baterie podlogowe 1
Wanna wolnostojąca była kiedyś oznaką przepychu i wybierana była jedynie do dużych salonów kąpielowych. I choć wśród posiadaczy dużych łazienek wanny wolnostojące cieszą się niesłabnącą popularnością, to jednak coraz częściej pojawiają się także w małych łazienkach. Urok wanien wolnostojących pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych łazienek, ale żeby taka wanna stanowiła prawdziwą ozdobę wnętrza, należy do niej dobrać odpowiednią armaturę.
Główną zaletą wanny wolnostojącej jest jej dość szeroki wachlarz możliwości montażu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ustawienie takiej wanny w centralnym punkcie łazienki. Taki swobodny dostęp do wanny wymaga jednak wcześniejszego dokładnego przemyślenia i rozplanowania instalacji wodno-kanalizacyjnej, a co za tym idzie – wczesnego wyboru baterii wannowej.
Dlaczego?
baterie podlogowe 2
Bo najefektowniej prezentuje się armatura wolnostojąca, czyli tak zwana bateria podłogowa, lub bateria wielootworowa, którą montuje się na rancie wanny. A obie te baterie wymagają wcześniejszego zaplanowania i rozprowadzenia instalacji wodnej w podłodze.
baterie podlogowe 3
Zacznijmy jednak od wymienienia wszystkich możliwości montażu baterii, jakie dostępne są dla właścicieli i osób marzących o codziennej kąpieli w wolnostojącej wannie.
kategorie baterii wannowych
baterie podlogowe 4
Bateria wannowa ścienna – to najbardziej podstawowy wybór, choć rzadko stosowany w wannach wolnostojących. Rzadki, to nie znaczy, że niemożliwy do zastosowania. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je w ścianie, a więc nie może być mowy o montażu wanny pośrodku łazienki. Jeśli jednak ustawimy ją pod ścianą to do wyboru mamy dwa typy:
baterię wannową natynkową mocowaną bezpośrednio do instalacji. Baterie są jedno lub dwuuchwytowe.
baterię wannową podtynkową, której konstrukcja ukryta jest pod tynkiem, a widocznymi elementami są tylko wylewka oraz mechanizm sterujący strumieniem i temperaturą wody. Bateria podtynkowa do wanny wolnostojącej podoba się szczególnie osobom, które cenią minimalizm i prostotę.
W obu przypadkach należy pamiętać o doborze odpowiedniej długości wylewki.
bateria podlogowa 5
bateria podlogowa 6
Bateria wannowa rantowa zwana również baterią sztorcową lub nawannową to najczęściej bateria wielootworowa, w której wylewka, pokrętła, mieszacz czy inne elementy instalowane są w otworach wyciętych w krawędzi wanny. Na rynku dostępne są baterie 3, 4 a nawet 5-cio otworowe. Czym się różnią? Tym, że w ich skład wchodzą inne elementy armatury. Wylewka, pojedynczy mieszacz, podwójne zawory sterujące, słuchawka prysznicowa, a nawet przełącznik na dodatkową deszczownicę.
Przed wyborem baterii rantowej warto sprawdzić, czy przyłącza i wężyki zmieszczą się pod obudową wanny (nie każdy model ma odpowiednio szeroką krawędź) oraz czy wycięcie otworów nie powoduje utraty gwarancji producenta. Trzeba pamiętać, że zakup wanny z wąskim rantem nie wyklucza montażu baterii rantowej – armaturę można umieścić na specjalnej półce lub postumencie obok wanny.
bateria podlogowa 7
bateria podlogowa 8
Bateria wannowa wolnostojąca, czyli bateria podłogowa to numer jeden do łazienki z wanną wolnostojącą. Montaż takiej baterii jest rozwiązaniem najpopularniejszym i sprawia, że nawet niewielka łazienka staje się pięknym salonem kąpielowym. I choć niebywale efektowna, to jednak wymaga wcześniejszego rozplanowania i doprowadzenia instalacji wodnej w podłodze. Ze względu na swoją popularność nie ma problemu ze znalezieniem modelu z udogodnieniami – eko perlatorem, termostatem, a nawet w stylizacji retro.
