Stół – jak dobrać odpowiedni kształt i rozmiar do swojego wnętrza?

Stół – mebel tak istotny nie tylko pod względem aranżacyjnym, ale pełniący też funkcję budowania bliskości między zasiadającymi przy nim ludźmi. Nie może się bez niego obyć jadalnia, którą nie zawsze możemy urządzić w osobnym pomieszczeniu. Często jest to wydzielona strefa w kuchni lub salonie. Jak dobrać tak ważny mebel do dostępnego miejsca? Jaki rozmiar i kształt stołu będzie odpowiedni? 

Zdjęcie pod leadem - Stół.jpg [94.33 KB]

 

Jak wybrać stół do jadalni i salonu – na co zwrócić uwagę? 

Podczas wyboru stołu do jadalni warto wziąć pod uwagę: 

  • Metraż pomieszczenia 

Podstawowym kryterium doboru stołu do wnętrza jest miejsce, jakim dysponujemy. Należy pamiętać, że dla wygodnego odsuwania krzesła i poruszania się, potrzebujemy około 80 cm, licząc od brzegu stołu. Nie może on także zastawiać ciągów komunikacyjnych, czy dostępu do szafek i szuflad. W zależności od kształtu, może jednak stać jednym bokiem przy ścianie. W ten sposób jednak tracimy część miejsc na krzesła, co oznacza, że mniej osób będzie mogło z nami zasiadać do posiłku czy popołudniowej kawy. 

  • Liczba domowników 

Wymiary stołu jadalnianego należy też dostosować do liczby osób, które na co dzień będą z niego korzystać jednocześnie. Każda z nich będzie potrzebowała około 55 cm blatu. 

  • Goście i przyjęcia 

Warto też uwzględnić ewentualnych gości, jeśli często zapraszamy rodzinę lub znajomych i organizujemy przyjęcia. W tym wypadku – jeśli metraż na to pozwala – lepiej zdecydować się na większy lub rozkładany stół, np. stół rozkładany Cameo Calligaris o długości od 200 cm do aż 296 cm.  

 

Stół Cameo Calligaris2.jpg [161.39 KB]

Stół rozkładany Cameo Calligaris

  • Wysokość stołu 

Ważna jest nie tylko wielkość stołu, ale też jego wysokość. Ten do jadalni lub pełniący funkcję blatu, przy którym będziemy siedzieć na klasycznym krześle powinien mieć wysokość 60 cm. Odległość blatu od siedziska powinna wynosić około 20-30 cm. Warto zastosować tę zasadę przy nietypowych stołach, np. przystosowanych do hokerów. 

  • Materiał 

Dobór materiału, z jakiego wykonany jest stół, nie jest tylko kwestią estetyczną i zależną od stylu aranżacji. To od niego zależy sposób użytkowania i konserwacji mebla. Najbardziej klasyczne będą te z blatem z naturalnego drewna – w zależności od jego gatunku będą bardziej lub mniej odporne na zarysowania oraz uszkodzenia. Uznawane są jednak za długowieczne i uniwersalne. Ciekawym wyborem może być rzeźbiony stół drewniany Tropicana Mobi 

Stół Tropicana Mobi2.jpg [55.45 KB]

Stół Tropicana Mobi3.jpg [40.35 KB]

Stół Tropicana Mobi

W ofercie dostępne są również stoły z blatami szklanymi, z płyty MDF, a nawet z marmuru, jak stół marmurowy okrągły Absynth Ring z dębowymi elementami. Pierwsze z nich doskonale uzupełnią aranżację nowoczesną, są łatwe w czyszczeniu, choć mogą być na nich widoczne odciski palców i tłuste plamy. Stoły marmurowe są imponujące, ale trzeba uważać na odbarwienia po plamach, np. z czerwonego wina. 

Stół Absynth Ring2.jpg [160.35 KB]

Absynth Ring Stół marmurowy

  • Styl aranżacji 

Stół może być głównym meblem w pomieszczeniu i tym samym definiować jego styl. Nawet jeśli stanowi tylko część strefy jadalnianej w dużym salonie, będzie przykuwał uwagę ze względu na swoją wielkość. Warto więc zwrócić uwagę na jego kolor, detale, kształt podstawy, aby dobrze dopasować go do reszty wyposażenia. Minimalizm, ale też niekonwencjonalne formy będą odpowiednie do stylu nowoczesnego. Rustykalny polubi się z naturalnym drewnem i cięższymi stołami na solidnej podstawie. Klasyka to elegancja i prostota uformowana ponownie w drewnie. Wnętrza skandynawskie dopełni stół w jasnych odcieniach, najlepiej z naturalnych materiałów. 

