Styl francuski we wnętrzach

Styl francuski podąża różnymi ścieżkami, kierując nasze skojarzenia z paryskimi kamienicami inspirującymi się vintage oraz barokowymi dekoracjami, zabierając na sielską i łagodną pod względem designu Prowansję i styl prowansalski, czy zaskakując przepychem mieszkaniami urządzonymi w wysokim standardzie.

denise-schuld-DDCdJftUpD4-unsplash (1).jpg [180.41 KB]

Co łączy te aranżacje? Niekwestionowana elegancja, jasna baza kolorystyczna, wysmakowane dodatki. Nic dziwnego, bo Francja to kolebka sztuki, dobrego designu i mody. Sprawdź, jak urządzić wnętrze w stylu francuskim i czym charakteryzuje się styl paryski i francuskie wnętrza.

Catelan Italia, Drop (9).png [2.37 MB]

Paryski szyk i paryskie wnętrza - czym się charakteryzuje styl francuski wnętrza?

Na wykształcenie się charakterystycznych cech stylu francuskiego ogromny wpływ miała przeprowadzona w drugiej połowie XIX wieku przebudowa Paryża zaplanowana przez barona Georgesa Hausmanna. Powstały nowe ulice, a wraz z nimi typowe kamienice, z których do dzisiaj słynie miasto. Celem było stworzenie mieszkań o najwyższym standardzie: przestronnych, eleganckich, nowoczesnych jak na tamte czasy. To na podstawie możemy określić, jak powinien wyglądać ten styl we francuskich wnętrzach.

  • nawiązania do stylu retro i historii w stylu francuskim

Kwintesencją stylu francuskiego są eklektyczne aranżacje stworzone z barokowym przepychem, ale z zachowaniem niewymuszonej elegancji. Dawne rezydencje zaprojektowane przez Hausmanna odwoływały się do historii designu: czerpały z wzornictwa barokowego lub rokoko.

Catelan Italia, Drop (10).png [3.23 MB]

Dlatego dzisiejszy styl francuski charakteryzuje się silnymi wpływami retro i vintage. Przenosi nas nie tylko do XIX wieku, ale dalej do wnętrz pałacowych z XVII i XVIII wieku. Nie jest jednak przesadny, bo formy są tutaj złagodzone i wybrane ze smakiem i wyczuciem. Z dostępnych elementów wybiera się tylko niektóre, zestawiając je z tymi współczesnymi. Pojawiają się więc podziały ścian na pola panneau, sztukaterie, rzeźbione ramy luster i obrazów, duże kryształowe żyrandole, antyki lub meble na nich wzorowane.

Obszar kompozycji 322.jpg [241.28 KB]

  • otwarta przestrzeń w mieszkaniach w stylu francuskim

Styl francuski, inspirowany kamienicami w paryskich dzielnicach i klimatem bohemy wymaga odpowiedniego, a więc większego wnętrza. Podobnie jak w aranżacjach industrialnych przestrzeń ma być otwarta, a pokoje przestronne, z wysokimi sufitami, dużymi oknami. Tu sprawdzą się także przeszklone drzwi.

shutterstock_2090668288.jpg [438.21 KB]

Catelan Italia, Drop (11).png [2.21 MB]

Jeśli nasze mieszkanie lub dom jest małe, możemy jednak nawiązywać do niewielkich francuskich mieszkanek artystycznych, które nadal pozostają w duchu paryskim, ewentualnie przenieść się na Prowansję i stworzyć aranżację bardziej sielską, przytulną - w klasycznym stylu prowansalskim.

  • jakość i elegancja w stylu francuskim

Niezależnie od tego, czym będziemy się inspirować, zawsze powinniśmy kierować się najwyższą jakością i elegancją. W mieszkaniach francuskich króluje naturalne drewno: parkiet ułożony jest w jodełkę, ściany zdobi charakterystyczna sztukateria i rozeta, umiejscowiona w najwyższym punkcie ściany, przytulności nadają ciężkie tkaniny, np. zasłon i obić dekorowanych mebli.

shutterstock_1506371006.jpg [566.73 KB]

Często widuje się dzieła sztuki, ale wprowadzone nienachalnie. Mają one stanowić integralną część wnętrza tak jak pozostałe przedmioty. Nic tutaj nie ma być przypadkowe i mimo nawiązań do eklektyzmu, projekty nie są przeładowane i chaotyczne.

