PodróżDoStylu: Nowoczesne aranżacje wnętrz - Symbioza funkcjonalności i estetyki. Wywiad z arch. Dorotą Orawiec

Maxfliz: Dorota, masz jeden bilet. Gdzie lecisz? 
Dorota: Zdecydowanie wybrałabym Paryż.  
 

Maxfliz: Czy Paryż to miejsce, gdzie króluje nowoczesność? 

Dorota: Paryż ma w sobie tę magię, gdzie duch epoki łączy się z nowoczesnością, nadając jej niespotykanego charakteru. Uwielbiam taką symbiozę nie tylko w projektowaniu. 

 

0C1A8282-HDR.jpg [170.79 KB]

 

Maxfliz: Z czym kojarzy Ci się nowoczesność? 

Dorota: Nowoczesność kojarzy mi się z przestrzenią, świetlistością, ergonomią, ale także z pewnym pazurem aranżacyjnym i osobliwymi detalami wykończenia. Nowoczesność to również sięganie do oszczędnej i przytulnej stylizacji i łączenie jej z przeciwieństwami, jakimi są wytworność i przepych stylu glamour, czy surowość stylu industrialnego. 

 

Maxfliz:Co oznacza nowoczesność w projektowaniu? 

Dorota: Nowoczesność w projektowaniu to umiar. Ważne jest celowanie w prostotę detali wyposażenia i wystroju, tutaj formy, kolorystyka oraz materiały powinny być starannie dobrane i z uwagą wyselekcjonowane, aby stworzyć spójną, harmonijną przestrzeń. 

 

0C1A8332-HDR.jpg [125.62 KB]

 

Maxfliz: Czemu właśnie ten styl Cię tak pasjonuje? 

Dorota: Lubię kreować przestrzenie, w których czujemy się dobrze, spokojnie, które dają nam oddech i nie przytłaczają. 

Klienci również zwracają na to coraz bardziej uwagę - potrzebują miejsca do życia i odpoczynku, chyba tego nauczył nas ostatni trudny czas. 

Styl nowoczesny to wyzwanie, ponieważ ten ewoluuje i stawia coraz więcej wymagań, jest bardzo złożony a jednocześnie wymaga od projektanta obrania jednego kierunku w projektowaniu, reżimu i dyscypliny. 

 

Maxfliz: Czy to kwestia Twoich inspiracji, wyjazdów na targi, a może projektujesz tak od początku? 

Dorota: Każdy projekt jest inny, każdy stawia na inną jakość, ma inne wyznaczniki – projektuję wnętrza gdzie ma ktoś zamieszkać, więc bardzo indywidualnie podchodzę do każdego zadania projektowego. 

Inspiracją jest wszystko, co dzieje się wokoło, nowe trendy jakie podpatrujemy na targach również wnoszą jakiś pierwiastek do tego co dzieje się w głowie architekta. 

Stylu nowoczesnego wciąż się uczę tak naprawdę, czy projektuje tak od początku-nie. 

Bliższy był mi styl klasyczny, ale patrząc na moją przygodę z projektowaniem nie porzuciłam go zupełnie-w moich projektach dalej można zauważyć pewnego ducha klasycznych form. 

 

0C1A8362-HDR.jpg [139.57 KB]

 

Maxfliz: Zacznijmy od Twoich studiów. Wybrałaś architekturę wnętrz na ASP w Krakowie... 

Dorota: Zawsze pragnęłam pójść w jakimś kierunku artystycznym, który pozwoliłby mi się rozwijać i tak trafiłam do Krakowskich Szkół Artystycznych, które zaszczepiły we mnie taką chęć rozwijania się jako architekta. 

I tak trafiłam do Akademii Sztuk Pięknych, która wpłynęła niesamowicie na moje poczucie estetyki, na chęć kreowania a nie odtwarzania, mam czasami wrażenie, że ASP otworzyło jakieś zablokowane drzwi do twórczej kreatywności. 

Podczas całych studiów już pracowałam jako architekt, co pozwoliło mi zdobyć techniczną wiedzę i doświadczenie w pracy z klientem, za co jestem ogromnie wdzięczna. 

 

Maxfliz: Kiedy nastąpił ten moment, kiedy zdecydowałaś się wybrać ten styl jako przewodni w Twoich projektach? 

