Meble na taras, dekoracje, grill, oświetlenie tarasowe i zadaszenie tarasu – jakie wyposażenie wybrać? 

Planujesz urządzić swój taras i zastanawiasz się, jakie elementy wyposażenia wybrać? Meble, dekoracje, oświetlenie tarasowe czy zadaszenie tarasu to tylko niektóre z kwestii, którymi warto się zainteresować. W tym artykule podpowiadamy, jakie rozwiązania warto rozważyć, aby stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń wypoczynkową na świeżym powietrzu.

Projekt bez tytułu(9).jpg [176.22 KB]Bizzotto, Linda

Jak wybrać meble ogrodowe?

Przechodząc do aranżacji tarasu, najważniejszy będzie wybór mebli ogrodowych. Dobrze, aby były spójne stylistyczne i wykonane z takich samych lub uzupełniających się materiałów. Szczególnie istotne będą kwestie praktyczne: czy wymagają chowania na zimę, jak znoszą niskie i wysokie temperatury, czy szybko się nagrzewają, czy są łatwe w pielęgnacji oraz czy są odporne na zniszczenie. 

Rodzaje mebli ogrodowych 

Meble ogrodowe pozwalają na dowolne organizowanie przestrzeni i wyznaczanie stref. W ofercie Maxfliz dostępne są trwałe i estetyczne zestawy w różnych stylach. Wybierać można spośród mebli różnego przeznaczenia: zestawów wypoczynkowych z sofą i fotelami do strefy relaksu, krzeseł ogrodowych do jadalni lub kącików, np. do picia porannej kawy, ogrodowych stolików i stołów jadalnianych. W przestrzeni wypoczynkowej dobrze sprawdzają się również hamaki, huśtawki, leżaki oraz ergonomiczne siedziska dopasowane do stylu aranżacji.  

Meble ogrodowe – który materiał będzie najlepszy? 

Przy wyborze mebli ogrodowych warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. To od niego zależy trwałość oraz wygoda, np. tempo nagrzewania się na słońcu czy możliwość ergonomicznego wyprofilowania. W ofercie znaleźć można meble ogrodowe: drewniane, rattanowe, technorattanowe, metalowe, plastikowe. 

Meble ogrodowe drewniane – zazwyczaj wykonane z drewna świerkowego, sosnowego, dębowego, grabowego, bukowego lub droższych gatunków egzotycznych. Wymagają impregnacji oraz ponownego położenia lakieru (może pękać i kruszyć się pod wpływem słońca), ale po dobrym zabezpieczeniu mogą w dobrym stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Najbardziej trwałe będą meble z drewna egzotycznego.

 Bizzotto - Helsinki.jpg [142.65 KB]

Bizzotto, Helsinki

Meble ogrodowe rattanowe lub wiklinowe – ich zaletą jest przede wszystkim wygląd, ponieważ te naturalne materiały są na tyle elastyczne, że łatwo utworzyć z nich fantazyjne kształty. Nie są jednak zbyt trwałe i mogą tracić wygląd pod wpływem działania wody, słońca i niskich temperatur. Nadają się na tarasy zadaszone lub do altan. Nie można ich pozostawiać zimą na zewnątrz. 

Projekt bez tytułu(8)_20230220125526.jpg [256.47 KB]

Meble ogrodowe technorattanowe – doskonale imitują rattan. Zazwyczaj stworzone z charakterystycznej plecionki wykonanej z włókna polietylenowego. Warto wiedzieć, że materiał ten podlega całkowitemu recyklingowi, a więc jest bardziej ekologiczny niż plastik. Jego zaletą jest trwałość, odporność na plamy, słońce, niskie temperatury. Jest też łatwy w czyszczeniu. Nie nagrzewają się tak szybko jak plastikowe, ale szybciej niż meble z drewna czy rattanu. 

Bizzotto - technorattan_20230220125842.jpg [146.46 KB]

Bizzotto, Ariel

Meble ogrodowe metalowe i żeliwne – jedne z najtrwalszych i najbardziej odpornych na warunki pogodowe. Zazwyczaj metal stanowi jedynie podstawę i jest łączony z innymi materiałami. Szybko się nagrzewa. Jest łatwy w czyszczeniu. Meble metalowe warto wybrać, kiedy będą one miały ustalone miejsce na tarasie. Bardzo trudno je przesuwać, ponieważ zazwyczaj są ciężkie. 

