Styl art deco we wnętrzach - charakterystyka i inspiracje

Marzysz o domu w stylu Wielkiego Gatsby’ego? Jeśli tak, zainteresuje Cię pełen elegancji, luksusu oraz wyrafinowania styl art deco. Mimo że narodził się on już wiele dekad temu, wciąż zachwyca i ukazuje swoje piękno w coraz to bardziej zaskakujących obliczach. Co wyróżnia styl art deco? Jakie są jego najistotniejsze cechy? Odpowiadamy.

Art deco oasis - head.jpg [197.01 KB]

Co wyróżnia styl art deco? Charakterystyka

Styl art deco to jeden z najbardziej oryginalnych nurtów aranżacyjnych. Mówi się, że  odzwierciedla on ambiwalentny charakter dwudziestolecia międzywojennego. Z jednej strony widać w nim dążenie do maksymalnej symetrii i spójności, z drugiej natomiast pozwala sobie on na odważne połączenia faktur, kolorów, materiałów. Styl art deco to również fuzja elementów awangardowych z tradycyjnymi. Rozmach, przepych i wszechobecne bogactwo sprawiają, że każde takie wnętrze jest wyjątkowe i nie daje o sobie zapomnieć.

Art Deco - catellan - stół

Styl art deco – eleganckie meble, ciemne barwy i wysoki połysk

Czym jeszcze charakteryzuje się styl art deco? Cóż, z pewnością zwracają w nich uwagę opływowe kształty mebli, na których obiciach nierzadko pojawiają się natomiast geometryczne formy. Masywne komody i szafy najczęściej wykonane są ze szlachetnego, ciemnego drewna. Materiał ten pokrywa się dodatkowo lakierem, aby meble mogły zachwycać wyjątkowym połyskiem. Drzwiczki tego typu mebli często posiadają również elementy wykonane z dekoracyjnego szkła. Każde żłobienie i każdy, nawet najmniejszy detal, muszą być w tym przypadku wykonane z najwyższą starannością.

Wnętrza w stylu art deco wyróżniają się barwami utrzymanymi w ciemnej tonacji:, takimi jak: butelkowa zieleń, brąz, bordo, czerwień, antracyt, szmaragd, purpura, ale także fuksja i indygo. Rozjaśniają je jednak elementy z mosiądzu i złota. We wnętrzach zachwycają również wyrafinowane wykończenia ścian, pełne wyszukanych detali. Wyraziste formy geometryczne przeplatają się w nich z dekoracyjnymi łukami i cokołami, a połyskujące faktury – z kością słoniową oraz perłami z Afryki.

Art Deco - dodatki-meble.regał

Art Deco - Lampa Calligaris.jpg [213.63 KB]

Starannie dobrane dodatki i wzory w stylu art deco

Choć na hasło „styl art deco” w głowach wielu osób pojawiają się antyki, to nie tylko one wnoszą charakter do tego rodzaju wnętrz. Co więcej, nie są w nich elementem niezbędnym. Ważne są za to, materiały w geometryczne wzory oraz połyskujące faktury.

Tak jak już wcześniej zasugerowaliśmy, w omawianym stylu aranżacyjnym istotny jest każdy detal, dlatego dużą wagę przywiązuje się tutaj również do samego oświetlenia. Piękne wnętrza wyposażone są często w kryształowe żyrandole oraz lampy z dużymi, szklanymi kloszami. Towarzyszy im często dekoracyjne lustro art deco, umieszczone w złotych ramach, przyjmujących formę kilku metalowych prostokątów.

Art Deco - Lampa Cattelan Italia.jpg [180.06 KB]

 


Zapoznaj się również jak zaprojektować idealne wnętrze

 Button-więcej.png [1.39 KB]