Salon butelkowa zieleń i złoto - jak go urządzić?

Butelkowa zieleń i złoto to klasyczne połączenie, które często stosowane jest w każdego typu wnętrzach. Jednak łatwo tutaj o efekt przytłaczający lub zbyt przewidywalny. Sprawdzamy, jakie elementy warto wykorzystać, by stworzyć klimatyczny salon, wydobyć głębię kolorów i nie przesadzić z dekoracyjnością. Wybieramy meble, dodatki i dekoracje do salonu, gdzie występuje butelkowa zieleń i złoto.

devon-janse-van-rensburg-DU8Z5djVJtg-unsplash.jpg [327.33 KB]

Złoto i butelkowa zieleń - tylko w luksusowych rezydencjach? Nasz pomysł na klimatyczne wnętrza

Ponadczasowe połączenie butelkowej zieleni i złota to przykład klasycznego połączenia kolorystycznego, które zwykle jest łączone z elegancją i szykiem. Często kojarzy się zaciemnioną biblioteką lub luksusowym salonem w rezydencji. Jednak przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, można uzyskać wnętrze klimatyczne i przytulne, a także designerskie i współczesne. Biorąc jako bazę tak ugruntowane w estetycznej świadomości połączenie, możemy pozwolić sobie zarówno na delikatność, jak i ekstrawagancję i odwagę aranżacyjną.

Do jakiego stylu będzie pasować połączenie butelkowej zieleni i złota?

57e280418f77eb4197289e05591f00c0.jpg [44.61 KB]

Złoto i butelkowa zieleń sprawdza się w różnych stylach, często nawet przeciwstawnych. Ciemny odcień zieleni dodaje klasy, ale może też być ujęty jako dodatek organiczny, zbliżający ku naturze. Złoto to synonim luksusu, ale też kwintesencja klasyki w wykończeniach, np. mebli. Można je wykorzystać nie tylko w formie metalicznej, ale zainspirować się jego elektryzującym kolorem i odcieniami: klasycznym żółtym, postarzanym lub modnym ostatnio różowym (rose gold). W jakich stylach to połączenie sprawdzi się najlepiej?

Butelkowa zieleń i złoto w stylu klasycznym

Butelkowa zieleń pojawia się często w aranżacjach w stylu klasycznym. Jest wtedy zestawiana z meblami z ciemnego drewna (często antykami). Złoto staje się jego naturalnym dopełnieniem, stanowiąc element rozświetlający. Te dwa kolory mogą tworzyć total look lub być ujęte łagodniej i zastosowane np. w wyborze mebli czy elementów na tapecie. Jeśli nie chcemy stosować ciemnej zieleni na ścianach, do jasnego wnętrza pięknie pasować będzie tapeta w odcieniach złota i aksamitna sofa w kolorze butelkowej zieleni.

butel1.jpg [44.88 KB]

Butelkowa zieleń i złoto - styl glamour

Styl glamour lubi elementy metaliczne, więc złoto dobrze się tu odnajdzie. Okazuje się, że butelkowa zieleń pasuje w tym wypadku równie dobrze, np. w formie tapicerowanych mebli, miękkich poduszek czy ciężkich zasłon. W stylu glamour to zestawienie kolorystyczne łączy się z kryształami, lustrami, bielą i ecru.

Połączenie butelkowej zieleni i złota w stylu art deco

Złoto i zieleń to charakterystyczne połączenie dla stylu art deco, zwłaszcza w geometrycznych formach i zdobieniach. Efekt ma być bogaty, luksusowy, dekoracyjny, ale też powiązany ze sztuką. Sprawdzą się nietypowe kształty dekoracji i mebli oraz tapety z nowoczesnymi ornamentami: złotymi na zielonym tle.