Bizzotto - meble żeliwne ogrodowe.jpg [198.69 KB]

Bizzotto, Ernst Charcoal

 

Meble ogrodowe plastikowe, materiały sztuczne – trwałość zależy od jakości plastiku. Najtańsze meble przetrwają jedynie kilka sezonów, mogą się kruszyć, zarysowywać i odbarwić pod wpływem słońca. Szybko się też nagrzewają. Ich zaletą jest to, że są lekkie i mobilne. Nowoczesne, wysokiej jakości meble z polipropylenu, tj. np. leżak Vandom Surf przetrwają dłużej w dobrym stanie. Łatwo je też wyczyścimy. 

Projekt bez tytułu(10)_20230220132424.jpg [36.44 KB]

Vandom, Surf

 

Masz coś na oku? Zobacz nasz wybór mebli ogrodowych

Czytaj więcej

 

Grill na tarasie – o czym warto wiedzieć?  

Jeśli na tarasie planujesz strefę jadalnianą, zastanów się nad aranżacją ogrodowej kuchni i wyborem grilla. Istotne przy wyborze będzie to, jak często będziemy z niego korzystać, posiłki na ile osób będziemy przygotowywać oraz ilość miejsca do zagospodarowania. Do wyboru mamy: 

 

 • grill węglowy – można wybierać spośród niewielkich, lekkich konstrukcji do przyrządzania małych posiłków oraz grilli z dość dużym paleniskiem i pokrywą. Zaletą jest mobilność. Grill węglowy można też przechowywać np. w garażu lub składziku i wyjmować tylko wtedy, kiedy będzie potrzebny. Nie będzie więc zajmował miejsca na małym tarasie. Jest opalany brykietem, który w sezonie jest dostępny w wielu sklepach, a nawet na stacjach benzynowych. Nie jest to jednak wybór ekologiczny, a potrawy przygotowywane na grillu węglowym są uznawane za niezdrowe ze względu na palący się tłuszcz i jego opary. 

 

 • grill elektryczny – ekologiczna i zdrowsza alternatywa dla grilla węglowego, jeśli na tarasie gotujemy sporadycznie i dla kilku osób. Zaletą takiego grilla jest możliwość przenoszenia oraz gotowania nawet w domu. Może więc przydać się do przygotowywania grillowych potraw na co dzień i niezależnie od sezonu. Wymaga jednak podłączenia do prądu. 

Projekt bez tytułu(9).png [1.25 MB]

 

 • grill gazowy – najczęściej wybierany, kiedy często przygotowujemy posiłki na tarasie. Dostępne są opcje 3-palnikowe i 5-palnikowe, które umożliwiają przyrządzanie różnorodnych dań bez szkodliwego i uciążliwego dymu. Model można też dopasować do rozmiaru i stylu tarasu. Zazwyczaj grille gazowe są wykonane estetycznie i dobrze prezentują  się w aranżacji; 

 

 • grill tarasowy murowany z cegły, kamienia lub klinkieru – ogrodowy kominek z funkcją grilla warto zaplanować już na wstępnym etapie, a aby móc dobrze wkomponować go w aranżację oraz przygotować odpowiedni fundament. Tego typu konstrukcje są bardzo estetyczne. Ponadto, dym wydobywa się przez komin, przez co jest mniej uciążliwy niż przy przenośnym grillu węglowym. Nadal jest jednak mniej ekologicznym i zdrowym rozwiązaniem niż grill gazowy. 

 

Pamiętajmy również, że choć przepisy nie zabraniają rozpalania grilla na tarasie, musimy wziąć pod uwagę, że znaczne zadymienie może być uciążliwe dla sąsiadów. Może też skutkować mandatem. 