  • eklektyzm w stylu francuskim

Aby nawiązujące do barokowych pałaców wnętrza nie przytłaczały, w aranżacji mieszkania dopuszczalny jest eklektyzm, czyli inteligentne połączenie stylów i epok, tego co dekoracyjne z minimalistycznym lub nawet surowym.

shutterstock_2090063773.jpg [442.80 KB]

Obok antyków można spotkać też przykłady współczesnej sztuki designu. Wszystko jest nieco artystyczne, nieprzesadzone, niezwykle stylowe.

Wnętrza w stylu francuskim: kolory, wzory, materiały, dodatki

Bazą dla aranżacji w stylu francuskim są jasne kolory ścian lub jasne tapety z klasycznymi wzorami roślinnymi, geometrycznymi lub szerokimi pasami. Wnętrza oparte są na odcieniach bieli, beżu i kremu, które jeszcze bardziej podkreślają przestronność i rozświetlenie. Są też elegancką podstawą, do której będą pasować wszelkiego rodzaju dodatki.

shutterstock_2213419159.jpg [378.40 KB]

Przeważają delikatne kolory, ale często pojawiają się elementy lub pojedyncze meble w szlachetnych odcieniach ciemnego brązu, mahoniu, czerni, ewentualnie granatu, grafitu, ciemnego fioletu. Pojawić może się także szmaragdowa zieleń i odcienie niebieskiego. Dla urozmaicenia można wprowadzać wzory roślinne.

shutterstock_1120120124.jpg [630.41 KB]

W projekcie wnętrza w stylu paryskim wystarczą odpowiednio dobrane materiały, eleganckie tkaniny i dekoracje (liczne zdobienia na meblach, porcelanowe figurki, lustra w ozdobnych ramach, ozdobne poduszki, kryształowe żyrandole), aby stworzyć pomieszczenie wyrafinowane, ale też przytulne i ciepłe. Szlachetne materiały nie mają odpychać swoją nieprzystępnością, ale raczej tworzyć komfortowe warunki do mieszkania i przebywania w atmosferze piękna, luksusu i artyzmu.

13189f239e4f7c4b0547ed05d5e70a35.jpg [67.72 KB]

eff8d2137403f90fdd95be2972ce73ad.jpg [65.85 KB]

Typowe meble dla stylu francuskiego

Mimo nawiązań historycznych styl francuski pozostaje lekki. Wszystko za sprawą doboru mebli z naturalnego drewna o opływowych kształtach i przyjemnych w dotyku tkaninach obiciowych. Wyposażenie ma sprawiać wrażenie miękkości, łagodności. Stąd okrągłe lub zaokrąglone kształty jak np. w projekcie sofy Maxliving Golden lub Maxdivani Autografo .

Catelan Italia, Drop (12).png [1.73 MB]

Maxliving, Golden

Maxdivani, Autografo

Jeśli we wnętrzu stawiamy na dekoracyjne dodatki, główne meble mogą być nieco prostsze. Do rzeźbionych foteli i krzeseł pasować też będzie wygodna sofa w stylu narożnika Maxliving Novo.

Zrzut ekranu 2023-02-08 172347.png [2.07 MB]

Maxliving, Novo

W stylu francuskim pojawiają się również elementy srebra lub złota, np. w detalach mebli. Dobrym przykładem lekkiego stolika o zaokrąglonych, łagodnych kształtach jest szykowny Midj Apelle Chic z giętymi nóżkami i okrągłym białym blatem.