Projekt wnętrza eklektycznego w kolorze złota i butelkowej zieleni

Od art deco blisko też do eklektyzmu, który uznawany jest za artystyczny nieład, który jest jednak precyzyjnie zaplanowany. Zieleń i złoto mogą stanowić motyw przewodni i łączący wszystkie - pozornie niepasujące do siebie - elementy wystroju.

Złoto i butelkowa zieleń w stylu urban jungle

Safari.jpg [578.88 KB]

Zieleń i złoto to idealne kolory dla przedstawienia stylu urban jungle, w którym stawia się na silne nawiązania do egzotyki i motywów roślinnych. Podstawą aranżacji może być np. tapeta Wonderwall Studio Safari, w której przeważa ciemna zieleń i złoty odcień żółtego. Dobrze prezentują się na niej dodatki i meble w naszych bazowych kolorach. Aranżacja staje się też bardziej swobodna, odchodzi od klasyki.

Z czym łączyć butelkową zieleń i złoto? Kolory dopełniające w aranżacji

Pięknym uzupełnieniem zestawienia: butelkowa zieleń plus złoto będą kolory:

  • odcienie szarości,

  • granat,

  • biel,

  • rdzawy pomarańcz,

  • brudny róż,

  • musztardowy,

  • złoty żółty,

  • ecru, kremowy, beż,

  • czarny,

  • brąz.

Butelkowa zieleń i złoto pasują także do wszystkich odcieni drewna od miodowego po mahoniowy, aż do czekoladowego. Aranżację wnętrza glamour można urozmaicić również kryształami i lustrami, ewentualnie połączyć złoto ze srebrem.

butel.jpg [60.77 KB]

Jak wprowadzić butelkową zieleń do salonu?

Butelkowa zieleń to tajemniczy kolor, który doskonale sprawdzi się w salonie nie tylko w dodatkach, ale też na wszystkich ścianach w postaci farby lub tapety. Taki mocny akcent doskonale wygląda, dodaje klasy, ale też intymnej przytulności. Zwłaszcza wtedy, kiedy otula nas aksamitem tkanin.

Ciemna zieleń na ścianie

Chociaż butelkowa zieleń jest kolorem ciemnym, a więc odważnym do zastosowania na ścianach, jest już tak klasyczna, że wybiera się ją coraz częściej. Można postawić na odpowiedni odcień farby lub tapetę, tj. np. Maxfliz&Wallart Grass Dark z motywami roślinnymi i akcentami brudnego różu. Zielona może być tylko jedna ściana, ale jeszcze lepszy efekt przy połączeniu ze złotem da nam całość w tym odcieniu.

Zielone meble do salonu

Jeśli zielone ściany wydają nam się za ciemne lub zbyt odważne, możemy zdecydować się na zielone meble. Będzie to też dobre rozwiązanie przy małych lub ciemnych pomieszczeniach, które mogłyby być zbytnio przytłoczone ciemną zielenią w wykończeniu ścian. Dlatego wybrać możemy przykuwającą uwagę sofę lub narożnik, np. Maxliving Lipari.

Jeśli w salonie mamy wydzieloną jadalnię lub biuro, pasować będzie również komplet krzeseł Ines Calligaris z aksamitnym obiciem w odcieniu ciemnej zieleni.

Ciekawym akcentem może być też ława Camero Vetro, która wprowadza motyw marmuru i nieco rozjaśnia wnętrze. Jej podstawa przypomina szklaną butelkę. Taka koncepcja stolika kawowego przyciągnie wzrok grą światła, głębią koloru i nietypowym wzornictwem.

Aksamitna zasłona i inne tekstylia

Głęboka zieleń, która już i tak stanowi mocny akcent aranżacji, może zostać jeszcze uwypuklona. Jej głębię podkreślimy aksamitną tkaniną zasłon lub dodatków tekstylnych, np. poszewek na poduszki. Będą one pasować do wyżej wymienionych tapicerowanych mebli oraz dodawać elegancji i szyku. Sprawdzą się w każdym stylu: glamour, art deco, eklektycznym, klasycznym czy swobodnym urban jungle.

