Obłe kształty mebli. Poznaj styl organiczny!

Kiedy nowoczesność zawładnęła naszym życiem, coraz częściej pragniemy powrotu do tego, co naturalne. Odpowiedzią na tę tęsknotę jest styl organiczny, będący odłamem modernizmu. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie meble będą do niego pasować. 

shutterstock_2240780673 (1).jpg [637.03 KB]

Styl organiczny to styl projektowania, w którym przedmioty czerpią z natury i jej form. Celem jest stworzenie przedmiotów, które będą się harmonijnie komponować z otoczeniem. Często wykorzysty są naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i szkło, oraz zaokrąglone kształty, które przypominają kształty znalezione w przyrodzie. 

Styl organiczny – historia modernizmu organicznego 

Fascynacja naturą to domena XIX wieku, która dostrzegalna jest nie tylko w architekturze, ale we wszystkich przejawach sztuki: w malarstwie, poezji, literaturze. Architektura organiczna to kierunek w modernizmie, realizowany przez wielu twórców: 

  • Horatio Greenough – początki koncepcji 

Tezę o związku natury z architekturą przedstawił amerykański rzeźbiarz Horatio Greenough. W jego koncepcji odchodziło się od schematów historycznych znanych z poprzednich lat, kiedy inspirowano się klasycyzmem. Pojawiło się naturalne, organiczne kształtowanie dzieł sztuki oraz znaczenie samego procesu szukania kształtu. 

  • Frank Lloyd Wright i amerykańska architektura organiczna 

Pod koniec tego stulecia powstała koncepcja amerykańskiego architekta Franka Lloyda Wrighta, który twierdził, że to właśnie przyroda ma być inspiracją do tworzenia nowych budynków. Architektura ma więc być organiczna, a jej formy mają być bliskie tym, które stworzyła natura. Budynki Wrighta były tak imponujące i oryginalne, że trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO (najbardziej znane jest nowojorskie Muzeum Guggenheima).  

  • Przedstawiciele stylu organicznego 

Oprócz dwóch wymienionych twórców czołowymi przedstawicielami tego trendu w architekturze byli: Louis Sullivan, Alvaro Aalto, Hans Scharoun, Eero Saarinen i Rudolf Steiner. Do najbardziej znanych należy Antoni Gaudi, którego wybitne dzieła architektoniczne można podziwiać przede wszystkim w Barcelonie. 

avery-klein-JaXs8Tk5Iww-unsplash.jpg [1.69 MB]

tijana-drndarski-sgRHk8gHyNg-unsplash.jpg [2.31 MB]

>> Zainteresował Cię styl organiczny? Chcesz przeprowadzić metamorfozę wnętrza? Przeczytaj, jak odświeżyć mieszkanie. 

Cechy stylu organicznego 

shutterstock_2208406109 (1).jpg [516.40 KB]

  • Ścisły związek z naturą – architektura częścią przyrody 

Podstawą stylu organicznego od samego początku było nawiązywanie do form naturalnych. Jego twórcy postulowali nawet wnikanie architektury w świat przyrody. Tworzone budynki miały być częścią świata natury.  

Fiński designer Alvaro Aalto rozszerzył tę koncepcją i objął nią także wyposażenie wnętrz. Stąd styl organiczny przedostał się do aranżacji z pierwszej połowy XX wieku. Przykładami są słynne projekty Aalto, np. produkowany do dziś wazon Savoy (1939 r.), wyglądający jakby był zastygłą w szkle falą czy fotel Paimio z siedziskiem i oparciem o zaokrąglonych, wygiętych łagodnie krawędziach. 

Projekt bez tytułu (6).png [550.87 KB]

Fotel Paimio  Wazon Savoy 

 

  • Skomplikowane, obłe, opływowe kształty 

Forma wynikająca z natury odchodzi od kubizmu i graficzności, a podąża za swobodnym rytmem. Z tego powodu w stylu organicznym najbardziej charakterystyczne są elementy o obłych, zaokrąglonych kształtach. Unika się ostrych kantów i kątów prostych. 

shutterstock_2226888095.jpg [50.58 KB]

  • Otwarty plan 

W aranżacji organicznej nie ma ograniczeń w postaci ścian. Meble i dodatki ustawione są na planie otwartym, a tłem dla nich są duże okna, które jeszcze bardziej zbliżać mają do natury. 

