Urządzanie mieszkania - od czego zacząć?

Urządzanie mieszkanie to spore wyzwanie, podczas którego trzeba zaplanować i zorganizować wieloetapowe prace kilku ekip lub zdecydować się na własnoręczne wykonanie niektórych prac. Podpowiadamy, jak urządzać mieszkanie od stanu deweloperskiego do stanu "pod klucz", aby się czuć komfortowo przez długie lata.

Od czego zacząć urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim

Decydując się na kupno własnego mieszkania, zazwyczaj otrzymujemy je w stanie deweloperskim, który wymaga od nas jeszcze wykończenia i wyposażenia. Na co możemy liczyć, a czym powinniśmy się zająć krok po kroku?

Co to jest stan deweloperski?

Finalny wygląd stanu deweloperskiego i elementy, jakie zostały wykonane zależą od zawartej wcześniej umowy. Zazwyczaj jest to jednak stan, który przygotowuje mieszkanie do dalszych prac wykończeniowych. W standardzie zazwyczaj mieszczą się takie elementy jak:

  • gotowe ocieplenie budynku;

  • położenie tynków zewnętrznych i wewnętrznych;

  • ściany przygotowane pod malowanie (mogą być pomalowane jedną warstwą białej farby);

  • wylewka podłogowa;

  • zamontowanie okien wraz z zewnętrznymi i wewnętrznymi parapetami;

  • zamontowanie drzwi (zazwyczaj wejściowych, ale zdarza się, że również wewnętrznych);

  • doprowadzenie przyłączy i wykonanie instalacji: wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych, grzewczych, elektrycznych.

Warto pamiętać, aby podczas odbioru mieszkania dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z umową.

Następnie można zdecydować o tym, jak będzie przebiegać dalszy remont i dopasować mieszkanie do swoich potrzeb. To moment, kiedy warto wprowadzić wstępne zmiany, np. w ilości lub rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych i włączników. Można także przemyśleć układ pomieszczeń i zdecydować o rezygnacji z niektórych ścianek działowych.

Jak urządzić mieszkanie - kolejność zadań

W pierwszej kolejności warto poszukać pomocy w urządzaniu mieszkania lub inspiracji, na podstawie których będziemy mogli przygotować wstępny plan. Powinien on zakładać użyte materiały (wykończeniowe, dekoracyjne), kolory, ulubione style. Następnie warto zastanowić się nad układem i przeznaczeniem pomieszczeń oraz niezbędnym wyposażeniem i jego układem.

Dopiero po wykonaniu projektu - profesjonalnego u architekta wnętrz lub stworzonego samodzielnie - można przystąpić do konkretnych prac wykończeniowych. Pamiętajmy, że nie warto oszczędzać na materiałach, a szukając zminimalizowania kosztów, lepiej zdecydować się na wykonanie niektórych czynności samodzielnie.

Pierwszym krokiem podczas urządzania mieszkania w stanie deweloperskim powinien być montaż ościeżnic drzwiowych (jeśli nie zostały one zamontowane w ramach pakietu). Następnie przechodzimy do malowania sufitów i ścian lub wyboru i położenia płytek ściennych, tapet czy fototapet. Później przyjdzie czas na położenie podłogi (płytek, gresu, paneli), a następnie montaż drzwi wewnętrznych. Po tym etapie można przejść do zamontowania sprzętów w łazience i kuchni oraz meblowanie i aranżację wnętrz.

W wykończeniu mieszkania "pod klucz" może pomóc też dział profesjonalistów z Maxfliz. Świadczymy usługę kompleksowego urządzania wymarzonego mieszkania w ramach wybranego wcześniej programu. Zaczynamy od przygotowania wizualizacji łazienek, rozrysowania koncepcji podłóg oraz wykonujemy projekt całego mieszkania. W naszym salonie można obejrzeć wszystkie materiały, jakie proponujemy w ramach danego pakietu. Realizacja wykonywana jest w najwyższym standardzie i z wykorzystaniem najlepszych, ekskluzywnych kolekcji prestiżowych marek.

