Szkło w wyposażeniu wnętrz

Szklane domy coraz rzadziej kojarzą z futurystyczną wizją Seweryna Baryki, coraz częściej natomiast stają się rzeczywistością. Szkło śmiało dziś wkracza do mieszkań, przybierając rozmaite formy, począwszy od umywalek i drzwi, skończywszy na schodach i ścianach. Jego niezwykła natura, wynikająca z wyjątkowej powierzchni, struktury oraz samych refleksów nieodmiennie fascynuje, budząc poczucie wyjątkowości, majestatu oraz harmonii.


Skąd bierze się dziś zainteresowanie szkłem? Cóż, rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że może ono uzyskać coraz więcej kreatywnych zastosowań. Designerzy chętnie wykorzystują możliwości szkła w wersji giętej, wklęsłej lub wypukłej, które dają im tysiące możliwości. Do tego tworzywo to coraz częściej występuje w duecie z oświetleniem LED, które wnosi do mebli nieco futurystycznego charakteru. Jak zatem najlepiej wykorzystać niesamowite właściwości szkła?


Szkło w sypialni – drzwi, szafy i schody

Szkło sprawia, że pomieszczenia stają się jaśniejsze i zyskują blask, a przy tym optycznie nabierają wielkości. Warto o tym pamiętać w mieszkaniach o małym metrażu, decydując się np. na przesuwne drzwi do sypialni, wykonane w całości ze szkła – nie musi ono być gładkie, może być pokryte modnymi ornamentami. Takie rozwiązanie pozwoli przy okazji przepuszczać większą ilość światła.

 

Warto zdecydować się również na szafy ze szklanymi drzwiami, które wniosą do wnętrza świeżość, elegancję i powiew luksusu. Najczęściej wykonywane są one ze szkła dymnego, piaskowanego bądź satynowego. Szklane mogą być również same schody, które – wraz z wykonanego z tego tworzywa balustradą – stworzą imponujący efekt zawieszenia w powietrzu.


Szkło w salonie – podłogi, wazony i ściany

W eleganckich i stylowych salonach coraz częściej pojawiają się stoły ze szkła, których kształty i krawędzie obrabiane są na wiele różnych sposobów. Szklane półki, witryny i szafki RTV doskonale prezentują się z wcześniej już wspomnianym oświetleniem LED, które wnosi do wnętrza niepowtarzalny klimat. W nowoczesnych pokojach dziennych już nieraz można zauważyć efektowne rozwiązanie, znane nam głównie z galerii sztuki – szklaną podłogę bądź też wybrany jej fragment.


W salonie warto zadbać również o szklane dodatki, które będą stanowiły przysłowiową kropkę nad „i” w nowoczesnej aranżacji. Przykładowo, warto wykorzystać barwione szkło wazonów, które daje wrażenie gry kolorów i pięknie prezentuje się z naturalnymi formami: kwiatami, gałązkami czy też źdźbłami traw. Dziś, dzięki niesamowitemu postępowi technologii, możemy spotkać wazony o fantastycznych, designerskich kształtach. Aby oddzielić np. salon od sypialni, można z kolei wykorzystać ozdobną, szklaną ścianę, która daje bardzo ciekawy efekt zwłaszcza po zapaleniu światła.


Szkło w kuchni – naczynia, panele i blaty

Bardzo ważne jest to, że szkło jest materiałem naturalnym, który można całkowicie poddać upcyclingowi – proces ten polega na twórczym przetworzeniu i nadaniu materiałom nowej, lepszej formy. Już teraz artyści przetapiają np. szyby na artystyczne naczynia, które mogą stanowić piękną dekorację kuchni.


W kuchni coraz częściej zastosowanie znajdują również szklane panele, które są alternatywą dla klasycznych płytek i kafli. Główną ich zaletą jest piękny wygląd oraz łatwość utrzymania w czystości. Stylowo prezentują się zwłaszcza modele z abstrakcyjnymi wzorami, które wspaniale komponują się z meblami w jednolitym kolorze. W nowoczesnych mieszkaniach natknąć można się również na wykonane z bardzo grubego szkła blaty kuchenne, urozmaicone oświetleniem LED.


Szkło w łazience – panele, parawan i umywalki.

Szkło w łazience pozwala uzyskać efekt nieskazitelności i przestrzenności. W tym celu można ceramiczną umywalkę zamienić na szklany i przezroczysty model nablatowy, który nie tylko przepuszcza światło, ale i powoduje piękny efekt rozproszenia.
Bardzo modne są obecnie również meble łazienkowe ze szklanymi frontami. Coraz częściej, zamiast kafelków, wykorzystuje się także szklane panele z nadrukiem, które wspaniale ożywiają wnętrze. Ponadto, można szkło zastosować w klasycznych i ponadczasowych rozwiązaniach, np. w roli kabiny prysznicowej, ale też stylowego i nowoczesnego parawanu nawannowego.

Podsumowanie

Szkło kojarzy się głównie z nowoczesnymi mieszkaniami, loftami i apartamentowcami, jednak – ze względu na szeroką paletę barw i różnorodne wzornictwo – można je śmiało wykorzystać również we wnętrzach bardziej tradycyjnych. Może być ono kolorowe lub przezroczyste, bogato zdobione lub zupełnie niewidoczne. Ponadto, jest odporne, wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości oraz posiada zdolność do tłumienia dźwięków, dzięki czemu warto przemyśleć jego wkomponowanie w aranżację swojego mieszkania.