Styl loftowy. Cechy, pomysły, inspiracje.

Co to jest styl loftowy? 

Styl loftowy, zwany również industrialnym bądź przemysłowym, swoje początki zawdzięcza pustostanom, czyli opuszczonym i niejednokrotnie zaniedbanym budynkom fabrycznym z końca XX w. To właśnie wtedy, na skutek recesji gospodarczej, na początku na rynku amerykańskim pojawiło się mnóstwo pustych budynków, pełniących niegdyś rolę warsztatów lub hal produkcyjnych. W Europie lofty także pojawiły się w latach 80. i 90.  

Pustostany, często w opłakanym stanie, osiągały bardzo niskie ceny, dlatego bardzo szybko znalazły swoich amatorów, zwłaszcza pośród bohemy artystycznej. Lokalni artyści zaczęli otwierać w nich swoje pracownie i sale wystawowe. W ten też sposób puste i pozbawione pomysłu na zagospodarowanie przestrzenie, znalazły wreszcie nowe przeznaczenie, zmieniając się w miejsca spotkań towarzyskich i kulturalnych.  

Z czasem lofty z opuszczonych i zaniedbanych przestrzeni, zmieniły się w coś zgoła innego. Obecnie styl industrialny uważany jest za jeden z najmodniejszych kierunków aranżacji wnętrz, świadczący o doskonałym guście i będący synonimem luksusu.  

Czy, styl loftowy ma zatem jakieś wady? Niektórzy twierdzą, że jest mało przytulny, my szybko ripostujemy, że jest to tylko kwestia naszych wyborów dotyczących mebli, dodatków, czy samym materiałów, jakich użyjemy do zaaranżowania wnętrza. Sam styl przemysłowy znany jest ze swojej powściągliwości w temacie ilości mebli czy kolorów. Kropkę nad I jednak zawsze stawiasz Ty. Loftową „chłodną” przestrzeń można wypełnić, tworząc bardzo przytulne gniazdko, doskonałe do zamieszkania, czy do pracy.  

Wnętrza w stylu loftowym są zazwyczaj przestrzenne, nierzadko z otwartym planem podzielonym na strefy. Mocnym ich akcentem są z duże okna lub przeszklenia oraz oryginalne elementy pofabryczne, takie jak metalowe rury, belki konstrukcyjne, surowe ściany, czy widoczne instalacje.  

Często spotykaną cechą wnętrz loftowych jest też wykorzystanie cegieł dekoracyjnych na ścianach. Najbardziej pożądana jest oczywiście oryginalna cegła rozbiórkowa, ale w przypadku jej braku, śmiało możesz wykorzystać także gotowe panele z fakturą cegły. Podobnie ma się rzecz w przypadku płytek imitujących beton czy drewno, można nimi zastąpić materiał oryginalny, z bardzo dobrym efektem. 

Aranżacja jadalni w stylu loftowym z użyciem surowego drewna.
Jak już wspomnieliśmy wnętrza w stylu loft bywają monochromatyczne. Dominuje: szarość, brąz, naturalny kolor drewna, czarny, srebrny, przydymiony niebieski. Elementem ocieplającym wnętrze w tym przypadku podłogi z drewna i ceglane elementy. To doskonała baza dla kilku mocniejszych elementów, takich jak na przykład ciężkie zasłony w kolorze butelkowej zieleni lub kolorowy dywan. 

Salon w stylu loftowym z kolorowym akcentem w postaci dywanu.


Materiały wykorzystywane w stylu loftowym.
 

Zacznijmy od początku. Nie sposób nie zauważyć, że w loftach dominują naturalne materiały wykończeniowe, takie jak beton, cegła rozbiórkowa, czy szkło. Na podłogach, jak już wspominaliśmy, pięknie będzie prezentować się na drewno, ale równie trafnym wyborem będą na przykład płyty kamienne takie jakie znajdziesz w bogatej kolekcji Inalco. Możesz też wykorzystać płytki doskonale imitujące kamień lub takie, które imitują beton. Mogą one okazać się idealne do łazienki czy przedpokoju. 

Płytki imitujące kamień w przestrzennym, loftowym salonie.

