Sztuka na Miejscu - Wyjątkowe miejsce - Wrocław

 

GRA04836.jpg [11.01 MB]

Od muzyki po sztukę. Po kultowym już Vertigo i znanego cyklu Vertigo Summer Jazz Vertigo przyszedł czas na Sztukę na Miejscu. Opowiedz nam o tych 3 konceptach. Co je łączy?

Odp. Każde z naszych miejsc to promocja młodych talentów, Sztuki i wsparcie Artystów. Vertigo szerzy kulturę muzyki jazzowej. Festiwal Vertigo Summer Jazz Festival pokazuje w przestrzeni miejskiej wrocławskich młodych artystów. Sztuka Na Miejscu ma na celu promocję Artystów -wrocławskich i nie tylko.

Co wyróżnia Sztukę na Miejscu spośród innych galerii?

Odp: Na pewno wyjątkowy i rzucający się w oczy, jest drewniany bar, który znajduje się niemalże w centralnym punkcie galerii. Bar będzie serwować koktajle, wyjątkowo dobrane wino i inne napoje. Nie zabraknie również małej gastronomii. To wszystko to oczywiście tylko dodatek do przestrzeni, która głównie oddana jest sztuce.

GRA04796.jpg [10.51 MB]

Skąd pomysł na galerię i dlaczego warto ją odwiedzić?

Odp. Sztuka Na Miejscu to wymarzony projekt, który pozwolił nam rozpocząć współpracę z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych i rozszerzyć współpracę z Urzędem Miejskim Wydziałem Kultury. Przestrzeń wydawała nam się być idealną do stworzenia galerii sztuki. Po kilku rozmowach z partnerami udało się otworzyć to wyjątkowe miejsce.

Dla kogo jest nowe miejsce i w jaki sposób zaskakuje odwiedzających?

Odp. Sztuka Na Miejscu przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pragną bliskiego kontaktu ze sztuką. Chcą wejść i zagłębić się w danej wystawie. Stworzyliśmy dodatkowe miejsce, gdzie można usiąść i prowadzić dyskusje, panele i warsztaty. Sztuka Na Miejscu otwarta jest dla każdego, kto pragnie w centrum miasta oderwać się od zgiełku i odpocząć w przestrzeni wypełnionej obrazem i wrażliwością na piękno. Celem Sztuki Na Miejscu, jest promocja Artystów i sztuki. Pokazanie najnowszych prac i wyjście do szerszej liczby odbiorców. Wejście do galerii w godzinach jej pracy od 12:00 do 20:00 od wtorku do niedzieli, jest darmowe.

 

Wnętrza i sztuka. To połączenie jest nam niezwykle bliskie. Widzimy, że coraz częściej jedno bez drugiego nie może się obejść.

Odp. Dokładnie tak, dodam, że wcale nie trzeba być koneserem, żeby sztuka pojawiła się w domu. Wszystko, co w jakiś sposób na nas oddziałuje, budzi emocje, jest sztuką dla naszego domu. W sztuce chodzi o to, żeby budziła określone doznania. Nieważne czy jest to przestrzeń do zabawy, pracy czy relaksu. Każde miejsce można zaaranżować w sposób zgodny z nami.

Jak galeria może mnie zbliżyć do tego doświadczenia sztuki?

Odp. W galerii można szukać inspiracji dla swojego domu. Można odkryć w sobie pokłady odczuć, których wcześniej nie znaliśmy. Obudzić w sobie emocje i odnaleźć swoją drogę w świecie sztuki, którą będziemy chcieli podążać. A docelowo może się okazać, że nie potrafimy żyć w pustych przestrzeniach. Że do funkcjonowania potrzebny nam jest dany obraz, który np. budzi w nas uczucie radości, ciepła albo przywoła miłe wspomnienie.

Jakie materiały i styl wnętrza pomógł w stworzeniu miejsca twórczego, dostępnego i przyjaznego?

Odp. Jeśli chodzi o materiały na które postawiliśmy, podczas wykończenia przestrzeni to drewno. Wcześniej wspomniany bar prawie w 100% wykonany jest właśnie z wyżej wspomnianego. Dzięki współpracy z firmą Maxfliz, wyposażyliśmy przestrzeń w piękne i komfortowe meble, sięgając po inspiracje bliskie naturze. Dzięki, którym każdy odwiedzający może wygodnie usiąść i kontemplować sztukę.

W jaki sposób dobraliście materiały by wnętrze stało się zarówno przyjaznego i równocześnie stało się wnętrzarskim „płótnem” do wyeksponowania sztuki?

Odp. Galeria sztuki w swoim tradycyjnym mniemaniu powinna być pustą przestrzenią przystosowaną do wyeksponowania prac Artystów. Postanowiliśmy złamać ten konwenans i pójść nieco dalej. Dlatego w naszej przestrzeni pojawiły się meble, bar i potężna donica, zbudowana z drewna, w której zasadziliśmy drzewo. Donica znajduje się w centralnym punkcie galerii. Przykuwa wzrok odwiedzających a zarazem „ociepliła” surową przestrzeń uzupełniając się z miękkimi meblami i barem.

Jakie według Ciebie korzyści niesie za sobą wzbogacenie domu o bliskość ze sztuką?

Odp. Sztuka jest pojęciem bardzo szerokim. Dla jednego są to zdjęcia rodzinne powieszone na ścianie. Dla kogoś innego to obrazki namalowane przez dzieci. Dla jeszcze innego to obrazy znanych malarzy, grafiki itd. Sztuką mogą być również same surowe ściany, w pomieszczeniu wypełnionym wyjątkowymi np. meblami. Sztuka dla domu, dla każdego z nas to pojęcie bardzo szerokie. 

 GRA04844.jpg [13.41 MB]

Czas pandemii to czas dynamicznych zmian. Jak reagujecie na nie i jakie macie zamienne działania do komunikacji bez wychodzenia z gośćmi Vertigo, fanów Jazz Festiwal i Sztuki na Miejscu?

Odp. Na początku pandemii prowadziliśmy koncerty online, które odbywały się na scenie Vertigo. Również online zorganizowaliśmy Sylwestra, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Jednak widzimy, że ta forma, jest już nieco wykorzystana i nastąpił przesyt w sieci. Odbiorcy są spragnieni możliwości odbierania koncertów, sztuki już na żywo. Czekamy zatem na ten dzień, kiedy będziemy mogli zacząć działać. Jednak ten czas nauczył nas tego, że warto pozostać w sieci. Dlatego postanowiliśmy w Sztuce Na Miejscu wprowadzić, coś wyjątkowego. Chcemy stworzyć możliwość oglądania minionych wystaw za pomocą systemu VR. Każdy gość Sztuki Na Miejscu, będzie mógł skorzystać z gogli VR, które będą dostępne w naszej galerii i za ich pomocą przeniesiemy się do przeszłości. Będziemy podziwiać wystawę, która miała miejsce kilka tygodni, miesięcy lat wstecz. Mamy nadzieję, że to „urozmaicenie” również uatrakcyjni nasze miejsce a zarazem nie pozwoli popaść w zapomnienie minionym wystawom.

Dziękuję za rozmowę.

I życzymy sobie i Wam by doświadczenia sztuki w domu stawały się, dzięki takimi miejscom jeszcze bliższe.

 

GRA04848.jpg [16.25 MB]