Zadaszenie na taras: parasole, markizy, rolety, pergole  

Jeśli konstrukcja tarasu nie przewiduje jego zadaszenia, można zdecydować się na jeden ze sposobów przesłonięcia go przed słońcem. Zdecydować można się na: 

 

 • parasole ogrodowe – parasole na taras to najprostsza i najtańsza forma zadaszenia. Są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do aranżacji tarasu. Pozwalają na punktowe odgrodzenie od światła słonecznego, np. nad kącikiem dziecięcym, stołem jadalnianym, jacuzzi. Łatwo je przenosić, a jeśli mają regulację – również ustawiać zgodnie z potrzebami. Sprawdzają się wtedy, kiedy mamy mały taras lub chcemy podzielić go na strefy słoneczną i zacienioną.
 • markizy tarasowe – montowana nad tarasem lub jego częścią osłona wykonana z odpornej i wodoodpornej tkaniny. Może wysuwać się automatycznie lub przy pomocy korbki. Umożliwia rozwijanie i zwijanie w zależności od potrzeb. Najlepiej sprawdzą się do zacieniania (można ich używać również do osłonięcia przed słońcem wnętrza domu).

  Projekt bez tytułu(11)_20230220134349.jpg [108.62 KB]
   
 • rolety tarasowe – są bardzo praktycznym i estetycznym rozwiązaniem, pozwalającym na pełne zacienienie tarasu lub jego częściowe zasłonięcie

 • pergole tarasowe – to bardziej zaawansowana forma zadaszenia, która jest często wykorzystywana jako dodatkowa przestrzeń do relaksu lub jako miejsce do uprawiania roślin.  Pergole Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal lub tworzywa sztuczne, i dodatkowo wyposażone w rolety lub markizy.to trwałe, całoroczne zadaszenie tarasu wykonane z aluminiowych profili, które zazwyczaj można regulować. Pozwala na użytkowanie przestrzeni nawet podczas deszczu lub silnego słońca. Nowoczesne pergole mogą mieć ścianki boczne odgradzające od sąsiadów lub ulicy oraz wbudowane oświetlenie LED. Ich konstrukcja oparta jest na bocznych prowadnicach i podporach z przodu, dzięki czemu są stabilne i trwałe. 

Czujniki-Surma-06-750x563.jpeg [80.49 KB]

Surma Systems, Toscana

Jak wygłuszyć taras?  

Jeśli nie mamy możliwości zbudowania tarasu od strony osłoniętej przed hałasem dochodzącym z ulicy lub sąsiednich posesji, możemy zadbać o odpowiednie wyciszenie. Dobrze sprawdzą się rośliny posadzone przy ogrodzeniu lub tarasie, które dodatkowo będą pełnić funkcję dekoracyjną. 

maddy-baker-5UeDc5QT3NI-unsplash.jpg [1.46 MB]


Najlepiej wybrać gatunki, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, szybko rosną, są odporne na różne warunki pogodowe oraz choroby oraz mają gładkie liście, na których nie gromadzą się zanieczyszczenia. Dobrze sprawdzą się drzewa takie jak: dąb, klon, buk, morwa biała, grab pospolity, robinia akacjowa, oraz krzewy: jałowiec, tuja, dzika róża, lilak pospolity, głóg pospolity, kosodrzewina, dereń rozłogowy, porzeczka alpejska.

victoria-strukovskaya-OAlYImdG1IQ-unsplash.jpg [2.15 MB]


Znaczenie ma również rodzaj zastosowanego ogrodzenia. Jeśli dopiero je planujemy, najlepiej wybrać to pełne, np. z wielkoformatowych pustaków, kamienia, klinkieru, gabionów, cegieł czy betonu, które dobrze odgrodzi od hałasu. W przypadku, kiedy nie mamy możliwości wymiany ogrodzenia, możemy zastosować różnego rodzaju osłony ogrodzeniowe, np. wykonane z drewna. Najlepiej zastosować je w połączeniu z żywopłotem z wyżej wymienionych roślin. 

Jak ogrodzić taras przed wzrokiem sąsiadów?  

Sposoby na wyciszenie działki i przestrzeni tarasowej będą odpowiednie również wtedy, kiedy chcemy zadbać o większą intymność. W tym wypadku możemy też postawić na lżejsze osłony ogrodowe, płoty panelowe lub płoty z żaluzji lamelowych. 

