Naturalne wnętrza, czyli poznaj biophilic design

elifin-realty-uO81ltBs3vQ-unsplash.jpg [4.75 MB]

Co to jest biofila?

Biofilia to termin ukuty przez fińskiego architekta i teoretyka Juhani Pallasmaa, który odnosi się do wrodzonego, emocjonalnego związku człowieka z naturą. Opiera się na założeniu, że ludzie mają wrodzoną miłość i przywiązanie do świata przyrody oraz że to połączenie jest niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Ta koncepcja jest często używana w dziedzinie architektury i projektowania w celu promowania włączenia elementów naturalnych i zasad projektowania biofilnego do środowiska zbudowanego. Biofilia może być również postrzegana jako forma biofilii, która jest ogólnym terminem określającym miłość do wszystkich żywych istot.

spacejoy-YI2YkyaREHk-unsplash.jpg [2.91 MB]

Co to biophilic design?

Biophilic design to rodzaj projektowania, który włącza elementy natury do środowiska zbudowanego. Może to obejmować elementy, takie jak rośliny i inne naturalne materiały, a także elementy projektu naśladujące naturalne formy i wzory. Celem projektowania biofilnego jest tworzenie przestrzeni bardziej związanych z naturą i zapewniających psychologiczne i fizjologiczne korzyści ludziom, którzy z nich korzystają. Może to obejmować zmniejszenie stresu, poprawę nastroju i zwiększoną produktywność. Biophilic design można zastosować w wielu różnych miejscach, w tym w domach, biurach, szkołach i przestrzeniach publicznych.

danist-soh-dqXiw7nCb9Q-unsplash.jpg [5.25 MB]

pawel-czerwinski-BAiRfbt1HRE-unsplash.jpg [2.94 MB]

Istnieje wiele sposobów na włączenie projektowania biofilnego do przestrzeni. Niektóre typowe strategie obejmują:

  • wprowadzanie roślin i innych naturalnych materiałów do przestrzeni. Może to obejmować żywe ściany, rośliny doniczkowe lub naturalne wykończenia ścian i podłóg.
  • wykorzystanie naturalnego światła i widoków natury do stworzenia połączenia z otoczeniem. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie okien, świetlików i innych elementów konstrukcyjnych, które umożliwiają dostęp naturalnego światła do przestrzeni.
  • wykorzystanie naturalnych form i wzorów w projektowaniu przestrzeni. Może to obejmować geometryczne kształty, które naśladują wzory występujące w naturze, lub użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i woda.
  • tworzenie przestrzeni, które zachęcają ludzi do aktywności i obcowania z naturą. Może to obejmować obszary zewnętrzne, ścieżki spacerowe lub zielone dachy.
  • włączenie naturalnej wentylacji i systemów filtracji powietrza w celu poprawy jakości powietrza i stworzenia bardziej komfortowego środowiska. 

spacejoy-8Y8U9fduILs-unsplash.jpg [2.19 MB]

Kluczem do włączenia projektowania biofilnego jest zastanowienie się, w jaki sposób przestrzeń może być połączona z naturą i jak może zapewnić psychologiczne i fizjologiczne korzyści ludziom, którzy z niej korzystają.

Jak stworzyć naturalne wnętrza?

Naturalne wnętrza to pomieszczenia, w których dominują naturalne materiały i kolory, takie jak drewno, kamień, szkło i tkaniny. Celem tego stylu jest stworzenie przytulnej i przyjaznej atmosfery, która pozwala człowiekowi odpocząć od codziennego zgiełku i stresu.

Aby stworzyć naturalne wnętrze, można zastosować kilka prostych zasad:

  1. Wybierz naturalne materiały: drewno, kamień, szkło, tkaniny z naturalnych włókien, takie jak bawełna czy len.
  2. Postaw na prostotę i minimalizm: mniej oznacza więcej, dlatego warto unikać nadmiaru dekoracji i ozdób.
  3. Stosuj naturalne kolory: beże, brązy, szarości i odcienie zieleni to idealne kolory dla naturalnego wnętrza.
  4. Zadbaj o oświetlenie: naturalne światło to podstawa, dlatego warto zadbać o duże okna lub zastosować oświetlenie LED o naturalnym odcieniu światła.
  5. Zadbaj o zieleń: rośliny to naturalny element każdego wnętrza, dlatego warto zadbać o ich obecność w pomieszczeniu.

spacejoy-crjt6vBgYeg-unsplash.jpg [2.12 MB]

slider-4.jpg__1280x720_q85_crop_subsampling-2_upscale.jpg [215.86 KB]

Mirage, kolekcja Elysian

Jeśli chcesz stworzyć naturalne wnętrze, pamiętaj, że najważniejsze jest odpowiednie dobranie materiałów i kolorów oraz zachowanie harmonii i spójności całego wystroju. Ważne jest również, aby nie przesadzać z ilością elementów dekoracyjnych i zadbać o przyjazną atmosferę, która pozwoli odpocząć i zrelaksować się. 

Jak stworzyć przestrzeń w stylu biophilic?

Aby stworzyć biofilne wnętrze, możesz zacząć od włączenia roślin do przestrzeni. Można to zrobić umieszczając rośliny doniczkowe na stołach, półkach, a nawet podwieszając je pod sufitem. Możesz również dodać do wystroju pokoju naturalne materiały, takie jak drewno, kamień lub bambus, aby nadać mu bardziej organiczny charakter. Inne sposoby na stworzenie biofilnej przestrzeni obejmują włączenie naturalnego światła, użycie naturalnych kolorów i wzorów oraz włączenie naturalnych dźwięków lub zapachów.

spacejoy-mweDhudGmIc-unsplash (1).jpg [1.36 MB]