Top 5 najlepszych i znanych włoskich architektów wnętrz 

Z Włoch pochodzi wielu popularnych architektów wnętrz, których nazwiska są znane na całym świecie. Jeśli to zdanie zainspirowało Was, aby dowiedzieć się czegoś więcej o najlepszych włoskich projektantach, zapraszamy do przeczytania artykułu!  

 Top 5 najlepszych i znanych włoskich architektów wnętrz  - head.jpg [84.98 KB]

Michał Anioł  

Renesansowy rzeźbiarz, malarz i architekt. W 1488 roku został uczniem jednego z najwybitniejszych malarzy swojej epoki — Domenico Ghirlandaio. W 1505 roku przyjechał po raz kolejny do Rzymu, gdzie został zatrudniony przez papieża Juliusza II w celu zaprojektowania grobowca. Sprawy nie ułożyły się jednak tak, jak na początku zaplanował. Michał Anioł wykonał jedynie rzeźbę do grobu Mojżesza. Kolejnym ważnym i kluczowym w jego życiu zleceniem był Strop Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, co sprawiło, że jest popularny do dziś. W 1934 namalował w Rzymie „Sąd Ostateczny” na ścianie ołtarza. Jednak w kolejnej dekadzie skupił się tylko na pracy architekta. Poprowadził budowę najsłynniejszej bazyliki św. Piotra w Rzymie. 

leonardo_i.jpg [123.98 KB]

Leonardo da Vinci (Leonardo di ser Piero da Vinci)  

Wybitny artysta urodził się w 1452 roku we Włoszech. Obecnie jest postrzegany jako symbol renesansu. Architekt, malarz, matematyk, poeta, dyplomata, astronom i rzeźbiarz to tylko niektóre z elementów bogatego dorobku zawodowego. Do najbardziej znanych projektów architektonicznych należy między innymi stumetrowa wieża zamku stworzona dla rodziny Sforzów, letnia rezydencja Charlesa d’Amborise, kościół Santa Maria della Fontann, zamek Romoratin. 

Enzo-Mari.webp [39.30 KB]

Enzo Mari  

Przenieś się o kilka dekad w przyszłość i poznaj sylwetkę tego ekscentrycznego włoskiego projektanta. Enzo urodził się w 1932 w prowincji Novara. W 1974 roku podczas słynnej wystawy Galleria Milano wywołał rewolucję w dziedzinie designu za pomocą „Proposta per un'autoprogettazione”, manifestu promującego hasło „Zrób to sam”. Artysta zaproponował funkcjonalne i estetyczne projekty mebli do samodzielnego stworzenia z najprostszych materiałów. Twierdził, że dzięki tej zasadzie w dwie dni można umeblować mieszkanie i stworzyć niezwykłą, ekologiczną przestrzeń. 

Castiglioni_Portret.webp [116.81 KB]

Achille Castiglioni 

Nazywany jest designerem awangardowym. Architekt rozwinął koncepcję tworzenia przestrzeni mieszkalnej przy szczegółowej analizie jej funkcjonalności i wyposażenia. Jego projekty cechował minimalizm, był zwolennikiem prostych, aczkolwiek innowacyjnych rozwiązań. Do dzisiaj  wzornictwo spod jego ręki zachwyca i zaskakuje zmianą pierwotnego zastosowania przedmiotów codziennego użytku. W setną rocznicę urodzin fundacja jego imienia zorganizowała serię spotkań, oferując kopie specjalnych wersji produktów, które stworzył przez wiele lat swojej pracy. 

Alessandro-Mendini.jpg [169.43 KB]

Alessandro Mendini  

Projektant urodzony w 1931 w Mediolanie. Był nie tylko wybitnym architektem, ale także teoretykiem stanowiącym ważny filar we włoskim wzornictwie. Od początku istnienia grupy Studio Alchimia promował idee re-dresingu. Zaprojektował między innymi rezydencje Alessi w Omegnie, kompleks teatralny „Teatrino della Bicchieraia” w Azzero, wieże pamięci w Hiroszimie.  

 


Zobacz jak zaprojektować idealne wnętrze

Button-więcej.png [1.39 KB]