Wyspa kuchenna – aranżacje i inspiracje

Wyspa kuchenna kojarzy się z eleganckimi kuchniami z prawdziwego zdarzenia, czyli takimi, w których tętni domowe życie i rodzą się nowe kulinarne pomysły. Ta ciekawa konstrukcja może stanowić dodatkowe miejsce z blatem roboczym, zlewem lub płytą kuchenną, pozwalać na lepszą organizację i przechowywanie, ale też stworzenie miejsca do wspólnego gotowania i jedzenia. Jak ją zaaranżować i jakie powinna mieć wymiary? 

Zrzut ekranu 2023-04-26 162142.png [1.50 MB]

 

Jak zaprojektować wyspę kuchenną: wymiary, wysokość, odległości 

Wyspa kuchenna to wolnostojący blat, szafka lub ciąg mebli kuchennych, które nie są połączone z resztą zabudowy i zazwyczaj zajmują centralne miejsce w pomieszczeniu. Sprawdzi się w dużych kuchniach lub tych połączonych z pokojem dziennym (zazwyczaj stanowi tez linię podziału między aneksem a salonem), ponieważ wymaga przestrzeni dookoła. Jakie wymiary powinna mieć wyspa kuchenna i przy jakim metrażu można ją zaaranżować? 

  • Kuchnia otwarta na salon – wymiary wyspy kuchennej 

Minimalny blat roboczy powinien mieć ok. 80 cm. Tyle też powinna wynosić odległość wyspy od pozostałej zabudowy, aby móc wygodnie poruszać się po kuchni. Dlatego kuchnia otwarta w zabudowie w kształcie litery U, w której chcemy ustawić wyspę kuchenną, powinna mieć długość minimum 360 cm. Przy układzie szafek L może mieć ona już długość 300 cm, a przy kombinacji w kształcie I – 240 cm. 

  • Kuchnia zamknięta 

Zalecany metraż kuchni w układzie zamkniętym, w której chcemy ustawić wyspę o minimalnym, 80-centymetrowym blacie roboczym, to ok. 14 m2 (380 cm długości i 360 cm szerokości).  

Należy pamiętać, że dla wygodnego poruszania się i pracy przy danym stanowisku w kuchni potrzebne jest minimum 90-120 cm przestrzeni między szafkami, sprzętami AGD czy zabudową a wyspą.  

Rozmiar wyspy kuchennej powinien być dopasowany nie tylko do metrażu pomieszczenia, ale także do funkcji, jakie ma spełniać. Może stanowić tylko dodatkowy, pusty blat roboczy, ale też wielofunkcyjne miejsce przygotowywania i spożywania posiłków, a nawet przechowywania. 

Wyspa w kuchni – czy warto? Funkcje i zalety wyspy kuchennej 

Elegancja, funkcjonalność, dodatkowe miejsce do przechowywania, przygotowywania i celebrowania posiłków oraz miejsce, które może otworzyć nas na wspólne spędzanie czasu i gotowanie w gronie znajomych i rodziny. Wyspa kuchenna ma wiele zalet. Można ją też wykorzystać na kilka sposobów i dostosować do potrzeb i rytmu dnia. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 162433.png [1.51 MB]

 

Wyspa kuchenna jako dodatkowy blat 

Wyspa kuchenna to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń robocza. Można ją po prostu wyłożyć blatem dopasowanym do reszty zabudowy kuchennej i wykorzystywać podczas przyrządzania posiłków. Jeśli nie mamy miejsca w ciągu szafek, możemy właśnie tutaj przenieść i ustawić mniejsze sprzęty AGD, np. ekspres do kawy, toster, czajnik elektryczny jak na przedstawionej aranżacji. Mamy tutaj szeroką i długą wyspę kuchenną z płytą kuchenną. Większość blatu jest jednak wolna i umożliwia rozłożenie zakupów, krojenie, obieranie, a nawet rozwałkowania dużego płatu ciasta na domowy makaron czy kruche ciasteczka. W razie konieczności można też dostawić wysoki stołek, aby zjeść posiłek. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 162531.png [2.23 MB]

 

Wyspa kuchenna jako stół 

Wyspa kuchenna ze stołem to częste połączenie w kuchniach otwartych na salon. Dzięki takiemu układowi nie trzeba organizować dodatkowej przestrzeni na jadalnię, a serwowanie posiłków jest wygodne, bo stół znajduje się blisko kuchni lub nawet stanowi jej część, jak w naszej przykładowej aranżacji biało-drewnianej kuchni. W tym układzie jest ona maksymalnie minimalistyczna, wręcz wyglada jak jedna bryła marmuru, w którym zaplanowano miejsce na przechowywanie, np. butelek wina oraz płytę kuchenną. Posiłki można podawać od razu po zdjęciu z patelni, świeże i gorące. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 162634.png [2.14 MB]

Podobny układ zastosowaliśmy w aranżacji z wykorzystaniem drewna i szarości. Wyspa kuchenna mieści 3 miejsca przeznaczone do spożywania posiłków i picie kawy, a przestrzeń typowo kuchenna oddzielona jest donicą, w której można posadzić np. świeże zioła. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 162745.png [2.14 MB]

W kolejnej aranżacji minimalistyczna jadalnia z hokerami i drewnianym blatem łączy się z kamienną przestrzenią roboczą z wbudowanym zlewem i płytą kuchenną. Zadbano o funkcjonalność i ekonomię miejsca – wysokie stołki chowają się pod blatem i nie przeszkadzają, kiedy nie są używane. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 162900.png [2.04 MB]

Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu miejsca w otwartej kuchni, stół możemy dołączyć z boku wyspy kuchennej. W naszej aranżacji dużej białej kuchni jest miejsce na 2 do 4 osób oraz bardzo duża przestrzeń robocza z wydzielonym zlewem na wyspie. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 162940.png [2.13 MB]

 

Wyspa kuchenna z szufladami i szafkami 

Jeśli w kuchni potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania, wyspa kuchenna może być wykonana z ciągu szafek i szuflad. Mogą być one umieszczone po jednej lub po obu stronach, nawet po bokach. Sprawdzą się również otwarte półki, np. na książki kucharskie lub akcesoria, które chcemy wyeksponować. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 163036.png [1.85 MB]

Zrzut ekranu 2023-04-26 163047.png [2.11 MB]

 

Wielofunkcyjna wyspa kuchenna w kuchni otwartej na salon 

W nowoczesnych mieszkaniach wyspa kuchenna zaczyna pełnić jeszcze więcej funkcji. Nie służy już tylko do przygotowywania posiłków, jako dodatkowy blat czy jadalnia. W poniższym przykładzie aranżacji zabudowa z wyspą została kontynuowana, aby wygospodarować w niej miejsce nie tylko do jedzenia, ale też małe domowe biuro. Całość jest spójna, ciekawa wizualnie, a dodatkowo pełni jeszcze funkcję oddzielającą dwie strefy: kuchenną i pokoju dziennego. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 163200.png [1.97 MB]

Ciekawie wygląda też wyspa kuchenna z kombinowanym blatem z łączenia dwóch materiałów. Mamy tutaj zastosowaną kontynuację w postaci podświetlanego stołu jadalnianego dla 6 osób. W bryle wyspy umieszczono przeszkloną szafkę na kieliszki lub reprezentacyjną zastawę stołową, oraz płytę kuchenną i minimalistyczny zlew. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 163209.png [2.25 MB]