Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Poddasze to jedno z najciekawszych miejsc w domu, niesamowicie klimatyczne i tajemnicze. Pomimo że przestrzeń pod skosami nie jest łatwa do zagospodarowania, warto pokusić się o stworzenie tam funkcjonalnego pomieszczenia. Łazienka na poddaszu to wspaniałe rozwiązanie – można stworzyć niepowtarzalne wnętrze o indywidualnym charakterze. Nie jest to jednak zadanie łatwe, bo skosy komplikują projektowanie, ale warto podjąć to wyzwanie.
Jak urządzić na poddaszu praktyczną i funkcjonalną łazienkę? Podpowiadamy!

Monika Grojec łazienka na poddaszu

Przy aranżowaniu przestrzeni na poddaszu uwagę zazwyczaj skupia się na sypialni a łazienka schodzi wówczas na drugi plan. Tymczasem łazienkę pod skosami trudniej urządzić niż sypialnię. W sypialni łóżko można ustawić choćby po kilku próbach, a nawet jeśli nie, to zamówienie mebla na wymiar nie stanowi dziś problemu. Natomiast raz ustawioną wannę czy kabinę prysznicową zdecydowanie trudniej jest przestawić.
Często o zaplanowaniu łazienki na poddaszu myśli się dopiero wtedy, gdy po wydzieleniu sypialni pozostaje dość przypadkowa przestrzeń, a wówczas nietrudno o błędy. Na co zwrócić uwagę, aby niepowtarzalny klimat łazienki na poddaszu nie był jej jedynym atutem? Oto kilka podstawowych zasad.

Łazienka na poddaszuUwaga na skosy
Trudność w urządzaniu łazienki na poddaszu polega na takim rozplanowaniu jej funkcji pod skosami dachu, aby wciąż była ergonomiczna. Idealnie jest, gdy decyzję o usytuowaniu łazienki można podjąć w fazie projektowej. Można wtedy wszystko spokojnie przemyśleć. Z doświadczenia handlowca działu łazienek Maxfiz wiem jednak, że to rzadkie zjawisko. Moim Klientom podpowiadam, żeby dokładnie oglądali plany architektoniczne – linią przerywaną zaznaczona jest tam granica wysokości 190 cm. To tak zwana „powierzchnia użytkowa”. Wiadomo wówczas, gdzie w łazience można stanąć jeszcze względnie wyprostowanym, a które części łazienki to przestrzeń do wykorzystania na schowki etc. To istotne w przypadku decydowania o usytuowaniu kabiny prysznicowej, lustra nad umywalką, wanny czy toalety.
Powierzchnia użytkowa jest ściśle uzależniona od kąta nachylenia połaci dachowych – im dach bardziej stromy, tym więcej powierzchni użytkowej w łazience.

Łazienka na poddaszu wymiary bezpieczenstwaWyposażenie
Podział na przestrzeń użytkową i nieużytkową ze ścianką kolankową w roli głównej, pomaga przy decydowaniu o ustawieniu sprzętów w łazience. Choć producenci wychodzą naprzeciw potrzebom Klientów i oferują sprzęty dopasowane do konkretnych pomieszczeń jak ścięte kabiny czy obniżone stelaże podtynkowe do WC i bidetów, to jednak pewien schemat ustawienia wyposażenia w łazience na poddaszu jest dość czytelny.

W przestrzeni nieużytkowej zazwyczaj znajduje się wanna lub toaleta, często zabudowane szafki i schowki, rzadziej kabina czy umywalka – te raczej przeznacza się do przestrzeni użytkowej, gdzie stanie w pozycji wyprostowanej nie stanowi problemu.

Wanna zabudowa pod skosemWanna
Wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm, postawiona na nóżkach lub w obudowie 55-60 cm. Wyższe są wanny z hydromasażem – nawet do 67 cm. Człowiek siedzący w wannie ma czubek głowy mniej więcej na wysokości 95-110 cm, zatem w takiej odległości od posadzki powinien znajdować się skośny sufit nad wanną. W koniecznej wolnej przestrzeni 70x100 cm przy wannie skos ten powinien być już na wysokości co najmniej 220 cm, aby móc swobodnie wytrzeć ręcznikiem głowę. To tyle jeśli chodzi o niezbędne wymiary.