Dorota: To był proces bardzo długotrwały, uwarunkowany preferencjami klientów, coraz częściej pytali oni o nowoczesną aranżację wnętrz, w mediach społecznościowych umieszczałam coraz więcej aranżacji w tym stylu i tak oto stał się on dominujący, ale nie jedyny. 

 

0C1A8309-HDR.jpg [198.93 KB]

 

Maxfliz: Kto najczęściej wybiera tego typu projekty? 

Dorota: Nie podam przedziału wiekowego, ale mogę scharakteryzować grupę odbiorców takiego stylu. 

Są to ludzie odważni, otwarci, którzy chcą, aby ich wnętrze było odzwierciedleniem ich charakteru, nie boją się niestandardowych rozwiązań, lubią eksperymentować w łączeniu materiałów i form. Ważny jest dla nich efekt końcowy a nie poszczególne detale w przestrzeni. 

 

Maxfliz: Dla mnie nowoczesność kojarzy się dość filmowo. To Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka albo Seksmisja. Czy bazujesz na takich obrazach? A może interesuje Cię coś zupełnie innego? 

Dorota: Takie futurystyczne obrazy zostają w pamięci i niewątpliwie są inspiracją choć zdecydowanie bardziej urzekły mnie wnętrza z filmu „Ex Machina” Alexa Garlanda gdzie wnętrza to surowa skandynawia , klasyczne mebli naturalność i zero dekoracji. 

Ale też film „Samotny mężczyzna” i ta przepiękna kalifornijska willa Lautnera z połowy lat XX to styl modernistyczny, z którego czerpię inspiracje do dzisiaj. 

 

0C1A8304-HDR.jpg [130.75 KB]

 

Maxfliz: Porozmawiajmy o Twoich realizacjach. Jesteśmy właśnie w domu w Krakowie.. Jakie jest must-have nowoczesnego projektu? 

Dorota: To przestrzeń poukładana i spójna, pozbawiona niepotrzebnych bibelotów, to geometryczna precyzja zachowująca dobrze przemyślany układ funkcjonalny. Ważne jest by w tak prostych formach przemycić zabawę teksturami-na zasadzie wysmakowanego i subtelnego kontrastu, różniących się faktur i deseni. 

 

Maxfliz: A czym jest dla Ciebie design? To kreatywność i wolność w tworzeniu, czy może eksperymentowanie z formą i funkcją? 

Dorota: Dla mnie design to zarówno kreatywność i wolność w tworzeniu, jak i eksperymentowanie z formą i funkcją. Design to proces, w którym łączę estetykę z praktycznością, tworząc harmonijną i funkcjonalną przestrzeń. Cenię sobie innowacyjne podejście do projektowania, poszukiwanie nowych rozwiązań i wykorzystywanie nowoczesnych technologii i materiałów. Design daje mi możliwość wyrażenia siebie i tworzenia wnętrz, które nie tylko estetycznie zachwycają, ale także spełniają potrzeby i oczekiwania moich klientów. 

 

0C1A8323-HDR.jpg [188.48 KB]

 

Maxliz: Czy w nowoczesnych projektach jest miejsce na kolor? Jak go wykorzystujesz? 

Dorota: W nowoczesnych projektach istnieje zdecydowanie miejsce na kolor, chociaż często jest stosowany w sposób subtelny i z umiarem. Kolor może być wykorzystany jako ważne narzędzie optyczne, które wpływa na percepcję przestrzeni. Nie ogranicza się jedynie do ścian czy mebli, ale może również być użyty w drobnych detalach, które zmieniają całkowicie odbiór aranżacji. W nowoczesnym stylu projektowania coraz częściej odważamy się eksperymentować z kolorami, szukając kontrastu i inspirując się naturą oraz otoczeniem 

Maxfliz: A co z grą światła i przestrzeni? 

Dorota: Gra światła i przestrzeni odgrywa dla mnie kluczową rolę. Jest to aspekt, który pozwala tworzyć nastrój i charakter w wnętrzu. Często przed rozpoczęciem pracy nad materiałami czy kolorem, skupiam się na ustaleniu stref oświetleniowych i dobieram odpowiednie kierunki i natężenie światła. To właśnie one podpowiadają mi, jak powinny wyglądać faktury form, jak światło i cień układają się na powierzchniach. 

W moich projektach staram się znaleźć równowagę między kolorami, światłem i przestrzenią, aby tworzyć harmonijne i intrygujące wnętrza, które zachwycają zarówno wizualnie, jak i emocjonalnie. 