1920x890_Clip_Anteprima2020_04-1920x890-c-default.jpg [91.44 KB]

Ditre Italia, Clip 

  • Motywy roślinne 

Kiedy w przestrzeni miejskiej trudno o bliski kontakt z naturą, należy posiłkować się jej motywami: wprowadza się rośliny doniczkowe, kwiaty oraz ich motywy. 

 

  • Naturalna, stonowana kolorystyka 

Również paleta barw nawiązywać ma do tego, co spotkamy w przyrodzie. Unika się więc intensywnych, nienaturalnych kolorów. Pomieszczenia, meble i wyposażenie są spokojne, w barwach ziemi. Króluje beż, krem, brązy, pomarańcze, żółty, czerwony, szarości oraz zieleń. 

Catelan Italia, Drop (8).png [3.10 MB]

  • Wygodne meble 

Organiczne meble doceniane są za wygodę, ponieważ ich forma ma współgrać z naturalnym ułożeniem ciała człowieka. Dlatego miękkie, wygięte fotele czy kanapy stanowią doskonałe podparcie kręgosłupa, pomagają odpocząć i poczuć się częścią przestrzeni, którą współtworzymy. Taki wybór formy mebli determinuje także użyte materiały: muszą one dobrze poddawać się obróbce, być elastyczne, plastyczne. Dobrze sprawdza się nie tylko drewno, ale też sklejka, a nawet plastik i inne tworzywa sztuczne. 

shutterstock_2231571263.jpg [593.10 KB]

cs3418_P15_ST6_cs5133-EP-EG_cs6076-1_P15_P12_cs7251.jpg [639.17 KB]

Calligaris, Rendez Vous 

Jakie meble wybrać do wnętrz w stylu organicznym? Nasze propozycje 

We wnętrzach organicznych przede wszystkim znajdziemy wygodne fotele, leżanki i kanapy, które będą miały ergonomiczny kształt. Przykładem może być fotel Maxliving Dragon w postaci fali, która doskonale dopasuje się do ciała.  

Projekt bez tytułu (7).png [1.32 MB]

Maxliving, Dragon  Maxliving, Snake 

 

Mimo tego, że umożliwia wygodne ułożenie się, sprawia wrażenie lekkiego, unoszącego się w powietrzu. Komfort poprawia dodatkowo regulowana poducha oraz przyjemne w dotyku obicie.  

Podobną formę przyjął fotel Maxliving Snake, który wyposażono dodatkowo w kółka zapewniające mu mobilność. 

Doskonałą bazą do stworzenia organicznego stylu w salonie będzie sofa Befame Domani przypominająca białe, miękkie obłoki.  

 

dział_wyposażenia_befame_sofa_3 (1).jpg [304.99 KB]

Befame, Domani

Zaprojektował ją Enrique marti Asociados zgodnie z nowoczesnym duchem modernizmu organicznego. Sofa składa się z modułów, które można dowolnie przestawiać, tworząc faliste kształty lub półokrąg.  

Do fotela i kanapy warto dopasować oryginalne stoliki, np. okrągłe Peyote Cattelan na wygiętych nóżkach czy półprzezroczystą ławę Merian Calligaris

Projekt bez tytułu (8).png [288.15 KB]

Cattelan, Peyote  Calligaris, Merian 

 

Jeśli chcemy wprowadzić styl organiczny do sypialni, zdecydujmy się na łóżko tapicerowane z zaokrąglonym zagłówkiem, np. Maxliving Imola w pięknym kolorze, który łączy delikatny róż z brązem i szarością. 

Zrzut ekranu 2023-01-27 140009.png [3.01 MB]

Maxliving, Imola 

Styl organiczny to niezwykle szykowny, niebanalny i skłaniający do głębokiego odpoczynku sposób na aranżację przestrzeni. Warto się na niego zdecydować zwłaszcza wtedy, gdy pragniemy wnętrz przestronnych, naturalnych, łagodnych. Będą lekarstwem na przesyt przedmiotami i nadmiar bodźców w naszej codzienności.