Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego: Warsztaty artystyczne w zabytkowym dworze w Michałowicach

Dwór Dąbrowskich w Michałowicach, fot. K. Schubert, 2022. MIK, CC BY-SA  (5).jpg [3.34 MB]

 

W sobotę 3 czerwca 2023 roku w godzinach 12:00–14:00 zapraszamy Państwa na warsztaty do zabytkowego dworu w Michałowicach,

który jest jednym z obiektów pokazywanych podczas tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego organizowanych przez Małopolski Instytut Kultury. Jest to już 25 odsłona małopolskiego święta zabytków. Tematem, który w tym roku będzie się przewijał we wszystkich pokazywanych podczas Dni Dziedzictwa zabytkach, jest ORNAMENT. Jedną spośród dziesiątek propozycji programowych przygotowanych w tym roku dla Państwa, są wyjątkowe plenerowe warsztaty z formowania ornamentalnej posadzki wzorowanej na dekoracyjnych pomysłach Teodora Talowskiego. Ofertę warsztatową kierujemy zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Poprowadzi je architektka Barbara Lorenz. Do realizacji warsztatów użyjemy kafli przekazanych przez firmę Maxfliz.

 

Dwór Dąbrowskich w Michałowicach, fot. K. Schubert, 2022. MIK, CC BY-SA  (3).jpg [2.83 MB]

 

Podczas warsztatów będzie można zabawić się w ucznia architekta Teodora Talowskiego i wspólnie zaprojektować, a potem namalować posadzkę pełną ornamentów. Każdy z uczestników otrzyma płytkę ceramiczną, na której będzie mógł stworzyć własny wzór, wymyślony lub bazujący na przygotowanych szablonach oraz wzornikach. Płytki będą dekorowane w technice malarskiej farbami akrylowymi i werniksowane. Na koniec warsztatów, wszystkie gotowe płytki zostaną ułożone wspólnie na przygotowanym wcześniej podkładzie, tworząc unikatową posadzkę.

Cały program tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Ornament znajdą Państwo na stronie internetowej: https://dnidziedzictwa.pl/program/

Zapraszamy także do wzięcia udziału w innych naszych prozycjach warsztatowych i do zwiedzania zabytków podczas Dni Dziedzictwa!

 

Dwór Dąbrowskich w Michałowicach, fot. K. Schubert, 2022. MIK, CC BY-SA  (2).jpg [3.40 MB]

 

Dwór w Michałowicach

Dwór w Michałowicach ul. Dąbrowskich 41, 32-091 Michałowice

Dwór ten zaprojektował w latach 1892–1897 dla rodziny Dąbrowskich nieco ekscentryczny krakowski architekt, Teodor Talowski. Znany z oryginalnych pomysłów – i to nie tylko na polu zawodowym – porównywany był często do Gaudiego. Kiedy realizował projekt w Michałowicach był już autorem kilku intrygujących krakowskich kamienic, m.in. tych przy ulicy Retoryka, które do dziś wzywają z fasad: Festina lente (Spiesz się powoli), Ars longa, vita brevis… (Życie krótkie, sztuka długa) czy fantastyczno-baśniowego domu Pod Pająkiem przy zbiegu ulic Batorego i Karmelickiej. Talowski ujmuje obserwatora swoistym architektonicznym żartem. Kilka ze swoich znakomitych wizualnych chwytów, takich jak wystająca z ceglanej ściany kula armatnia, zwieńczone gotyckimi łukami okna, wymyślne woluty w kształcie muszli ślimaka zdobiące fasadę czy romantyczna wieżyczka, zastosował również w Michałowicach.

Pałac w 1947 roku został odebrany właścicielom i znacjonalizowany. Przez lata mieściła się tu między innymi Gminna Spółdzielnia. W październiku 1979 roku uległ pożarowi. Przez kolejne dwa lata postępowała jego dewastacja. Przed całkowitą zagładą uchroniła go rodzina Lorenzów, miłośników zabytków i przyrody, w szczególności architektury Teodora Talowskiego.

 

Zrzut ekranu 2023-05-31 115832.png [3.44 MB]