 

Zrzut ekranu 2023-05-25 095012.png [3.87 MB]

 

Maxfliz: Czy bierzesz pod uwagę nowe technologie, nowatorskie materiały i rozwiązania typu smart home? 

Dorota: Tak, zdecydowanie biorę pod uwagę nowe technologie, innowacyjne materiały i rozwiązania typu smart home w moich projektach. Jednakże, wybór konkretnych technologii i materiałów zależy od konkretnego zadania projektowego. Na rynku istnieje ogromna dostępność możliwości, z których możemy korzystać, ale ważne jest umiejętne dostosowanie ich do projektu, aby nie przytłoczyły wnętrza i były funkcjonalne. Chcę, aby technologie wspomagały i ułatwiały codzienne życie, nie komplikowały go. 

Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju technologicznego, dlatego jest istotne być na bieżąco z nowymi rozwiązaniami i umiejętnie wdrożyć te, które są odpowiednie dla danego projektu. Wprowadzanie nowatorskich technologii może przyczynić się do stworzenia bardziej efektywnych, wygodnych i inteligentnych przestrzeni, które spełniają potrzeby i oczekiwania mieszkańców. 

 

Maxfliz: Jak do nowoczesnej innowacji ma się ekologia i czerpanie z natury? Czy naturalne materiały współgrają z tradycyjnym podejściem do nowoczesnych projektów? 

Dorota: Nowoczesność jest ECO pod każdym względem, projekty w tym stylu coraz częściej czerpią z natury, czym osobiście jestem zachwycona. Kontakt z naturą jest nam potrzebny w egzystencji, dlatego wnętrza nowoczesne to już nie stal, beton, szkło a coraz częściej drewno, kamień, zieleń…. Ten styl będzie się zmieniał, jego składowe będą z roku na rok inne, styl nowoczesny jest odpowiedzią na potrzeby tu i teraz. 

 

0C1A8298-HDR.jpg [1.01 MB]

 

Maxfliz: Nie da się ukryć, że wybrałaś nowoczesność jako nasz temat przewodni(śmiech). A kim jest, według Ciebie, nowoczesna kobieta? 

Dorota: Hmm... jeszcze kilka lat temu odpowiedziałabym, że kobieta nowoczesna to kobieta niezależna, silna... dzisiaj moja odpowiedź będzie trochę inna. 

Dla mnie kobieta nowoczesna to kobieta świadoma swojej własnej wartości. To kobieta, która zdaje sobie sprawę ze swoich mocnych stron i potrafi wykorzystać je w życiu codziennym. Jest silna, zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie, i nie boi się podejmować wyzwań. 

Jednak równie ważne jest dla niej umiejętne zarządzanie swoim czasem i energią. Wie, kiedy odpuścić i zrobić krok wstecz, aby zadbać o siebie i znaleźć równowagę. Potrafi prosić o pomoc, gdy tego potrzebuje, i nie czuje się za to wstydzić. 

Kobieta nowoczesna jest również otwarta na zmiany i rozwój. Akceptuje różnorodność i nowe idee, jest elastyczna i gotowa dostosować się do nowych sytuacji. Jest świadoma zmieniającego się świata i stara się być aktywna społecznie oraz przyczynić się do pozytywnych zmian. 

Wreszcie, kobieta nowoczesna to także kobieta, która umie cieszyć się życiem i doceniać małe rzeczy. Potrafi odnaleźć radość w codziennych chwilach i zawsze dąży do realizacji swoich marzeń i pasji. 

Ogólnie rzecz biorąc, nowoczesna kobieta to pełna siły, pewności siebie i determinacji jednostka, która zdaje sobie sprawę z własnej wartości i potencjału, ale jednocześnie jest otwarta na rozwój. 

 

Maxfliz: Jak udaje Ci się godzić kilka ról: projektantka, mama... 

Dorota: Wszystko jest kwestią organizacji, ale czasami nie wszystko mogę poukładać tak jakbym chciała i daję sobie na to przyzwolenie. J Mam ogromne wsparcie wśród rodziny i znajomych (pozdrawiam sąsiadkę Sandrę, której podrzucam dzieciaki w awaryjnych sytuacjach) 

Jak każda kobieta jestem superbohaterką, czasami zmęczoną i z brudną peleryną, czasami w kaloszach z budowy w upalne lato, ale spełnioną. J  

 

0C1A8301-HDR.jpg [768.98 KB]

 

Maxfliz: Czy masz rady dla kobiet, które dopiero wchodzą na rynek projektowania wnętrz? 