Projekt bez tytułu(12).png [1.19 MB]

Dobrze też posadzić rośliny, które szybko stworzą zieloną przesłonę: nasturcję, fasolę wielokwiatową, chmiel japoński, groszek pachnący, wilec, dynię ozdobną, winobluszcz, winorośl, glicynię lub bluszcz. Sprawdzą się również tarasowe markizy boczne, osłony tarasowe czy kratki, przy których posadzimy np. pnące róże. 

Oświetlenie na tarasie  

Dzięki zamontowaniu oświetlenia tarasowego, można przedłużyć czas przebywania na nim i rekreacji lub odpoczynku. Można w tym celu zdecydować się na montaż oświetlenia zasilanego elektrycznie lub – jeśli jest to niezaplanowane i niemożliwe – solarnego. W ofercie sklepów znaleźć można różnego rodzaju lampy LED, latarnie ogrodowe, girlandy świetlne czy oświetlenie punktowe. 

karman-ginger-fume-outdoor.jpg [117.16 KB]

Karman, Ginger

leda-bronze-int-ext-gallery.jpg [173.34 KB]

Karman, Leda Bronze

Warto m.in. wyznaczyć niewielkimi solarnymi lampkami linię tarasu lub ciągi komunikacyjne dla łatwiejszego poruszania się i bezpieczeństwa. Lampa przyda się również przy stole jadalnianym oraz w strefie wypoczynkowej. Dodatkowym źródłem nastrojowego światła mogą być również dekoracyjne lampiony, świece, a nawet niewielkie paleniska, które dodatkowo dadzą też ciepło w chłodniejsze wieczory. 

Kwiaty i rośliny na tarasie

Taras jest nie tylko naturalnym przedłużeniem domu, ale też ogrodu. To tutaj stykają się te dwa światy: natury i człowieka. Dlatego warto zrobić łagodne przejście między nimi i rozplanować dekoracyjne rośliny. Doskonale sprawdzą się te pnące, które mogą dodatkowo zasłonić przestrzeń, np.: 

 • róże,  
 • bluszcz,  
 • wilce,  
 • powoje,  
 • nasturcje,  
 • groszki pachnące, 
 • chmiel japoński, 
 • fasola ozdobna. 

Dobrze sprawdzą się także efektowne rośliny umieszczone w donicach, np.: 

 • pelargonie,  
 • begonie, 
 • bergenie, 
 • rojniki, 
 • wrzosy i wrzośce, 
 • trawy ozdobne, 
 • hosty, 
 • rozchodniki, 
 • jeżówki, 
 • werbeny,  
 • chryzantemy, 
 •  bratki, 
 • dzwonki, 
 • niecierpki, 
 • goździki. 

Rośliny

Blisko stołu jadalnianego i wyjścia z kuchni warto również zagospodarować miejsce na ogródek ziołowy z: bazylią, melisą, szczypiorkiem, koperkiem, rozmarynem, tymiankiem, kolendrą.  

Przydadzą się mniejsze doniczki i duże ozdobne donice do nasadzeń. Ciekawy kwietnik lub stojak na zioła można zrobić również z odwróconej drewnianej palety. Będzie pasować do stylu boho, skandynawskiego lub organicznego. Wszelkie dodatki warto dopasować do typu aranżacji tarasu. 

Balkon(1).png [501.78 KB]

Akcesoria, dodatki i dekoracje tarasowe, które warto mieć  

Dodatkami, które podkreślą styl aranżacji będą także tekstylia. Dzięki nim taras wyda się przytulny, łatwiej będzie na nim odpoczywać nawet podczas chłodniejszych wieczorów. Przydadzą się wodoodporne poduchy w postaci siedzisk, koce z wodoodporną podbitką, na których będzie można usiąść lub się położyć, pledy do okrycia, poduszki dekoracyjne, a nawet zasłony lub firany, które pomogą w uzyskaniu intymności. 

Vibia, Meridiano(1).png [1.62 MB]

Pięknie prezentować się będą także latarenki i lampiony, rzeźby z kamienia lub gliny, dekoracyjne zbiorniki na wodę (np. z wbudowaną donicą), czy specjalna zastawa ogrodowa. Przy wyborze warto postawić na 1-2 kolory bazowe oraz ewentualnie 1-2 uzupełniające w akcentach kolorystycznych. Wyznacznikiem powinien być również wybrany styl.