Mozaiki i płytki w Twojej kuchni - zaprojektuj wnętrze z charakterem

Płytki do kuchni - jakie wybrać?

Szukając płytek do kuchni, natkniesz się na ogromną ilość wzorów, kolorów, kształtów i tworzyw. Na jakie kafle warto postawić?



Materiał wykonania:

1. Płytki ceramiczne (ceramika, czyli inaczej glazura) to najpopularniejszy produkt wśród płytek kuchennych. Płytki tego rodzaju są dosyć lekkie i jednocześnie kruche, z wierzchu pokryte delikatnym szkliwem. Mogą być wykorzystywane wyłącznie jako okładzina ścienna.
2. Gres - na pierwszy rzut oka niewiele różni się od ceramiki, jednak jest od niej zdecydowanie bardziej wytrzymały i odporny na ścieranie. Gres wykazuje właściwości mrozoodporne, z powodzeniem może więc być stosowany na balkonach czy tarasach.
3. Płytki kuchenne szklane - ze szkła wykonuje się najczęściej mozaiki lub gotowe szklane panele nad blat.
4. Terakota - to płytki wykonane z oczyszczonej i wypalonej gliny. Znakomicie wpasują się w styl prowansalski. Mogą być stosowane i na ścianie, i na podłodze.
5. Kamień - naturalny, elegancki i ponadczasowy. Podobnie, jak wspomniana wyżej terakota znakomicie sprawdzi się zarówno na ścianie, jak i na podłodze.

Kształt

1. Płytki prostokątne - czyli popularne cegiełki. Możesz układać je na różne sposoby - w klasyczną cegiełkę (na wzór ceglastego muru), w jodełkę (tu znakomicie sprawdzą się długie i wąskie modele), w szachownicę, pionowo, poziomo - jedna nad drugą. Zanim zdecydujesz się na jedno rozwiązanie, ułóż kilka kombinacji na podłodze, sfotografuj je i pomyśl, który wzór w Twojej kuchni wypadnie najlepiej.
2. Płytki kwadratowe - to prawdziwa klasyka gatunku. Niezwykle modne w poprzednich dekadach, dziś ponownie wracają do łask. Jednokolorowe i błyszczące z kontrastującą fugą przydadzą szyku każdej kuchni. Ze względu na swój uniwersalny charakter znakomicie pasują do każdego stylu wnętrzarskiego - bezbłędnie jednak będą prezentowały się w kuchni urządzonej na nutę retro.
3. Płytki wielkoformatowe - nowoczesne i minimalistyczne. Często o matowym wykończeniu. Staną się kropką nad i każdej współczesnej aranżacji.
4. Płytki mozaikowe - z ich pomocą wprowadzisz do swojej kuchni absolutnie niepowtarzalny klimat. Możesz wyłożyć nimi całą ścianę lub potraktować je jako element dekoracyjny i połączyć z innymi kaflami. Tak czy inaczej efekt z pewnością Cię zachwyci.


Styl

1. Nowoczesny - w tej grupie znajdą się przede wszystkim płytki wielkoformatowe, płytki o matowym wykończeniu, płytki szklane, a także płytki imitujące beton, drewno lub marmur.
2. Klasyczny - gładkie cegiełki, duże klasyczne płytki kwadratowe.
3. Retro - mozaiki, cegiełki o nierównej falowanej strukturze, małe płytki kwadratowe, płytki wzorzyste typu patchwork.
4. Rustykalny - płytki wzorzyste, koronkowe, terakota, płytki cementowe, również mozaiki.

 

Płytki do kuchni - jak ciekawie łączyć je ze sobą?

Kto powiedział, że wybierając płytki do kuchni, musisz ograniczyć się wyłącznie do jednego modelu? Jeśli chcesz osiągnąć wyjątkowy efekt, to pomyśl o połączeniu dwóch różnorodnych wzorów. Gładkie kafelki w białym kolorze będą doskonale prezentowały się w duecie z płytkami z motywem koronki. Minimalistyczne matowe płytki przeplataj kafelkami z wyraźną fakturą. Samodzielnie twórz charakterystyczne zestawienia. Pomiędzy rzędy jednolitych płytek w neutralnym kolorze wpleć wąski pasek szklanej mozaiki - dzięki temu zabiegowi aranżacja nabierze sznytu. Nie bój się eksperymentować z kolorami i fakturami. Sięgaj po niecodzienne duety, by stworzyć wyjątkowy projekt, który wyróżni Twoją kuchnię z tłumu.


Jaka fuga do płytek kuchennych?

Płytki do kuchni już wybrane? Teraz kolej na fugę. Zamiast popularnej fugi cementowej, rozważ zakup nieco droższej, ale zdecydowanie bardziej wytrzymałej na ścieranie i wymywanie fugi epoksydowej. Fuga cementowa jest niedroga i łatwa do nałożenia, niestety kiepsko znosi częsty kontakt z wodą i środkami czyszczącymi. Fuga epoksydowa nie wchłania zabrudzeń, jest odporna na wodę, wysoką temperaturę i środki czyszczące. W kuchni sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż jej tańsza konkurentka.


Kiedy układać płytki ścienne w kuchni?

Najpierw płytki kuchenne czy meble i blat? Jeśli właśnie urządzasz lub generalnie remontujesz mieszkanie, to możesz zdecydować się na położenie płytek już po zamontowaniu mebli i blatu. Dlaczego? W takiej sytuacji fachowiec ułoży płytki kuchenne dokładnie pomiędzy blatem a dolną krawędzią górnych szafek. Meble nie będą odstawały od ściany i nie trzeba będzie ich docinać. Zdarzyć się jednak może i tak, że płytki zostaną położone jeszcze przed zamontowaniem mebli. Co wtedy? Stolarz lub monter będzie musiał dopasować szafki w taki sposób, by nie odstawały od ściany, a szparę pomiędzy blatem a płytkami zasilikonować (np. z użyciem bezbarwnego silikonu), by w ten sposób zapobiec osiadaniu brudu, kurzu, czy dostawaniu się za meble okruchów.

Do jakiej wysokości układać płytki nad blatem?

Płytki kuchenne możesz układać na różne sposoby. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wyłożenie płytkami całej przestrzeni pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. Dzięki temu zyskujesz efektowną i łatwą w utrzymaniu przestrzeń. Wiele osób rezygnuje jednak obecnie z zamkniętych szafek kuchennych na rzecz otwartych półek lub po prostu pustej przestrzeni nad blatem. Co w takiej sytuacji? Rozwiązania masz dwa - pociągnąć nad blatem 40-50 centymetrowy pasek płytek lub wyłożyć płytkami ścianę na wysokość wzroku.

kuchnie-maxfliz-krakow-heacker (5).jpg [367.47 KB]

 

Ściana nad blatem w kuchni - co zamiast płytek?

Jeśli nie płytki kuchenne, to co? Możliwości jest wiele. Nad blatem dobrze sprawdzą się również:
• panele szklane - nowoczesne i przyciągające wzrok. Do kuchni pasują jak ulał
tapeta - klasyczna z rolki lub wyrazista fototapeta
• farba - wybierz tę odporną na działanie wody
• konglomerat - wytrzymały i elegancki - to z niego produkuje się blaty kuchenne

 

Zakup płytek do kuchni spędza Ci sen z powiek? Mamy nadzieję, że z naszym artykułem będzie Ci zdecydowanie łatwiej wybrać coś pięknego i praktycznego dla siebie. Pamiętaj, że więcej inspiracji możesz szukać w salonach MAXFLIZ.