do niej zbliżyć. Stąd domy z tego okresu mają bardzo duże okna, które otwierają mieszkańców na świat. Używa się również naturalnych materiałów: drewna, szkła, cegły, metalu, kamienia oraz często też tkanin i dzianin z naturalnych włókien. Styl ten jest organiczny, lekki, nieprzytłaczający, pozwalający na oddech. Stąd też brak wyraźnych podziałów.

 • Przestrzeń

W typowym domu lub mieszkaniu mid-century modern brak wydzielonych osobnych pomieszczeń. Ważna jest przestronność, duża przestrzeń. To z tego okresu wziął się pomysł aneksu kuchennego i kuchni otwartej na salon. Ideałem byłoby duże mieszkanie, w którym charakterystyczne wygodne fotele czy rozległe sofy miałyby odpowiednią przestrzeń, by zachwycić w pełni. Pomiędzy meblami powinno pozostawić się miejsce na „estetyczny oddech”. Najlepiej więc unikać nadmiaru przedmiotów, które jedynie przytłaczają.

 • Pomysł na małe mieszkanie - wielofunkcyjność przestrzeni i wyposażenia

W czasach powojennych, kiedy nastąpił wzrost demograficzny, należało szukać również pomysłów na zaaranżowanie małych mieszkań lub przestrzeni dla rodzin wielodzietnych. Stąd koncepcja wielofunkcyjności nie tylko mebli i wyposażenia, ale też pomieszczeń, które tracą konkretne przeznaczenie. Salon mógł więc być nie tylko pokojem dziennym, ale też bawialnią, główną sypialnią, a do tego być połączony z kuchnią.

 • Funkcjonalność, wygoda i ergonomia

Jednocześnie należało spełnić warunek funkcjonalności i wygody. Aby projekt miał rację bytu w zastanych realiach, musiał wspierać mieszkańców, a więc być przede wszystkim praktyczny. Stąd charakterystyczne projekty foteli i krzeseł, które do dziś zachwycają nie tylko estetyką wykonania, ale przede wszystkim ergonomią. Typowy jest również projekt meblościanki, która mogła pomieścić i schować wszystkie niezbędne przedmioty użytkowe, a czasami nawet zamienić się w biurko lub tapczan.

 • Lekkość i prostota

Celem było uzyskanie wrażenia lekkości, dlatego wyposażenie było maksymalnie proste, choć nie oznaczało to nieciekawej formy. Rezygnowano z klasycznej dekoracyjności oraz nadmiaru bibelotów. Dlatego wnętrza w stylu mid-century modern pozwalają na oddech, odpoczynek od nadmiaru, czego coraz częściej poszukujemy we współczesnym świecie.

 • Dostępność

Prostotę mebli i wyposażenia wymuszał także sposób produkcji, który musiał sprostać dużemu popytowi. Wszystko musiało być też tak wykonane, aby było szeroko dostępne dla każdego.

 • Nostalgia

Współczesne aranżacje w stylu mid-century modern to również przykład nostalgii za dawnymi czasami. Do lat dzieciństwa lub młodości wracamy we wszystkich formach kultury i przekazu. Trend na retro pojawia się w filmach, modzie, muzyce, a także designie. Chętnie poszukujemy mebli z tamtego okresu, odnawiamy je lub nadajemy nieco współczesnego charakteru, np. przez wymianę tapicerki lub pomalowanie na nietypowy kolor.

Stylu mid-century modern: kolory i wzory

Wnętrza mid-century modern oparte są zarówno na spokojnych, jasnych barwach, jak i kontrastach. Dla bieli i beżu są nim tutaj wszystkie barwy ziemi i natury – szarości, brązy, zielenie – ale też bardzo mocne akcenty. Pojawiają się elementy turkusowe, w odcieniu neonowej, limonkowej zieleni, intensywnego żółtego, głębokiego granatu, ceglanej pomarańczy, ochry.

Jak dobierać kolory do wnętrza?

Czytaj więcej

 

Projekt bez tytułu (9).png [906.27 KB]

 Maxliving, kolekcja Modern

Wzorów w bazie kolorystycznej stylu mid-century modern jest niewiele, ale jeśli już się pojawiają to w swojej najbardziej szalonej, można nawet powiedzieć pstrokatej, wersji. Zazwyczaj umieszczane są na tkaninach, które w tamtych czasach były projektowane przez prawdziwych artystów. Mamy więc dość neutralną, spokojną, ale eklektyczną podstawę oraz tekstylne wzorzyste elementy. Mogą też pojawiać się wpływy pop-artu i graficzne printy.

Jakie materiały wykorzystuje się w aranżacji mid-century modern?

Skoro nawiązujemy i otwieramy się na naturę, to z niej pochodzić mają wszystkie materiały. W założeniu wykorzystuje się więc: drewno, skórę, metal i szkło, ale też cegłę i kamień np. na ścianach.

MicrosoftTeams-image (52).png [571.50 KB]

 Co ciekawe w latach, w których mid-century bardziej się rozwinął naginano te zasady, aby sprostać warunkowi dostępności. Dlatego w aranżacjach z tamtej epoki pojawiają się też prostsze i tańsze w produkcji meble ze sklejki, plastiku i winylu. Wszystko jednak było bardzo dobrze wykonane, funkcjonalne i komfortowe, nie prezentowało się tandetnie.