Aranżacja łazienki z wykorzystaniem płytek imitujących kamień.


Jakie meble pasują do stylu industrialnego.
 

Czym wypełnić wnętrza w stylu loftowym. Przede wszystkim należy pamiętać, że podstawą konwencji jest minimalizm w kwestii mebli i dodatków oraz podkreślanie dużej i wolnej od zbędnych elementów, przestrzeni. Zatem ostrożnie z regałami, szafkami czy półkami. Ważny natomiast jest komfort i wygoda, w tak dużej przestrzeni więc nie może braknąć wygodnego siedziska. Podstawą będzie rozłożysta designerska sofa. 

Do tego obowiązkowo wygodne fotele, pufy, czy poduchy do siedzenia. A jeśli zawsze marzyła Ci się w salonie huśtawka, śmiało! Idealnie wpasuje się w stylistykę, pod warunkiem, że nie będzie to pleciona wersja boho.  

Dla miłośników vintage, za to, mamy doskonałe wiadomości. Meble z odzysku z duszą i historią doskonale dopełniają industrialne wnętrza. Podobnie jest z dodatkami, im bardziej oryginalne i unikatowe cuda znajdziesz na strychu swoich dziadków, tym smaczniej. 

Szara, dużej wielkości sofa w kolorze szarym z drewnianym podłokietnikiem w salonie inspirowanym stylem industrialnym

Salon w stylu loftowym z ciemną, drewnianą podłogą i kontrastującą, białą sofą.

Masywna sofa marki Arketipo w aranżacji salonu w stylu loftowym.

 

Nasi architekci w poszukiwaniu inspiracji odkryli i pokochali również włoską markę  

Pianca, w której kolekcjach znajdziesz wiele pięknych mebli i dodatków idealnie odzwierciedlających styl loftowy. 

 

Komoda w stylu vintage oraz sofa, podnóżek i fotel w ciepłym brązowym kolorze, które kontrastują z chłodnym kolorystycznie pomieszczeniem.

Lustro oraz stoliki w stylu vintage, dopasowane do szarego pomieszczenia w stylu loftowym.

 

Jakie oświetlenie do wnętrz w stylu loftowym. 

W industrialnych wnętrzach znakomicie sprawdzą się duże, wiszące lampy – najlepiej w kolorze czarnym, jeszcze lepiej, kiedy z widoczną instalacją elektryczną. Ciekawy efekt można uzyskać, wieszając je w przedpokoju, salonie, nad stołem w kuchni, a nawet w łazience. Doskonałą opcją okazują się również   kinkiety, które ze względu na swój prosty design komponują się doskonale do przestrzeni w każdym stylu. Ciekawy wybór lamp, nie tylko w industrialnym stylu znajdziesz w naszej kolekcji Maxlight. Koniecznie tu zajrzyj, szukając inspiracji.

 

Nowoczesna lampa wisząca marki Maxlight w kolorze czarnym, składająca się z trzech półokrągłych elementów.     

Lampa wisząca marki Maxlight o prostokątnych kształtach, w kolorze czarnym, wisząca nad wyspą kuchenną.

Ok, postaramy się podsumować, to co najważniejsze, przypominamy jednocześnie, że to tylko ogólne wskazówki, którymi możesz pokierować się, tworząc swoją wersję wnętrza w stylu loftowym. 

Po pierwsze: dużo wolnej przestrzeni bez zbędnych mebli, dodatków i bibelotów. Tylko, to czego faktycznie używasz i co jest absolutnie potrzebne. 

Po drugie: zalecamy gołe ściany. Co to znaczy? Oczywiście piszemy to z lekkim przymrużeniem oko, po prostu pamiętaj, że styli industrialny to naturalna cegła, beton, surowe drewno i szkło. Oraz ich gotowe odpowiedniki. 

Po trzecie: dużo światła. Najlepiej w ogóle nie zasłaniaj okien firankami i zasłonami. Ewentualnie niech kolorowa zasłona będzie tym jednym z nielicznych kolorowych akcentów. 

Po czwarte: tylko neutralne odcienie bieli, szarości i beżu.

Piąte i ostatnie: postaraj się o industrialne meble i oryginalne dodatki.