Wykończenie i malowanie ścian w nowym mieszkaniu

W stanie deweloperskim zazwyczaj otrzymamy mieszkanie ze ścianami, na których położony jest tynk, ewentualnie z jedną warstwą białej farby. Jest to dobra baza pod wybrane przez nas wykończenie. Możemy zdecydować się na pozostawienie białego koloru. W tym wypadku warto pokryć ściany jeszcze 2 warstwami dobrej jakości farby przeznaczonej do konkretnego pomieszczenia, np. w kuchni warto zastosować tę plamoodporną, zmywalną i odporną na wilgoć. Możemy też zdecydować się na kolor, położenie tapety, paneli wykończeniowych i płytek (mnóstwo inspiracji znajdziesz w Maxfliz).

Jak przy każdym etapie konieczny będzie plan, aby wybrane przez nas kolory i wzory dobrze komponowały się z nie tylko z tym co aktualnie modne, ale całym wyposażeniem mieszkania. Pamiętajmy też, aby malowanie rozpocząć od sufitów, a następnie przejść do głównych prac wykończeniowych.

Urządzanie mieszkania - wybór wykończenia podłóg

Urządzając mieszkanie, można również zacząć od wyboru wykończenia podłóg. W takim wypadku należy jednak pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu ich przed malowaniem ścian. Jeśli płytki, gres lub panele położymy w drugiej kolejności, oszczędzimy sobie tej pracy.

W stanie deweloperskim otrzymujemy jedynie wylewkę, a za dobór konkretnych podłóg odpowiadamy sami. Dzięki temu możemy nie tylko zdecydować, czy w całym mieszkaniu zastosujemy jeden kolor i wzór, czy zdecydujemy się na inny rodzaj wykończenia przy każdym pomieszczeniu. Mamy tez możliwość położenia ogrzewania podłogowego, które znacznie podnosi komfort (zwłaszcza w łazience czy sypialni).

Aranżacja mieszkania w stanie deweloperskim - wykończenie łazienki

Kolejnym krokiem, który znacznie przybliża nas do wprowadzenia się do wymarzonego mieszkania, jest wykończenie łazienki. Kiedy mamy już bazę w postaci przygotowanych podłóg i ścian, możemy przystąpić do wyboru i ustawiania niezbędnych sprzętów: misy WC, umywalek, wanny, kabiny prysznicowej, ewentualnie pralki i suszarki bębnowej. Wszystkie niezbędne materiały do kompletnego wyposażenia łazienki można obejrzeć w salonach Maxfliz lub zamówić przez Internet. W sklepach stacjonarnych czekają doradcy, którzy pomogą w aranżacji każdej, zarówno dużej, jak i małej łazienki.

Płytka dekoracyjna - head.jpg [227.45 KB]

Na tym etapie można też (a czasami jest to nawet nieuniknione jak np. w przypadku umywalek nablatowych czy sprzętów do zabudowy) zdecydować o meblach, jakie znajdą się w łazience. Warto pamiętać o szafkach na podręczne kosmetyki, półkach na ręczniki, miejscu do odkładania środków czystości oraz odpowiednim oświetleniu i wyborze luster.

Przy urządzaniu łazienki szczególnie ważne są potrzeby wszystkich domowników. To do ich wieku i wzrostu powinno się dopasować wysokość umywalek oraz szafek. Sprzęty muszą być łatwo dostępne i funkcjonalne.

Urządzanie wnętrz w nowym mieszkaniu - wybór mebli kuchennych i sprzętów

Po łazience czas urządzić kuchnię. Warto kierować się zasadą ergonomii kuchennej, która została ustalona już w latach 20. XX wieku i jest wykorzystywana z powodzeniem do dzisiaj. Zakłada ona koncepcję tzw. trójkąta roboczego, na który mają składać się przestrzenie: przygotowywania posiłków (odpowiada za nią kuchenka), czyszczenia (zlewozmywak) i przechowywania (lodówka).