  • Funkcjonalność 

Przed wyborem stołu, zastanówmy się, jakie funkcje będzie pełnił na co dzień. Może być nie tylko elementem jadalni, ale też jedynym miejscem na tymczasowe domowe biuro, czy kącikiem czytelniczym. Warto przemyśleć, czy potrzebny będzie mebel z dodatkową szufladą, półkami, wnęką na rośliny, czy podświetleniem. 

Stół Cop Bonaldo2.jpg [67.84 KB]

Stół Cop Bonaldo

 

Istotne może być też to, jak wygląda podstawa stołu: czy umożliwia wsunięcie krzeseł lub ustawienie czegoś pod blatem (np. dodatkowych koszy do przechowywania). Meble na wysokich nogach lub na ażurowej konstrukcji będą też wyglądać o wiele lżej od tych na grubych, jednolitych podstawach. 

Jaki kształt stołu dobrać do wnętrza? 

Kiedy zastanowimy się już nad powyższymi kwestiami, będziemy mogli przejść do wyboru kształtu stołu. Prawdopodobnie jego dobór będzie determinowany potrzebnym rozmiarem i parametrami wnętrza. Warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie dają poszczególne propozycje dostępne w ofercie Maxfliz. 

Stoły okrągłe i owalne 

Okrągłe stoły najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach na planie kwadratu, ewentualnie jako element strefy jadalnianej w dużym salonie. Dobrze sprawdzi się w małych jadalniach lub jako dodatkowe wyposażenie kuchni. Ilość miejsca i wielkość blatu zależeć będzie od średnicy koła. Nie ma tutaj żadnych rogów, dlatego łatwiej usadzić wszystkich domowników obok siebie. Sprzyja to bliskości i rozmowom. 

Stół okrągły nie pozwala jednak na usadzenie tylu osób, jak mebel prostokątny. Jeśli jednak zależy nam na zaokrąglonym kształcie i wielu miejscach przy blacie, wybierzmy stół owalny, np. klasyczny drewniany stół Maxliving Modern. Zajmie on więcej przestrzeni na długości, co pozwoli na dostawienie większej ilości krzeseł. 

 

Stół Rozkładany Maxlight Modern2.jpg [61.97 KB]

Stół Rozkładany Maxlight Modern3.jpg [29.01 KB]

 

 

Maxliving Modern Stół Rozkładany

 

 

 

Stoły kwadratowe 

Alternatywą dla stołów okrągłych są te z kwadratowym blatem. Będą odpowiednie do niewielkiej kuchni lub małej jadalni. Wygodnie będą mogły usiąść przy nim 4 osoby, więc kształt ten ma swoje ograniczenia. Sprawdzi się jednak jako alternatywa dla typowego biurka i będzie mógł być dostawiony jednym bokiem do ściany (przy utracie jednego miejsca). 

Stoły prostokątne 

Jeśli urządzamy dużą jadalnię dla wielopokoleniowej lub wielodzietnej rodziny czy miejsce, gdzie przyjmować będziemy wielu gości, przyda się stół prostokątny. Może mieć on długość 180, 200, 240, 260 cm a nawet więcej, jeśli pozwoli nam na to metraż. Będzie wygodny i funkcjonalny. Ale należy pamiętać, że zdominuje aranżację. Dlatego ważny będzie model, który wybierzemy: jego wykończenie, detale, klasyczne lub zaokrąglone rogi.  

Lekka konstrukcja stołu Tangle Bonaldo z siateczkową podstawą i drewnianym blatem z zaokrąglonymi rogami sprawdzi się zarówno przy delikatnych wnętrzach skandynawskich, jak i industrialnych jadalniach na otwartym planie inspirowanym loftami. 

 

Stół Tangle Bonaldo2.jpg [57.04 KB]

Stół Tangle Bonaldo3.jpg [21.55 KB]

Stół Tangle Bonaldo


 

Podobny kształt blatu, ale w zupełnie innym wykończeniu ma stół rozkładany Sunshine Calligaris, mogący mieć wymiary od 200 do 298 cm. Rysunek marmuru i zagięte metalowe nogi (złote, srebrne lub czarne) doskonale podkreślą styl nowoczesny lub glamour. 

 

Stół Rozkłądany Sunshine Calligaris2.jpg [87.98 KB]

Stół Rozkłądany Sunshine Calligaris3.jpg [16.98 KB]

 

Stół rozkładany Sunshine Calligaris

 

 

 

Jeśli szukamy stołu o klasycznym prostokątnym blacie, ale lekkiej konstrukcji, wybierzmy stół Monogram Calligaris, który również się rozkłada. Długość podstawowa to 160 cm, a po rozłożeniu możemy uzyskać 200 cm lub 240 cm blatu na minimalistycznych metalowych nóżkach.  

 

Stół Monogram Calligaris2.jpg [113.93 KB]

 

Stół Monogram Calligaris