bateria podlogowa 9
baterie podlogowe naglowek sekcji
baterie podłogowe product grid
Zapytaj o cenę
bateria podlogowa 10
Jakie inne parametry baterii wannowej powinniśmy brać pod uwagę? Wiemy już czym kierować się przy wyborze sposobu montażu baterii wannowej. Do ostatecznego wyboru konkretnego modelu warto zrobić krótką analizę poszczególnych elementów baterii, aby wybrać odpowiedni produkt na długie lata.
bateria podlogowa 11
To z czego bateria wannowa jest wykonana, ma kolosalny wpływ na jej trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Najczęściej stosowanym materiałem jest mosiądz – im więcej w jego składzie miedzi, tym lepiej i bardziej jakościowo. Mosiądz jest wysokoodporny na uszkodzenia mechaniczne i na destrukcyjny wpływ wody.
To serce baterii i jej system zarządzania. Koniecznie wybierz głowicę ceramiczną, która zapobiega nieszczelnościom.
To istotne, zwłaszcza gdy chcesz szybko napełnić wannę do kąpieli. Najwyższa klasa przepustowości to klasa A – 15 litrów na minutę.
To szczególnie istotne w wyborze baterii ściennej i baterii podłogowej. Dopasuj ją do odległości wanny od ściany lub obudowy wanny od osi baterii podłogowej.
Pamiętaj, że nie każda bateria wannowa wyposażona jest w słuchawkę prysznicową. Nawet jeśli w łazience masz i kabinę prysznicową i wannę, to słuchawka natryskowa przydaje się choćby do spłukiwania mydlin po kąpieli lub do mycia włosów.
Sposób działania armatury wannowej wpływa na komfort jej użytkowania, dlatego warto poznać bogactwo nowoczesnych rozwiązań. Budowa głowicy termostatycznej oparta jest na rdzeniu z ciekłym woskiem, a dwa pokrętła odpowiedzialne są za regulowanie ciśnienia i temperatury wody. Raz ustawione będą automatycznie utrzymywać je na stałym poziomie – niezależnie od wahań w instalacji wodnej. To niezwykle komfortowe rozwiązanie zwłaszcza podczas kąpieli dzieci.
baterie podlogowe 12
Gdy już przejdziemy przez dylematy montażowe i funkcyjne, kolej na design.
Ostatnim, choć nie najmniej ważnym elementem wpływającym na wybór baterii wannowej jest styl, w jakim urządzona jest łazienka. Tu różnice nie polegają na wykorzystanych materiałach czy funkcjonalności samej baterii wannowej, lecz przede wszystkim na kształtach wylewek, dźwigni, pokręteł i słuchawek prysznicowych oraz kolorach i rodzajach wykończeń.
baterie podlogowe 13
Baterie podłogowe dostępne są w szerokiej palecie kolorów i w zależności od stylu łazienki możemy wybierać spośród metalicznych odcieni złota, miedzi, chromu, ale także bieli, czerni czy stali szczotkowanej. Jedne wpiszą się w klasyczną stylistykę, a inne podkreślą charakter loftowych czy nowoczesnych łazienek.
baterie podlogowe 14
Warto pamiętać o tym, że armatura łazienkowa to nie tylko bateria wannowa, ale także bateria umywalkowa czy prysznicowa. Dobrze jest kierować się harmonią i wybrać baterię z tej samej kolekcji. Nie oznacza to, że nie można łączyć ze sobą różnych stylów aranżacji łazienki, choć takie połączenia wymagają szerszej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto zostawić to projektantom i architektom wnętrz.
Pamiętajmy, że armatura powinna być nie tylko praktyczna, ale także pełnić funkcję elementu dekoracyjnego wnętrza.
baterie podlogowe 15
SEP ŁAZIENKI
Wyposażyliśmy tysiące łazienek i naprawdę wiemy jak zrobić to perfekcyjnie. Sprawdź nas i odwiedź Salony Maxfliz!
Nasi doradcy pomogą Ci stworzyć wnętrze Twoich marzeń.