Dla przykładu w kuchni jednorzędowej ciąg kuchenny powinien przedstawiać się następująco:

  1. lodówka;

  2. blat roboczy;

  3. zlewozmywak;

  4. blat roboczy;

  5. kuchnia.

Takie rozplanowanie można przełożyć na każdy układ kuchenny, zakładając, że przyrządzanie posiłków rozpoczyna się od rozpakowywania zakupów lub sięgania po składniki do lodówki, następnie pracę nad nimi na blacie, mycie, kolejne przygotowania (np. krojenie) i gotowanie na kuchence. Dzięki takiemu rozplanowaniu proces ten jest wygodny, a dostępne sprzęty maksymalnie funkcjonalne.

Urządzanie domu - wybieranie mebli

Na koniec pozostaje jeden z najprzyjemniejszych procesów, z jakimi wiąże się remont lub urządzanie mieszkania, czyli wybór mebli i dodatków. Na wstępie należy zastanowić się jaki styl najbardziej nam się podoba i w jakiej przestrzeni czujemy się najbardziej komfortowo. Następnie zastanówmy się, jakie elementy będą niezbędne w każdym pomieszczeniu, np. wygodna kanapa i regał na książki w salonie, stół i krzesła w jadalni, szafa i łóżka w sypialniach.

Zacznijmy od bazy i po kolei dokładajmy elementy tak, aby nie przeładować pomieszczenia. To pozwoli również na etapowe dopasowywanie elementów tak, aby każdy ze sobą współgrał. Łatwo wpaść w szaleństwo zakupów i kompletowania wszystkiego na raz. Jednak warto okazać nieco cierpliwości, by trzymać się wcześniej ustalonego planu. W przeciwnym razie, zamiast interesującego eklektyzmu, możemy uzyskać wrażenie zbytniego chaosu.

Dodatki w stylu skandynawskim czy glamour? Nadawanie charakteru aranżacji wnętrz

Charakter każdej aranżacji tworzą umiejętne dobrane dodatki. Dlatego przed ich wyborem zastanów się, jaki styl i klimat będzie panował w całym mieszkaniu, a jaki chcesz uzyskać w poszczególnych pomieszczeniach. Może najbardziej lubisz zabytkowe meble i klasyki z lat 80. XX wieku, a może kusi cię luksusowe glamour, surowe wnętrze inspirowane nowojorskim loftem czy minimalistyczny styl skandynawski?

Wymarzone mieszkanie w stylu skandynawskim

Marzy ci się jasne wnętrze, w którym króluje minimalizm, prostota i nawiązania do natury? Zdecyduj się na jeden z najmodniejszych sposobów na urządzanie mieszkania i wybierz styl skandynawski. Opiera się na kolorach pastelowych, bieli i ecru, łączonych z barwą naturalnego lub bielonego drewna. Oszczędne formy są nieskomplikowane i funkcjonalne, a całość - choć może wydawać się nieco chłodna - dzięki wyborowi wielu faktur materiałów i naturalnym dekoracjom pozostaje bardzo przytulna i odprężająca.

Kuchnie-Maxfliz-csm_bristol.jpg [1.39 MB]

W duchu skandynawskim można urządzić każde pomieszczenie. Warto zestawiać ze sobą meble i wyposażenie nowe, stylizowane, jak również odrestaurowane znaleziska i rodzinne pamiątki. W ten sposób stworzymy charakterystyczny rodzaj eklektyzmu pełnego wspomnień i atmosfery hygge lub lagom.

Styl glamour w urządzaniu wnętrz

Zupełnie inaczej prezentować się będzie wnętrze urządzone w stylu glamour, które opiera się na chłodnych, klasycznych barwach tj.: czerń, granat, srebro, złoto (żółte i różowe), fiolet, odcienie szarości. Charakterystyczne są powierzchnie lustrzane i kryształy, które pięknie odbijają światło i nadają przestrzenności. Wnętrze ma być pałacowe, ale z dużą dozą nowoczesności.