Dorota: Oczywiście! Mam kilka rad dla kobiet, które dopiero wchodzą na rynek projektowania wnętrz: 

  1. Bądźcie różnorodne: Wykorzystajcie swoje unikalne perspektywy, style i doświadczenia, aby tworzyć oryginalne i inspirujące projekty. Nie bojcie się wyróżniać i wprowadzać swojego własnego stylu do projektów. 
  2. Bądźcie kreatywne: Wnętrza to przestrzeń do wyrażania swojej kreatywności. Eksperymentujcie z formą, kolorem, teksturami i materiałami. Szukajcie nietypowych rozwiązań i inspiracji, aby tworzyć wnętrza, które zachwycają i zaskakują. 
  3. Pokazujcie pełen wachlarz waszych możliwości: Nie ograniczajcie się do jednego stylu czy typu projektów. Wykorzystajcie swoje umiejętności i zainteresowania do tworzenia różnorodnych wnętrz, od nowoczesnych po klasyczne, od minimalistycznych po eklektyczne. Pokażcie, że potraficie dostosować się do różnych preferencji klientów. 
  4. Nie bójcie się eksperymentować: Projektowanie wnętrz to proces nieustannego uczenia się. Nie obawiajcie się eksperymentować z nowymi technikami, materiałami i rozwiązaniami. Niektóre z waszych największych sukcesów mogą wynikać z odważnych prób i innowacyjnego podejścia. 
  5. Chwalcie się najmniejszymi sukcesami: Niezależnie od tego, czy to jest pierwszy projekt czy małe osiągnięcie, świętujcie każdy sukces. Pokażcie światu swoje projekty, dzielcie się nimi na platformach społecznościowych i w sieciach branżowych. Budujcie swoją markę i zaufanie klientów poprzez prezentowanie swojej pracy. 
  6. Starajcie się być na bieżąco: Świat projektowania wnętrz stale się rozwija i zmienia. Starajcie się być na bieżąco z najnowszymi trendami, technologiami i rozwiązaniami. Bierzcie udział w szkoleniach, czytajcie branżowe czasopisma i śledźcie inspirujących projektantów. Uczcie się od innych, ale jednocześnie rozwijajcie swój własny styl i głos. 

Pamiętajcie, że wasza determinacja, pasja i zaangażowanie są kluczowe dla sukcesu w świecie projektowania wnętrz. Bądźcie odważne, zdobywajcie doświadczenie i czerpcie radość z tworzenia pięknych przestrzeni. Powodzenia! 

 

 

Polecam:

1.Lestrocasa Firenze -stolik kawowy SPECTRO

2.Płytki podłogowe -KERABEN

3.INALCO TOCHEE (wyspa,schody,łazienka piętro)

4. Lampy szynowe- AQform

5. Płytki łazienka parter - Porcelanosa Newport


1.Film:
"Czekolada" Lasse Hallström
2.Książki:
"Zabić drozda", Harper Lee.
"1984" George Orwell
3. wystawa:
Wystawa Tamary Łempickiej w muzeum Narodowym w Krakowie;
Galeria Beksińskiego w NCK w Krakowie
4 . Podcast "ARCHIGŁOSY"

Zrzut ekranu 2023-05-25 095808.png [2.81 MB]

Dorota Orawiec-Mazur

od 2016 roku z powodzeniem prowadzi założoną przez siebie pracownię Orawiec Studio. 

Ma na swoim koncie liczne projekty wnętrz domów prywatnych i apartamentów oraz użyteczności publicznej, nie boi się wyzwań i odważnych rozwiązań. 

W rękach projektantki powstają klimatyczne, funkcjonalne przestrzenie stanowiące wypadkową jej wiedzy i doświadczenia oraz oczekiwań i potrzeb Inwestorów. 

W samym centrum stawia przyszłego użytkownika danej przestrzeni, by w pełni móc sprostać jego oczekiwaniom. 

To właśnie w oparciu o jego indywidualne potrzeby tworzy wnętrza funkcjonalne , nowoczesne, opierające się na zasadach ergonomii ale z pewnym pazurem aranżacyjnym i nieszablonowymi rozwiązaniami.