bolonia 2018 paragraf 1

Targi Cersaie w Bolonii

Raz w roku oczy całej branży związanej z wnętrzarstwem są zwrócone na Bolonię. Tam odbywają się doroczne targi wystawiennicze płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek. Przez pięć dni najważniejsi gracze na rynku pokazują swoje nowości, wyznaczają trendy, ale również – testują nowe modele, badają preferencje i zbierają opinię. Cersaie to możliwość pokazania tego, co najprawdopodobniej będzie się sprzedawać w ciągu najbliższych miesięcy, ale również okazja do spotkania się z kontrahentami, wymienienia poglądów i podtrzymania relacji. Niektórzy lokalni producenci nie wystawiają się na targach, ale korzystając z napływu gości zapraszają ich do swoich wzorcowni, położonych o 60 kilometrów dalej, we włoskim zagłębiu ceramicznym pod Modeną.

Bolonia paragraf 2

P9240080.JPG Targi Cersaie w Bolonii | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Każdego roku na Cersaie można zauważyć wyraźne tendencje. Niektóre pojawiły się wcześniej i są w kolejnym roku rozwijane, inne – pojawiają się na nowo, często po kilkuletniej przerwie. W płytkach nie jest łatwo wymyślić czegoś radykalnie innego, zupełnie nowego. Poza kilkoma producentami, którzy wprowadzają wzory nieporównywalne z tym, co było wcześniej, reszta utrzymuje się w ramach tego, co można nazwać „bezpieczną ofertą”.

O włoskich targach oczami architekta opowie więcej Amir Hassan - projektant wnętrz z Krakowa.

bolonia paragraf 3

aparici P9260467.JPG Targi Cersaie w Bolonii | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

1. Który producent, podczas targów Cersaie, zachwycił najciekawszą aranżacją?

W mojej ocenie Inalco wiedzie prym w innowacyjnym podejściu i praktycznych przykładach zastosowania kolekcji gresów wielkoformatowych. Ponadto Atlas Concorde zachwycił ciekawymi aranżacjami stanowisk i perfekcyjnym zestawieniem kolekcji, a stanowisko Grespanii cechowała spójność i harmonia wnętrz. Emil Group, jak zawsze, wyróżnił się kreatywnością, niepowtarzalnością oraz odwagą w tworzeniu ekspozycji targowej.

bolonia 2 image grid

empty
empty

bolonia paragraf 4

leonardo P9249853.JPG Targi Cersaie w Bolonii | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

2. Największym odkryciem na Cersaie było…?

Wielu producentów wprowadza na rynek nowy format płytki: 278x120 cm, opowiadający wysokości współczesnych wnętrz, dzięki czemu można uniknąć docinek i dużej ilości odpadów. To wbrew pozorom spora oszczędność materiału i czasu pracy fachowców. Producent Mirage wprowadził nawet możliwość personalizacji płytek: można stworzyć własne kompozycje graficzne na płytkach wielkoformatowych. Pierwszy raz płytki stają się mocną konkurencją dla tapet i fototapet.

bolonia paragraf 5

atlas P9239487.JPG Targi Cersaie w Bolonii | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

3. Jakie są najsilniejsze trendy zauważone na Cersaie?

Na targach producenci wyraźnie podkreślali inspirację przyrodą, wykorzystując w swoich kolekcjach motywy roślinne. Na rynku dobrze mają się również elementy postarzane – kolekcje vintage, retro, przecierane etc. Pojawiły się nowe kształty płytek i możliwość tworzenia gotowych kompozycji z odejściem od klasycznie prostego wzornictwa, zaskakując i tym samym wnosząc do wnętrz niecodzienną dynamikę.

W 2019 utrzymany zostaje trend różnorodności kolorystycznej, z kontynuacją ciemnych wnętrz z akcentem soczystych kolorów. Poza tym, propozycją na miarę 2019 roku to metaliczny blask. Postarzany metal czy też delikatny połyskujący akcent zdominowały wiele kolekcji. Hitem jest orientalne wzornictwo płytek z wyraźną, głęboką fakturą 3D. Aktualne są wciąż eksponowane wzory patchworkowe, które reprezentowały płytki małych rozmiarów m. in. z odwołaniem do stylu okresu międzywojennego.

Płytki nagłówek sekcji

Zobacz jakie płytki przygotowaliśmy dla Ciebie

saga o drewnie category grid

bolonia targi image grid 2

empty
empty

bolonia paragraf 7

Producenci dużą wagę przykładają do wszelkich imitacji kamienia naturalnego, który idealnie prezentuje się na dużym formacie z bardzo wyrazistym wzorem, gdzie linia i nieregularny rysunek żył jest najlepiej uwidoczniona. Zdecydowanym priorytetem wielu producentów są w tym roku mocno zarysowane faktury.

bolonia paragraf 8

ragno P9249764.JPG Targi Cersaie w Bolonii | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Głębokie odcienie grafitu, antracyt i platyna stały się najsilniejszą konkurencją dla betonowych szarości, a kolor czarny zamienił miejsce z bielą, która nadal pozostaje w łazienkowych wnętrzach. Aktualny jest wciąż beton z mielonym ziarnem zwanym we Włoszech jako terazzo, a w Polsce popularnym lastrykiem, tym razem z różnorodnością kolorystyczną i wielkością ziaren.

Na targach w Bolonii wprowadzono także minimalistyczne formy umywalek z wykorzystaniem ceramiki naśladującej kamień naturalny lub imitujące postarzane detale. Nie zabrakło też ceramiki z ciekawą fakturą czy też wyróżniających się grafiką. Na stanowiskach producentów armatury widać odejście od popularnego chromu – dominują miedziane i złote wykończenia, choć dostępna jest też szersza paleta matowych kolorów.

bolonia paragraf 9

emil ceramica P9249902 kopia.jpg Targi Cersaie w Bolonii | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

4. Największe zaskoczenie Cersaie?

35. edycja targów Cersaie w Bolonii była tym razem obszerną bazą inspiracji, którą warto było poznać. Nowości, trendy oraz designerskie rozwiązania, a także duże możliwości technologiczne są źródłem dla producentów, projektantów i architektów wnętrz oraz każdego, kto poszukuje rozwiązań dla swoich wnętrz.
W czasie tej edycji zostały pobite kolejne rekordy związane z liczbą wystawców oraz osób, które pojawiły się w halach wystawowych. Znacznie powiększono dwie hale ekspozycyjne. Co ciekawe coraz więcej pojawia się wystawców z Polski, którzy produkują materiały wykończeniowe europejskiej klasy i zaczynają być nie tylko widoczni, ale także doceniani na międzynarodowych targach wnętrzarskich, jak te w Bolonii.

bolonia targi image grid 3

empty
empty

SEP KONTAKT

inalco-storm-1920x845.JPG  Targi Cersaie w Bolonii | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami.

Myślisz o remoncie? Jesteś w jego trakcie? Potrzebujesz porady? Zapraszamy do kontaktu.