Salon – trendy 2023: poznaj inspiracje

Zmęczeni pośpiechem, betonowymi przestrzeniami miast i ultranowoczesnymi, chłodnymi aranżacjami w 2023 roku dążymy do połączenia z naturą. Czerpiemy z niej inspiracje wnętrzarskie, które mają pomóc nam z przebodźcowaniem i zmęczeniem nadmiarem. W poszukiwaniu pomysłów na urządzenie salonu 2023 przyjrzymy się propozycjom 61. Edycji mediolańskich targów wnętrzarskich Salone del Mobile 2023.

mdf italia, salone milano, cosy, sofa, furniture, interior

 

Najmodniejsze style aranżacji 2023 – salon bliski naturze i wpływy Bliskiego Wschodu

surface, salone milano, atlas, 3d wall, superficie, finish

 

W 2023 roku widać dążenie do bliskości z naturą, dlatego w trendach będą style bazujące na organicznych formach, kolorach i materiałach. Wyciszone japandi, uproszczony styl dalekowschodni, czy prawdziwa miejska dżungla – to sposób na odpoczynek od betonowych przestrzeni miejskich. Trend ten przejawia się w:

  • wykorzystaniu naturalnych materiałów, często nieidealnych, niepoddanych obróbce;

  • bazowaniu na organicznych, zaokrąglonych kształtach;

  • wprowadzaniu roślin do wnętrz;

  • kolorystyce nawiązującej do świata przyrody: królują odcienie brązu, beżu, zieleni, terakoty, barwy kamieni;

  • grze fakturami: mieszaniem miękkich tkanin, gładkich kamiennych lub szklanych tafli blatów, chropowatości drewna lub cegły;

  • zastosowaniu stonowanego oświetlenia, które imitować ma naturalne promienie słońca.

arte veneziana, luxury, stand, salone milano

 

Modny salon 2023 – odejście od perfekcjonizmu

Współczesne aranżacje cechuje też swoboda, która pozwala na odejście od trzymającego nas w ramach perfekcjonizmu. Salon nie ma wyglądać, jakby został urządzony pod linijkę (chociaż tak naprawdę jest efektem przemyślanej, dopracowanej koncepcji), ale stworzony do życia, aktywnego spędzania w nim czasu. Dlatego jest też funkcjonalny, odpowiadający na nasze naturalne potrzeby, a nie formalny. Widać to przede wszystkim w eklektycznym mieszaniu wpływów pochodzących z różnych estetyk, zastosowanych materiałach oraz tekstyliach. Ponownie najlepiej sprawdzają się te naturalne, które kojarzą się ze swobodą relaksu, nie przytłaczają, nie wprowadzają chaosu.

jannelli volpi, salone milano, interior

 

Kształty i formy mebli oraz dodatków w salonie 2023

Do głównych inspiracji w aranżacji salonu 2023 nawiązują również zastosowane formy mebli i dodatków, które definiują charakter oraz klimat pomieszczenia. Zauważa się silny powrót do korzeni, objawiający się prostot, organicznością, pierwotnością kształtów. Mamy więc stoły z ciężkimi drewnianymi nogami, masywne fotele zamiast krzeseł, zamiłowanie do łuków, okręgów i zaokrąglonych linii w kształtowaniu mebli. Wykorzystuje się też naturalne właściwości i formy materiałów, m.in. kamienia, drewna, skóry.

Przykładem takiego potraktowania formy przedmiotu mogą być meble do salonu z kolekcji Maxfliz, np. modułowa sofa Befame Domani o opływowych kształtach i miękkiej fakturze tkaniny obiciowej, mogący pełnić funkcje krzesła jadalnianego fotel Maxliving Silvio czy ława Camero Vetro łącząca dwa modne materiały: kolorowe dmuchane szkło i kamień naturalny.

 

Najmodniejsze kolory do salonu 2023

Przy doborze kolorów nadal pozostajemy w palecie Matki Ziemi. W Mediolanie królowały odcienie brązu i beżu, wyróżniały się jednak dwie wiodące i bardzo charakterystyczne barwy.

  • Terakota

 

Pierwszą z nich jest ciepły odcień terakoty, czyli rozgrzewającego połączenia rdzawej pomarańczy z czekoladowym brązem. Pojawiał się on zarówno na ścianach jako tło dla mebli z naturalnego kamienia, lastryko czy tapicerowanych krzeseł-foteli w kolorze szarobłękitnym lub beżowym, jak na meblach. Uwagę zwracały tapicerowane fotele o lekko połyskliwej, aksamitnej fakturze, drewniane elementy w kolorze terakoty, czy blaty stołów jadalnianych. Przykładowe meble w tym odcieniu to, np. skórzana sofa Maxliving Enna, sofa Saddle Bonaldo obita tkaniną o ciekawej fakturze lub fotel Fifties Calligaris.

  • Zieleń

gianfranco ferre, salone milano, luxury, stand

Skoro tak wyraźnie łakniemy powrotu do natury, to w aranżacjach nie może zabraknąć zieleni. Najmodniejsza będzie paleta tych przygaszonych, jakby zaczerpniętych prosto z lasu obmytego rześkim deszczem czy koloru świeżej szałwii. Przeważa tonacja chłodna (jakby wymieszana z błękitami, szarościami), chociaż pojawiają się też odcienie z lekką domieszką złota (np. sofa Maxliving Lagos). Doskonałym przykładem może być kolor obicia fotela Selva Lady Bug.

 

Salon 2023 – jakie materiały będą modne?

Idąc dalej tropem naturalności i organiczności, wybieramy modne materiały do salonu 2023. Na mediolańskich targach królowało drewno egzotyczne, które charakteryzuje się niespotykaną barwą i rysunkiem słoi, jak również niebywałą trwałością. Nadaje też szlachetności i niezwykłości. Często też jest obrabiane w nietypowy sposób, prezentując najwyższy wymiar sztuki użytkowej.

Dla kontrastu wybrać możemy jeszcze drugi materiał pozostający w trendach, czyli szkło w różnej wersji: przydymionej, barwionej, ornamentowej. Wykorzystuje się je do tworzenia nie tylko nowoczesnych lamp, ale też mebli, np. stołów i regałów. Nadaje lekkości, odbija światło, wprowadza ciekawą teksturę lub transparentność i kolor.

forscarini, salone milano, light, pli, light, euroluce, design

billiani, salone milano, collection, raquette, furniture, interior

vibia, salone milano, euroluce, light design

amini, carpets, color, salone milano, design