Wnętrza w stylu vintage – czym się charakteryzują? Jak je urządzić?

Styl vintage wyróżnia się pomysłowością i elegancją, tak charakterystyczną dla minionych dekad. Ze względu na to, że przetrwał on próbę czasu, można śmiało powiedzieć, że jest ponadczasowy. Ważne jest jednak to, że dziś występuje on zazwyczaj w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu, dzięki czemu stare meble i przedmioty zyskują zupełnie inne, drugie życie.

Styl vintage inspiruje się zarówno wzornictwem lat dwudziestych i sześćdziesiątych, jak i estetyką baroku. Śmiało romansuje również z innymi stylistykami. Ważne jest jednak to, że łączy on zawsze stare z nowym. Jak zatem urządzić mieszkanie, aby przywrócić ducha dawnych czasów, a jednocześnie zachować świeżość i nutkę nowoczesności? Odpowiadamy.

Salon w stylu vintage – meble i przedmioty z duszą

wnetrze-w-stylu-vintage.jpg [57.44 KB]

Pokój dzienny w stylu vintage to - przede wszystkim - wnętrze idealne dla miłośników mebli starych i z duszą. To właśnie w nich została zamknięta historia, nadająca wnętrzom unikalny klimat. Meble nie muszą być jednak wykonane z drewna, wdzięcznym tworzywem będzie tu również metal. W domu w stylu vintage doskonale odnajdą się także kojarzone z epoką ludwikowską szezlongi, osadzone na stylowych nóżkach.

W salonie w stylu vintage warto postawić na oryginalne detale. Świetnie zadomowią się w nim legendarne, porcelanowe figurki z Ćmielowa. Wyjątkowy charakter nadadzą mu płyty winylowe i plakaty filmowe z poprzedniej epoki, najlepiej w towarzystwie regałów z epoki rock&roll’a. Warto rozważyć również tapety retro, a na podłodze - gustowny parkiet w jodełkę.

meble-vintage-maxfliz.jpg [75.64 KB]

Łazienka w stylu vintage – jasne kolory i kontrastowe zestawienia

W łazience w stylu vintage często królują jasne kolory, beże, ecru i - przede wszystkim - alpejska biel. Ciekawym pomysłem będzie połączenie jej z klasyczną czernią, np. w postaci typowej dla stylu retro szachownicy. Dobrze zaprezentuje się tu wolnostojąca wanna, będąca - tak naprawdę - centralnym punktem w kąpielowym pokoju w stylu vintage. Osadzona na dekoracyjnych nóżkach zapewni dogłębny relaks i odpoczynek po trudach codziennego dnia. Często urozmaicona jest ona dodatkowo drewnianą okładziną bądź też glazurą.

lazienka-w-stylu-vintage.jpg [66.28 KB]

Retro klimat wniosą do wnętra umywalki nablatowe, przypominające dawne balie lub misy. Znakomicie sprawdzą się także złote lub miedziane dodatki, w postaci lustrzanych ran, mydelniczek czy też uchwytów na ręczniki. Całość warto ozdobić płytkami, które odzwierciedlają piękno marmuru lub drewnianego drewna i połączyć je z bielą i geometrycznymi wzorami. W przypadku blatów warto wykorzystać gres, który doskonale imituje piękno naturalnych materiałów, a jednocześnie wyróżnia się wysoką nasiąkliwością i odpornością na plamy i zarysowania.

Kuchnia w stylu vintage – zaokrąglenia i pękatości

wnetrze-w-stylu-vintage-maxfliz-kuchnie.jpg [86.76 KB]

Kuchnia w stylu vintage może mieć różne oblicza. Jej wygląd często kojarzy się nam z zapachami i smakami dzieciństwa. Cukiernice, karafki, kryształowe misy… Wszystkie te elementy będą cennymi eksponatami we wnętrzach w stylu vintage, wystarczy zestawić je w luźnej kompozycji. Z drugiej strony, dobrze w tej estetyce będzie wyglądała kuchnia z lakierowanymi frontami i kamiennymi blatami. W połączeniu ze stylizowaną armaturą można uzyskać niesamowity efekt.

W kuchni warto uwzględnić meble i urządzenia AGD o designerskich kształtach, które wprowadzą do wnętrza nutkę ekstrawagancji. Istotne są również same uchwyty mebli, które często mają zaokrąglone boki i chromowane wykończenie. Łatwo w niej zauważyć również ozdobne i duże pokrętła, zaokrąglenia i pękatości, tak bardzo charakterystyczne dla epoki lat sześćdziesiątych.

Urządzając kuchnię w stylu vintage dobrze jest pamiętać również o dodatkach. Ścienny zegar, stylizowane doniczki, ceramiczne moździerze, metalowe koszyczki, wazony z kwiatami… W połączeniu z kubełkowymi fotelami, obitymi miękkim welurem, które są wizytówką stylu retro, doskonale wpiszą się w niejedną aranżację. Należy podkreślić, że styl vintage kocha pomysłowe połączenia, dlatego możesz śmiało eksperymentować z fakturami i kolorami.

kuchnie-w-stylu-vintage.jpg [84.58 KB]