Jeśli dach ma większą krzywiznę można rzecz jasna oszukać nieco ściankę kolankową i wannę nieco od niej odsunąć. Nie jesteśmy wówczas skazani na wannę wolno stojącą, możemy spokojnie zastosować wannę klasyczną i zabudować ją tworząc półkę sięgającą w głąb przestrzeni pod skosem. Możemy dodatkowo podświetlić ją LEDami lub ustawić na niej świece. Zyskamy dodatkowe centymetry, ale i praktyczną przestrzeń na kosmetyki.

Muszla i bidet
Muszla, podobnie jak bidet, mimo że sama z siebie jest niska to i tak wymaga, by sufit nad nią miał co najmniej 180-200 cm, by móc spokojnie z niej wstawać. Jeśli ścianka kolankowa jest niższa, można zastosować podobny wybieg jak w przypadku zabudowanej wanny, czyli pogłębić nieco zabudowę stelaża aż do pożądanego wymiaru. Na rynku są co prawda stelaże niższe niż standardowe, ale nie zmienia to wzrostu człowieka w pozycji wyprostowanej.

Prysznic na poddaszuPrysznic
Kabina prysznicowa jest o tyle kłopotliwa w łazience pod skosem, że nie da się z niej korzystać wygodnie w miejscu, gdzie sufit ma mniej niż 210 cm. Najprostszym rozwiązaniem jest ustawić prysznic jak najdalej od ścianki kolankowej, gdzie wysokość pomieszczenia jest największa.
Jeśli nie ma innej opcji aranżacyjnej niż montaż prysznica przy skosie, wówczas polecamy zastosowanie odpływu w podłodze. Można wtedy zrezygnować z brodzika, oddzielając prysznic jedynie szklanymi taflami. To rozwiązanie pozwala na wyznaczenie nawet najbardziej niestandardowej przestrzeni kąpielowej oraz optycznie powiększą łazienkę.

Łazienki na poddaszuUmywalka
To kolejny element wyposażenia, który wygodniej jest ustawić przy ścianie bez skosu. Dlaczego? Bo górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85 cm od podłogi. I chociaż ścianka kolankowa tej wysokości wystarczy, by powiesić na niej umywalkę, to dopiero ściana wysokości 190 cm pozwala na powieszenie nad umywalką lustra.


Jak wykończyć skosy?
W łazience panuje podwyższona wilgotność powietrza, a to wymaga zastosowania specjalnych materiałów. Nie poleca się tu zwykłych płyt kartonowo-gipsowych lecz płyty typu H2, których rdzeń impregnowany jest środkami hydrofobowymi. Przy ich montażu należy pamiętać o zapewnieniu łazience sprawnej wentylacji odprowadzającej nadmiar wilgoci. W obrębie wanny lub prysznica trzeba dodatkowo zabezpieczyć płyty folią w płynie.

W łazience ze skosami równie ważna jest kolorystyka. Sufit i skosy powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce, ponieważ ciemne barwy sprawią, że wnętrze wyda się jeszcze niższe, a my sami będziemy czuć się przytłoczeni. Drewniane elementy konstrukcyjne, belki i podpory, które stanowią o uroku łazienki na poddaszu, warto zostawić w naturalnej odsłonie, pamiętając o odpowiedniej impregnacji drewna przed wilgocią.

Łukasz Krzyżanowski MaxflizNie bójmy się łazienek na poddaszu. Mimo, że są trudniejsze do zaaranżowania, to przy zachowaniu wszelkich wytycznych z dziedziny ergonomii i wygody korzystania, nie muszą ustępować łazienkom tradycyjnym. A z pewnością je przyćmią.

 

Łukasz Krzyżanowski
zastępca kierownika działu łazienek Maxfliz Kraków
tel.: +48 602 467 120
e-mail: lukasz.krzyzanowski@max-fliz.pl

 

Artykuł przygotowała: Monika Turska - redaktor naczelna Magnetyzmu Formy