Widok na Nowoczesność: Technologia i Minimalizm w Butikowym Wnętrzu

Witamy serdecznie w kolejnej odcinku naszej serii rozmów, gdzie przyglądamy się sztuce tworzenia wyjątkowych, harmonijnych i funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych. Dziś mamy przyjemność gościć Aleksandrę Stabrawę, uznaną projektantkę wnętrz, która podzieli się z nami doświadczeniem oraz szczegółami zza kulis jednego ze swoich ostatnich projektów – nowoczesnego apartamentu w Krakowie. To wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie piękno designu z codzienną funkcjonalnością, stając się prawdziwym azylem dla jego mieszkańców. Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy, która, mamy nadzieję, będzie źródłem inspiracji dla wszystkich pasjonatów pięknych wnętrz.   

Aranzacja_kuchni_apartament_krakow.JPG [1.99 MB]

 

Maxfliz: Apartament z widokiem na miasto. Aleksandro, skąd czerpałaś inspirację dla tego projektu? 

Aleksandra Stabrawa: Inspiracją był miejski, hotelowy styl, który połączyłam z chęcią stworzenia przestrzeni relaksacyjnej dla rodziny. Ważna była dla mnie ograniczona paleta chłodnych barw ziemi, wykorzystanie szlachetnych i eleganckich materiałów jak kamień, spiek, beton czy szkło. Dodałam do tego włoskie meble i „perełki” designu, aby stworzyć unikalne, butikowe wnętrze. Chciałam, aby było ono eleganckie, ale funkcjonalne, z prostymi, aczkolwiek niebanalnymi formami - jak ażurowe drzwi czy barek z chowanymi drzwiami. Męski charakter wnętrza łagodziły kobiece akcenty, takie jak delikatne lampy, plakaty, czy kwiatowa tapeta w łazience, która miała tworzyć efekt „wow”. 

Apartament_jadalnia_kuchnia.JPG [2.80 MB]

Maxfliz: Jak połączyłaś minimalistyczny styl z funkcjonalnością potrzebną dla rodziny? 

Aleksandra Stabrawa: Mieszkanie, o metrażu ponad 200 m², pozwoliło mi stworzyć przestronne i komfortowe miejsce dla pięcioosobowej rodziny. Na przestrzeń składają się trzy sypialnie, aż pięć garderób, trzy łazienki oraz WC, a także duża strefa dzienna z wydzielonym biurem. Apartament jako miejsce służące w dużej mierze relaksowi, miał być prosty w utrzymaniu, więc zależało mi na dużych przestrzeniach do przechowywania i wykorzystaniu materiałów łatwych do czyszczenia, takich jak kamień, który dominuje w projekcie. 

Apartament_oswietlenie_dodatki.JPG [2.85 MB]

Maxfliz: Jakie inteligentne rozwiązania znalazły się w mieszkaniu? 

Aleksandra Stabrawa: Wprowadziłam system inteligentnego sterowania, co ułatwia życie mieszkańcom, pozwalając na zdalne zarządzanie ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, roletami oraz monitoringiem mieszkania. To rozwiązanie jest kluczowe, biorąc pod uwagę wakacyjny i weekendowy charakter apartamentu.

Garderoba_oswietlenie.JPG [2.55 MB]

Maxfliz: Czy możesz opowiedzieć więcej o 'kobiecych detalach' w projekcie? 

Aleksandra Stabrawa: Każdy projekt powinien mieć swoją bazę i elementy nieoczekiwane. W tym przypadku są to kobiece akcenty – plakaty, kwiatowa tapeta w łazience oraz meble ze szkła od włoskiego producenta, jak stoliki nocne czy biurko. Chciałam, aby te delikatne elementy łagodziły męski charakter wnętrza, tworząc ciepłą i przyjazną atmosferę. 

Tapeta_kwiatowa_apartament_lazienka.JPG [3.31 MB]

Maxfliz: Jak została zaprojektowana strefa dzienna i prywatna, aby sprostać potrzebom rodziny? 

Aleksandra Stabrawa: Dzielenie przestrzeni w apartamencie było kluczowym elementem, który pozwolił na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, jednocześnie spełniając potrzeby i oczekiwania rodziny. Zależało mi, aby stworzyć wyraźną granicę między strefą dzienną a prywatną, zachowując przy tym otwartość i przepływ światła. 