Zielone rośliny i dodatki jako akcent kolorystyczny

Zieleń może pojawiać się również w dodatkach i dekoracjach. Od razu na myśl nasuwają się rośliny doniczkowe, które nadają lekkości i urozmaicają przestrzeń. Pasować będą m.in. monstery, fikusy, palmy, ale też mniejsze rośliny zielone.

Ciekawym przykładem dodatku w odcieniu głębokiej zieleni jest lampa stojąca Lodes Croma. To połączenie minimalistycznej formy z oryginalnym kolorem, który przechodzi od czerni w butelkową, metaliczną zieleń u podstawy.

butelkowa zielień.jpg [151.69 KB]

Jak wprowadzić złoto do salonu?

Projekt wnętrza, w którym ma pojawić się motyw złota może korzystać ze wszystkich jego odcieni, stosować jedynie metaliczne wykończenia lub inspirować się jego blaskiem, np. zamkniętym w kremowo-złotych tapetach. Jak wprowadzić złoto do aranżacji, aby nie przytłoczyło jej swoją mocą?

Spektakularny efekt, czyli złoto na ścianach

Złoto może pojawić się na ścianach w postaci tapety, którą położymy tylko jedną ścianę lub na wszystkie. Wszystko zależy od wybranego wzoru oraz samego pomieszczenia. Małe salony z niedostateczną ilością naturalnego światła nie będą dobrze prezentować się ze ścianami w odcieniu klasycznego złota. W nich lepiej postawić na delikatne akcenty lub złote nitki czy ornamenty na białym lub kremowym tle. Ciekawy efekt uzyskamy, kiedy wszystkie ściany będą pomalowane na zielono, a jedna pokryta złotą tapetą.

Złote meble

 Ciekawym rozwiązaniem jest dobór złotych mebli. Można zdecydować się np. na tapicerowane fotele Maxliving Queen, których aksamit mieni się niby złotymi drobinami.

Maxliving Queen fotel

Klasycznym dodatkiem do zielono-złotej aranżacji będzie też stolik Almi Corona ze złotym, błyszczącym, odbijającym światło blatem.

Uwagę przyciągnie również złota komoda Carnaby Cattelan. Jej połyskliwa powierzchnia również wprowadzi grę światła i kolorów.

4b84e591-3cb4-44c3-b47a-7bb6ecb1faaa.jpg [572.24 KB]

 

Złoto w formie dodatków

Złoto to częsty kolor wykończeniowy i stosowany do akcentowania detali. W naszym przykładzie ciemny kolor ławy Lestrocasa Helio zostaje przełamany złotą obwódką.

Głębię koloru czarnego złoto podbija również w projekcie komody Maxliving Largo. Złoto warto też wykorzystać przy komponowaniu dodatków i dekoracji do salonu.

Dodatki i dekoracje do salonu w kolorze butelkowej zieleni i złota

Doskonałym wyborem dodatków do salonu w kolorze butelkowej zieleni i złota będą te w odcieniach tych kolorów lub w barwach dopełniających, o których pisaliśmy we wstępie artykułu. Pomieszczenie w takiej kolorystyce wymaga jednak oszczędnych środków, ponieważ już samo złoto staje się dekoracyjne, a butelkowa zieleń ma taką moc, że nie powinna mieć konkurencji w postaci nadmiaru dodatków. Postawmy raczej na minimalizm i jakość: dobierajmy dzieła sztuki, interesujące grafiki w złotych ramach, detale z dmuchanego szkła, kryształu lub ciekawych form nowoczesnej porcelany. Dobrze wyglądać też będą rośliny zielone oraz suszone, o barwie złota.

 

bonaldo-appendiabito-anemone-gallery-04-1.jpg [312.96 KB]cs5098-P-M_P175_P4C.jpg [863.32 KB]