Marmur PRL-u paragraf 1
Śmiało można by je nazwać „marmurem PRL-u” - lastryko. W Polsce, kojarzone było przez długie lata z szarą rzeczywistością komunistyczną. Gdy brakowało wszystkiego, było powszechnym materiałem wykończeniowym – tanim i wygodnym w produkcji – bo to konglomerat okruchów kamiennych oraz betonu. I równie szarym, jak nasza rzeczywistość. Wyrabiano z niego schody, posadzki, nagrobki, ławki, parapety.
Salcesony 2.0 paragraf 2
Ale przecież nie wszyscy w Europie mają takie same doświadczenia – dla Włochów nasze lastryko to terrazzo – materiał o wiele bardziej kolorowy, po którym od wieków przechadzali się, między innymi, mieszkańcy Mediolanu, Bolonii, a w Wenecji sunęły po nim korowody rozbawionych uczestników karnawału.
Salcesony 2.0 paragraf 3
Tam, gdzie lastryko nie niosło ze sobą żadnych złych skojarzeń, zaczął się renesans tego materiału, w nowej odsłonie – ceramicznej. A z Włoch rozlał się na całą Europę i dotarł również do Polski, gdzie najpierw nieśmiało, a potem coraz odważniej, imitacja terrazzo zaczęła podbijać serca architektów i inwestorów.
Salcesony 2.0 paragraf 4
Art Work marki Casamood tylko w niewielkim stopniu przypomina „marmur PRL-u”. To zaledwie tylko wariacja na temat tego, co mają w pamięci ci, którzy liczą więcej niż 30 wiosen. Szarość jest tylko jedną z opcji kolorystycznych, przyćmionych przez biel, beż oraz mniej spokojne kolory – czerń, czerwień, żółć, zieleń i niebieski.
Ponieważ nie jest to prawdziwy konglomerat, a jego ceramiczna imitacja – producent mógł sobie pozwolić na nieco swobody twórczej – dlatego wśród kilkunastu wzorów jest i taki, w którym można znaleźć fragmenty udające kolorowe szkiełka – wygląda świetnie, a jest trwały i odporny nawet bardziej, niż klasyczne terrazzo.
Od typowego, szarego lastryko bardzo blisko do innej ceramicznej imitacji, która zyskuje na popularności – do płytek inspirowanych kamieniem Ceppo di Gre.
Salcesony 2.0 IMAGE GRID 2
Salcesony 2.0 paragraf 4
Ten charakterystyczny kamień naturalny, o wyraźnym ziarnie i szaro-niebieskim wybarwieniu, pochodzi z rejonu włoskiej Lombardii i był wykorzystywany w okolicach Mediolanu już w czasach rzymskich. Dziś jest inspiracją dla wielu producentów płytek ceramicznych, którzy doceniają to, jak bardzo jest dekoracyjny.
Salcesony 2.0 paragraf 5
Hiszpańska firma Inalco, w swojej kolekcji Iseo postawiła na naturalność – w tym przypadku imitację Ceppo di Gre można kupić w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to klasyczny kolor szary. Iseo to gresy wielkoformatowe XXL o grubości obniżonej do 6 mm – największe mają rozmiar 100x250 i 150x300 centymetrów. Ułożone na ścianie lub podłodze do złudzenia przypominają kamień naturalny.
Salcesony 2.0 paragraf 6
Z kolei włoska marka Ergon przygotowała kolekcję Lombarda, która nie może pochwalić się tak imponującymi rozmiarami, ale za to daje większy wybór wzorów. Bardziej wymagający użytkownik może zdecydować się na jedną z trzech szarości, a w każdej z nich wybierać między płytką matową albo błyszczącą.
Salcesony 2.0 IMAGE GRID
Salcesony 2.0 paragraf 7
Obie te propozycje do doskonałe płytki dla kogoś, kto docenia urok szarego lastyko, ale nie chce wprowadzać do swojej łazienki czy salonu materiału, który może nie kojarzyć się pozytywnie. Ceramiczne imitacje Ceppo di Gre urzekają rysunkiem mniejszych i większych ziaren skalnych, ale jednoznacznie niosą ze sobą przesłanie – ten wzór stworzyła natura.
SEP Potrzebujesz porady?
Nie wiesz jakie płytki nadają się na podłogę, a których można użyć w strefie prysznicowej? Czy każdą lampę można zawiesić w łazience? Który materac spełni Twoje oczekiwania? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nasi wyspecjalizowani doradcy handlowi. Zapraszamy do Salonów Maxfliz.