Ściana dzieląca sypialnię master z łazienką:  

Decyzja o zastąpieniu tradycyjnej, murowanej ściany ścianą ze szkła była świadomym wyborem mającym na celu wprowadzenie więcej światła do przestrzeni oraz stworzenie wrażenia większej otwartości. Taka zmiana nie tylko zwiększa wizualnie przestrzeń, ale również dodaje nowoczesnego charakteru wnętrzu, jednocześnie zachowując funkcjonalność i prywatność. 

 Lazienka_wanna_wolnostojaca.JPG [3.02 MB]

Otwarta garderoba w pokoju syna:  

Zamiast tradycyjnej ściany murowanej zastosowaliśmy ażurowe drzwi przesuwne. Był to znakomity pomysł inwestorki, który pozwolił na lepszą organizację przestrzeni i wprowadzenie więcej światła do pomieszczenia. Taka zmiana nie tylko ułatwia dostęp do przechowywanych przedmiotów, ale również wizualnie powiększa przestrzeń, tworząc bardziej otwarte i przestronne wnętrze.   

Zaplanowanie łazienki w pralni:  

Przekształcenie jednej z garderób w dodatkowe pomieszczenie pozwoliło na wydzielenie pralni, co zwiększyło funkcjonalność mieszkania. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań organizacji przestrzeni pozwoliło na zachowanie komfortu użytkowania przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. 

Sypialnia_apartament_krakow.JPG [2.34 MB]

Projekt strefy dziennej:  

Serce domu stanowi duży stół w jadalni, wokół którego skupia się życie rodzinne. Różnorodność form "siedzenia" w strefie wypoczynkowej, od wygodnych sof po pojedyncze fotele, umożliwia każdemu znalezienie miejsca dla siebie, sprzyjając integracji i wspólnemu spędzaniu czasu. Taras zaprojektowany z myślą o relaksie i odpoczynku stanowi przedłużenie przestrzeni życiowej, oferując mieszkańcom dodatkową przestrzeń do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. 

Te zmiany miały na celu nie tylko poprawę estetyki wnętrza, ale przede wszystkim zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania, co jest kluczowe w projektowaniu przestrzeni mieszkalnych. 

Stol_jadalniany_wyspa_kuchenna.JPG [2.82 MB]

Maxfliz: Wyzwania i rozwiązania: Jakie główne wyzwania napotkałaś podczas projektowania tego mieszkania i jak zostały one rozwiązane? 

Aleksandra Stabrawa: Projektowanie tego mieszkania jako przestrzeni wakacyjnej i weekendowej pozwoliło mi na eksplorację nowych możliwości projektowych, gdzie estetyka i design odgrywały równie ważną rolę co funkcjonalność. 

Wyzwanie schematycznego myślenia:  

Jednym z głównych wyzwań było przełamanie schematycznego myślenia dotyczącego funkcjonalności poszczególnych elementów wnętrza. Przykładowo, tradycyjne podejście do projektowania szafek nocnych czy garderoby zakładało zamknięte przestrzenie, które miały ukrywać zawartość. W tym projekcie zdecydowałam się jednak na bardziej otwarte rozwiązania, co było wyzwaniem zarówno projektowym, jak i funkcjonalnym. 

Rozwiązanie poprzez innowacyjne materiały i formy 

Rozwiązaniem tego wyzwania okazało się zastosowanie innowacyjnych materiałów i nietypowych form. Garderoba z ażurowymi frontami stała się nie tylko elementem praktycznym, ale i dekoracyjnym, wprowadzającym lekkość i nowoczesność do wnętrza. Zamiast tradycyjnych szafek, wybrałam stoliki nocne i szafkę pod umywalką wykonane ze szkła, które dodały wnętrzu elegancji oraz poczucia przestronności. 

Przełamanie tradycyjnych rozwiązań funkcjonalnych:  

Innym wyzwaniem było znalezienie równowagi między estetyką a praktycznością użytkowania. Przez odważne decyzje, takie jak wybór mebli i akcesoriów, które niekoniecznie ukrywały swoją zawartość, ale były estetycznie dopasowane do całości wnętrza, stworzyłam harmonijną przestrzeń. Tym samym, mieszkanie zyskało na lekkości i otwartości, zachowując przy tym pełną funkcjonalność. 