Zrzut ekranu 2023-02-08 172520.png [417.69 KB]

Midj, Apelle Chic

Przeważają stonowane barwy, ewentualnie czerń i klasyczny brąz. Jednak ciemne kolory nie powinny przeważać, by nie przytłaczać lub zbytnio przyciągać aranżacji w stronę pałacowego historyzmu. Tutaj nawiązania do przeszłości są bardziej subtelne i sięgające też do współczesnej sztuki designu.

Jak urządzić francuski salon i sypialnię? Nasze inspiracje w stylu paryskim

Salon urządzony zgodnie z zasadami stylu francuskiego powinien być jednocześnie elegancki, ale też nieco nonszalancki i artystyczny, tak by podkreślał paryski szyk. W jego centrum stanąć powinna wygodna sofa z miękkimi poduszkami i zaokrąglonym zagłówkiem oraz fotele "uszaki" lub rzeźbione, tapicerowane krzesła.

shutterstock_1448256242.jpg [291.63 KB] shutterstock_1824769241.jpg [562.68 KB]

Do tego okrągły stolik kawowy i miękki dywan, który połączy meble i doda przytulności. Nie powinno zabraknąć nastrojowego oświetlenia, książek, kwiatów oraz dzieł sztuki.

Przestrzeń można optycznie powiększyć oraz dodać jej szykowności, dzięki umiejętnie zawieszonym lustrom, np. nad sofą czy stołem jadalnianym. Doskonale sprawdzi się np. okrągłe lustro Fiam Pop o opływowych liniach, w ozdobnej, odbijającej światło ramie.

 

Zrzut ekranu 2023-02-08 173448.png [825.87 KB] FIAM-LUSTRO-CAADRE-aranzacja.jpg [57.52 KB]
Fiam, Pop Fiam, Caadre

 

Dobrze prezentować się będzie jedno lustro prostokątne lub kompozycja kilku, wprowadzających charakterystyczny dla stylu francuskiego podział ściany na sekcje. W takim układzie sprawdzi się np. lustro Fiam Caadre, które idealnie wpasuje się w takiego typu wnętrze.

Francuski styl można podkreślić również doborem oświetlenia. Powinno być ono eleganckie, nawiązujące do klasyki, ale jednocześnie lekkie i nastrojowe. Aranżację wnętrza podkreśli połączenie srebra lub złota z kryształem, jak np. w lampie wiszącej Maxlight Vouge lub Maxlight P0447 Citatel.

Zrzut ekranu 2023-02-09 090520.png [179.63 KB] Zrzut ekranu 2023-02-09 090701.png [130.09 KB]
Maxlight, Vogue Maxlight, Citatel

 

Jak stworzyć pokój sypialniany w stylu francuskim? Urządzając mieszkanie i odtwarzając sypialnie, jakie można by zobaczyć w paryskich kamienicach ponownie stawiamy na jasne kolory, dekoracyjne detale oraz meble, np. w postaci toaletki Cattelan Cocoon Trousse Keramik z marmurowym blatem i oprawą w odcieniu starego złota, lustro w zdobionej ramie oraz imponujące żyrandole.

Zrzut ekranu 2023-02-09 092110.png [532.75 KB]

Catellan, Cocoon Trousse Keramik

W takiej aranżacji wnętrza najlepiej sprawdzą się również miękkie, ciężkie tkaniny: zaciemniające zasłony w postaci kotar w jasnym kolorze (bieli, beżu, szarości, ewentualnie pasteli), narzuta oraz poduszki.

We wnętrzach urządzonych w stylu francuskim komfort gra ogromną rolę. Dlatego do sypialni wybieramy królewskie łóżko z tapicerowanym zagłówkiem o zaokrąglonych rogach. Ma ono otulać, podkreślać luksus. Warto urządzić też kącik do czytania książek z małą biblioteczką i dekoracyjnym fotelem.

>> Urządzasz wnętrze? Lubisz styl francuski i chcesz sprawdzić, czy spodoba ci się francuska łazienka? Przeczytaj nasz artykuł!

Czytaj więcej