Panele czy płytki do salonu? Co wybrać?

Panele czy płytki do salonu? Oto jest pytanie. Wybór odpowiedniego wykończenia podłogi w do najbardziej reprezentatywnego pomieszczenia w domu – wbrew pozorom – nie jest prosty. W tym artykule opisujemy plusy i minusy obu tych rozwiązań. Mamy nadzieję, że choć trochę ułatwi Ci to podjęcie właściwej decyzji.

Panele do salonu, czyli łatwość montażu i atrakcyjna cena

Panele to najczęściej spotykane rozwiązanie w polskich salonach. Wyróżniają się one przede wszystkim ceną, która jest stosunkowo niska – zwykle kosztują one od 20 do 30 zł za metr kwadratowy. Można więc powiedzieć, że cechują się one dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dużym ich atutem jest również łatwość montażu, co ma również niebagatelny wpływ na koszty. Wiele osób decyduje się je kłaść samodzielnie, co oznacza jeszcze większą oszczędność.

drewniane-panele-podlogowe-maxfliz.jpg [214.37 KB]

Panele raczej nie są polecane do stosowania w salonach łączonych z kuchnią. Wynika to z tego, że o ile są one odporne na ścieranie, dzięki czemu dobrze spisują się w pokoju dziennym, o tyle już nieco gorzej znoszą towarzystwo wilgoci, która z kolei często pojawia się w kuchniach. Ponadto podłogi z paneli nie cechują się jednak szczególnie długą żywotnością i są zdecydowanie mniej trwałe od płytek – zwłaszcza gresowych. Warto też pamiętać, że z reguły imitują one drewno – jeśli więc chodzi o różnorodność wzorów, wybór jest tutaj mocno ograniczony. Panele są jednak komfortowe w użytkowaniu i nie wymagają zastosowania ogrzewania podłogowego.

Panele, podobnie jak i płytki, z łatwością się dopasują do różnych stylów aranżacyjnych. Będą świetnym dopełnieniem aranżacji skandynawskich i rustykalnych, dobrze sprawdzą się również we wnętrzach prowansalskich. Z powodzeniem można je zastosować również we wnętrzach nowoczesnych, ale też w wielu innych wystrojach – wszystko zależy od tego, w jaki sposób je wystylizujesz.

ragno-plytki-maxfliz.jpg [250.44 KB]

Płytki do salonu, czyli funkcjonalność i wyjątkowy wygląd

Płytki do salonu powinny być nie tylko estetyczne, ale i cechować się odpowiednimi parametrami technicznymi. Dobrze sprawdzą się w tym pomieszczeniu płytki gresowe, które z wyglądu przypominają płytki ceramiczne, ale są od nich o wiele bardziej funkcjonalne. Wynika to z tego, że gres wytwarzany jest z innych surowców, głównie ze skaleni, kaolinu, jak również zmielonego kwarcu. Formuje się je pod wysokim ciśnieniem, a następnie się je wypala – dzięki temu są odpowiednio twarde i odporne na ścieranie. To wszystko sprawia, że jest to idealny materiał do salonów – również z tego względu, że podłoga jest w nich mocno eksploatowana. Co więcej, cechują się one niską nasiąkliwością.

płytka-gresowa_salon-maxfliz.jpg [366.44 KB]

płytka_gresowa_przedpokoj-maxfliz.jpg [234.18 KB]

Płytki są chętnie stosowanym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy salon połączony jest z otwartą kuchnią. Pozwala ono wnieść jednolity charakter do obu pomieszczeń, a tym samym – optycznie je połączyć. Co więcej, płytki występują w bardzo szerokiej palecie wzorów i kolorów. W zależności od Twoich preferencji mogą one imitować strukturę drewna, kamienia czy nawet betonu. Co więcej, mogą mieć kształt heksagonalny lub formę przypominającą rybie łuski. Idealnie dopasujesz je więc do stylu swojego pokoju dziennego. Płytki gresowe idealnie sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ znakomicie przewodzą one ciepło. Są one również trwalsze i odporniejsze niż panele podłogowe. Bardzo istotne jest to, że płytki są łatwe do utrzymania w czystości.

Płytki gresowe doskonale sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, zwłaszcza jeśli wybierzesz modele wykończone na wysoki połysk. Jeśli zdecydujesz się na płytki o większych rozmiarach i jaśniejszych kolorach, dodatkowo wizualnie powiększysz wnętrze. Ze względu na ich szeroką gamę formatów, wzorów i kolorów, z łatwością dopasujesz je również do wnętrz klasycznych, skandynawskich, angielskich czy nawet glamour.

 

Poznaj naszą ofertę w sklepie >>