Integracja designu i funkcji:  

Ostatecznie, projekt ten stał się dowodem na to, że design i funkcjonalność mogą współistnieć w harmonii, nawet w przestrzeniach o specyficznym charakterze, jakim jest mieszkanie wakacyjne. Dzięki śmiałym decyzjom projektowym i użyciu nowoczesnych materiałów, mieszkanie nie tylko spełnia swoje funkcje użytkowe, ale również stanowi przestrzeń pełną stylu i nowoczesnego designu. 

Druga_sypialnia_apartament.JPG [2.65 MB]

Maxfliz: Jaką radę miałabyś dla osób chcących stworzyć podobnie harmonijną i funkcjonalną przestrzeń mieszkalną? 

Aleksandra Stabrawa: Tworzenie harmonijnej i funkcjonalnej przestrzeni mieszkalnej wymaga nie tylko umiejętności projektowych, ale również głębokiego zrozumienia potrzeb osób, które będą z niej korzystać. Oto rozszerzone rady, jak stworzyć takie wnętrze.

Wybór materiałów

Jednym z kluczowych aspektów jest skupienie się na jakościowych, szlachetnych materiałach. Kamień, płytki, beton czy tapety zastosowane w przedpokoju nie tylko dodają elegancji i głębi wnętrzu, ale również są trwałe i odporne na uszkodzenia. Inwestycja w dobre materiały na początku może znacząco obniżyć koszty utrzymania i napraw w przyszłości. 

 Apartament_biuro_szklane_biurko.JPG [2.25 MB]

Projektowanie oświetlenia

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w tworzeniu atmosfery wnętrza. Zaprojektowanie różnych źródeł światła – od głównych, przez kinkiety, po ukryte pasy LED – pozwala na stworzenie wielowymiarowego efektu, który może być dostosowany do różnych potrzeb i okazji. Światło powinno akcentować najlepsze cechy wnętrza, jednocześnie oferując funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. 

Śmiałe rozwiązania

Nie bój się eksperymentować. Śmiałe, przyciągające wzrok rozwiązania mogą stać się wizytówką wnętrza, nadając mu charakteru i indywidualności. Może to być nietypowy element dekoracyjny, odważny kolor na jednej ze ścian czy unikatowy mebel – kluczowe jest, aby te elementy harmonijnie współgrały z resztą przestrzeni. 

Paleta barw

Utrzymanie wnętrza w wąskiej palecie barw może znacząco przyczynić się do jego harmonii. Kolory ziemi – beże, brązy, szarości – są doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych akcentów i współgrają z większością materiałów, takich jak drewno, kamień czy szkło. Takie podejście pozwala na stworzenie spokojnej, spójnej przestrzeni, która jest jednocześnie stylowa i wyrafinowana. 

Strefa_relaksu_salon.JPG [3.44 MB]

Funkcjonalność

Każdy element wnętrza powinien być nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny. Zastanów się, jak przestrzeń będzie używana na co dzień i zaprojektuj ją tak, aby maksymalnie ułatwić codzienne czynności. To może oznaczać zastosowanie rozwiązań oszczędzających przestrzeń, inteligentne przechowywanie czy łatwo dostępne strefy pracy i relaksu. 

Pamiętając o tych zasadach, można stworzyć wnętrze, które będzie nie tylko piękne, ale również przyjazne dla użytkowników, odzwierciedlające ich styl życia i potrzeby. Design to proces, w którym równie ważna jest funkcja, co forma. 

Wyposazenie_kuchni.JPG [2.49 MB]

Dziękujemy Aleksandrze Stabrawie za podzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją do tworzenia przestrzeni, które nie tylko zachwycają estetyką, ale są również przemyślane pod kątem funkcjonalności i komfortu użytkowania. To, co dziś usłyszeliśmy, pokazuje, że za każdym udanym projektem stoi nie tylko talent i kreatywność, ale również głębokie zrozumienie potrzeb i stylu życia osób, które będą z tych przestrzeni korzystać. Mamy nadzieję, że dzisiejsza rozmowa była dla Was źródłem inspiracji i że te wskazówki i doświadczenia pomogą Wam w tworzeniu własnych, wymarzonych wnętrz. Do zobaczenia w kolejnych odcinkach, gdzie będziemy kontynuować naszą podróż przez świat designu i architektury wnętrz. 

Aleksandra_stabrawa_apartament_krakow.jpg [2.51 MB]