Styl mid-century modern: meble

Jak już wspomnieliśmy, meble w stylu mid-century modern mają być przede wszystkim praktyczne i komfortowe, dobrze też gdyby spełniały warunek uniwersalności i wielofunkcyjności. Charakterystyczne są też organiczne, obłe kształty oraz prostota. Nie zobaczymy tutaj misternych zdobień czy sztukaterii. Projekty były lekkie i minimalistyczne.

Lubisz styl vintage?

Czytaj więcej

 

Mid-century modern - ikony designu

To w tych latach pojawiają się meble, które dzisiaj są najbardziej poszukiwane, a ich ceny rosną do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oznacza to, że były nie tylko doskonałej jakości, ale też ponadczasowe. Wybitni twórcy okresu mid-century modern to:

 • Eero Saarinen (fotel, stół i krzesła Tulip),

 • Arne Jacobsen (fotel Egg),

 • Charles i Ray Eames (fotel z podnóżkiem),

 • Verner Panton (Panton Chair),

 • George Nelson (lampa Bubble),

 • Isamu Noguchi (np. stolik kawowy),

 • Józef Chierowski (fotel 366),

 • Roman Modzelewski (fotel RM 58),

 • Teresa Kruszewska (krzesło Muszelka),

 •  

Styl mid-century modern: dekoracje i dodatki

Chociaż przy wyborze dodatków do mieszkania mid-century modern obowiązuje raczej zasada im mniej, tym lepiej, warto pokusić się o znalezienie się autentycznych perełek z tamtego okresu lub na nich wzorować. W połowie XX wieku rozwinęła się np. produkcja polskiej ceramiki.

Projekt bez tytułu (10).png [1.15 MB]

Figurki z Ćmielowa czy serwisy z Chodzieży, Wałbrzycha lub Jaworzyny Śląskiej to klasyki, które doskonale wpisują się w eklektyczne wnętrza mid-century modern. Charakterystyczne są również wzorzyste tkaniny projektowane przez artystów, np. Magdalenę Abakanowicz.

Jak urządzić wnętrza w stylu mid-century modern?

Współczesne aranżacje w stylu mid-century modern nabierają świeżości. Łączymy to, co autentyczne i retro, ze stylizacjami oraz dzisiejszymi akcentami. Jest świeżo, lekko i przestronnie.

Salon, kuchnia i jadalnia w stylu mid-century modern

W tym wypadku rezygnujemy ze sztywnych podziałów i łączymy funkcje. Kuchnia jest otwarta na salon, a jadalnia stanowi łącznik. Dzięki temu mamy większą przestrzeń do zagospodarowania, a aranżacja jest spójna. Najlepiej zdecydować się na gładkie, proste meble kuchenne bez żadnych ryflowań. Mogą być wykończone w połysku lub matowe. Dobrze wyglądać będą przeszklenia szafek lub otwarte półki, na których ustawimy ciekawą ceramikę. Sprawdzą się również elementy kolorowego lastryko.

shutterstock_600781673.jpg [655.94 KB]

Do jadalni wybieramy np. krzesła Maxliving Flamenco, Arte Ziemann lub Ines Calligaris, które formą nawiązują do dawnych projektów. Pasować do nich będzie np. stół Slot Bonaldo z zaokrąglonymi rogami oraz kredens Outline Bolando w charakterystycznym dla tamtej epoki kolorze drewna.

Prawdziwe centrum pomieszczenia, ale też całego mieszkania stanowić będzie duża kanapa, np. dekoracyjna Maxliving Eliza, bardziej klasyczny narożnik Maxliving Figa lub łącząca nowoczesność z retro sofa Befame Domani. Wybierzmy również ergonomiczny fotel, np. inspirowany układem ciała Maxliving Snake lub Dragon. Do salonu mid-century modern pasować też będą stoliki kawowe Kumo Bonaldo, ale też ciekawa ława Camfero Vetro z podstawą z dmuchanego, kolorowego szkła.

shutterstock_1100674445.jpg [708.10 KB]

Styl mid-century modern: sypialnia

W sypialni mid-century modern postawmy na minimalizm, ale też przytulność, która zbudujemy zaokrąglonymi kształtami oraz tekstyliami o ciekawych fakturach. Zdecydujmy się na len, wełnę, bawełnę oraz jasne barwy: beże, biel, szarość oraz ciepłe odcienie brązu dla stolików nocnych i komody (np. Maxliving Next).

shutterstock_1893267316.jpg [639.02 KB]

Mocne barwy niech pojawią się w dekoracjach, np. z kolorowego szkła lub ceramiki. Dobrze wyglądać będzie łóżko Maxliving Feeling z zaokrąglonym, tapicerowanym zagłówkiem kolorze jasnej szarości, lub łóżko Maxliving Imola – prostsze w formie, ale zapraszające miękkością. Doskonale prezentować się też będą fotele Eichholtz Brice lub Clement, które przypominają miękką chmurkę.

Łazienka w stylu mid-century modern

Łazienka mid-century modern oparta jest na zaokrąglonych, ale prostych formach. Główną rolę może odgrywać okrągłe, duże lustro nad umywalką, która powinna być ustawiona na minimalistycznej komodzie w kolorze beżowym, pastelowym lub odcieniu naturalnego drewna. Mogą pojawić się mozaiki, np. biało-czarna kratka lub kolorowe lastryko.

Lastryko w łazience: stylowy pomysł i niebanalna aranżacja?

Czytaj więcej

Zadbajmy o to, aby jak najwięcej elementów było pochowanych. Dobrze sprawdzą się minimalistyczne szafki na całej ścianie. Lepiej też nie robić wyraźnych podziałów strefy kąpielowej i zdecydować się na wannę wolnostojącą lub prysznic walk-in.