We wnętrzach w stylu glamour meble mają zwracać na siebie uwagę, sprawiać wrażenie luksusowych, pozostających w trendach. Sprawdzą się zdobione, rzeźbione toaletki, konsole, sekretarzyki czy komody ze zdobieniami lub dekoracyjnymi gałkami. Można wykorzystać również meble vintage w oryginalnej wersji lub przemalowanej na złoto, srebro czy połyskliwą czerń.

Stylizowane meble i dodatki - retro we wnętrzach

Wnętrza inspirowane latami 70. i 80. XX wieku to trend, który utrzymuje się od kilku lat. Autentyczne meble z tamtego okresu zyskały już miano dzieł sztuki użytkowej i są bardzo poszukiwane na aukcjach i targach staroci. Dają duże pole do popisu, jeśli chodzi o renowację czy zmianę obicia tak, aby połączyć stare z nowym.

Retro, a jednak nowocześnie.jpg Retro, a jednak nowocześnie — nietuzinkowy salon przyciągający wzrok | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Jeśli decydujemy się na styl retro we wnętrzach, warto postawić na eklektyzm z umiarem, aby nie przesadzić z elementami z epoki lub stylizowanymi. Klasyka najlepiej wygląda w otoczeniu neutralnej, ale nowoczesnej bazy. Dopiero wtedy może błyszczeć w pełni i przyciągać uwagę.

Nowoczesne wnętrze w stylu industrialnym

Kolejnym bardzo charakterystycznym i modnym stylem jest ten znany z loftowych mieszkań urządzonych w przestrzeniach po nowojorskich fabrykach. Zazwyczaj są one urządzone w planie otwartym. Wyraźne podziały na poszczególne pomieszczenia są zachwiane lub właściwie nie istnieją. Dzisiaj stawia się na odtworzenie tego typu warunków, rezygnując ze ścianek działowych, ewentualnie adaptuje się wyłącznie typowe elementy takiej aranżacji wnętrz.

Szara i elegancka - sypialnia idealna dla minimalistów - lozko bokiem.jpg Szara i elegancka - sypialnia idealna dla minimalistów | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Styl industrialny bazuje na kolorach kojarzonych z techniką, przestrzeniami magazynowymi. Dużo tutaj odcieni szarości odpowiednich dla stali lub betonu, czerni metalu w elementach wykończeniowych (np. okuciach regałów, szyby kabiny prysznicowej czy szklanych ścianek działowych), miedzi, mosiądzu czy czerwieni cegły. To, co zazwyczaj jest ukryte, tutaj jest elementem dekoracyjnym, dlatego eksponuje się rury czy fragmenty instalacji.

Nowe mieszkanie w stylu eklektycznym

Ciekawym rozwiązaniem jest również styl eklektyczny. Nie mylmy go jednak z przypadkowością i chaosem. Mimo pozornego niedopasowania elementów, każdy ma tutaj znaczenie i swoje miejsce. Zaaranżowanie takiego mieszkania wymaga nieco wiedzy, obycia i artystycznego spojrzenia na przestrzeń. Czerpać można z każdego stylu, ale kluczem jest umiejętne zestawianie mebli, dodatków, kolorów i wzorów.

Urządzenie mieszkania - zwłaszcza, jeśli jest to pierwsze mieszkanie - to prawdziwe wyzwanie, ale też niezapomniana przygoda, podczas której można dowiedzieć się wiele o sobie i swoim guście. To możliwość kreowania od podstaw czegoś, co będzie towarzyszyć przez wiele lat, a może nawet przez całe życie. Jeśli czujemy, że to zadanie nas przerasta lub potrzebujemy fachowej opieki, skorzystajmy z doradztwa Maxfliz. Nasi specjaliści od urządzania wnętrz sprostają wszystkim oczekiwaniom i zadbają o to, aby każde mieszkanie było spełnieniem marzeń właścicieli.