Kolor Roku 2021 to… Wybór Global Aesthetic Center AkzoNobel.

Zapewne słyszeliście już o kolorze roku ogłoszonym przez Instytut Pantone. Jak się jednak okazuje, również Global Aesthetic Center AkzoNobel zaprezentowało swojego faworyta. Tym razem jest nim brave ground, czyli ciepły i ziemisty kolor, oznaczający dosłownym w tłumaczeniu „siłę ziemi”. Kojarzy się on z równowagą, solidnością i bezpieczeństwem, i pozwoli Ci stworzyć w mieszkaniu prawdziwą enklawę spokoju.

 

2.jpg [2.97 MB]


AkzoNobel to przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę w Holandii. Może się ono pochwalić długą i bogatą historią, wszak produkuje ona farby już od XVIII wieku! W jej skład wchodzi również wiele popularnych marek, jak np. Dulux. Każdego roku decyduje się ona wyłonić jeden zwycięski kolor i jak sama twierdzi – jest to jedno z jej najbardziej priorytetowych zadań.


Jak firma AkzoNobel wyłoniła Kolor Roku?


Aby wybrać Kolor Roku 2021, firma AkzoNobel przeprowadziła wnikliwe badania dotyczące aktualnych tendencji społecznych. Okazało się, że w obecnej sytuacji świecie nic nie wydaje się nam tak ważne, jak pewny grunt pod nogami. Wyciągnięte wnioski przełożono następnie na język plastyki i palety kolorów – okazało się, iż doskonale w te potrzeby wpisuje się właśnie mocny i dobrze znany kolor brave ground.

 

1.jpg [2.12 MB]


Czym charakteryzuje się brave ground?


Jak twierdzą specjaliści, ta ciepła, a zarazem neutralna barwa, stanowi znakomite tło dla innych kolorów. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a przy okazji zachęca do nawiązania relacji z naturą. Pozwala na wyciszenie, głęboką regenerację oraz wspaniały relaks. To kolor równowagi i stabilności, które przenoszą się dzięki niemu również do wnętrz. To wszystko sprawia, że aranżacje z jego udziałem wydaje się nam bliskie, oswojone, a jednocześnie bardzo przytulne.
Wnętrza utrzymane w tym ziemistym odcieniu stanowią wyjątkowy azyl, dzięki któremu mamy odwagę podnieść się i stawić czoła wyzwaniom. Wbrew pozorom, nie jest to kolor usypiający – wręcz przeciwnie: stymuluje on potrzebę samorozwoju i uwalnia ukryty w nas potencjał. Może stanowić on nie tylko tło dla innych kolorów, ale i pięknie prezentować się sam w sobie.

 

9.jpg [936.14 KB]


Jak wykorzystać moc ziemi we wnętrzu?


Dużym atutem koloru brave ground jest neutralność, a przede wszystkim uniwersalność. Znakomicie sprawdzi się on w wielu stylach aranżacyjnych, zarówno klasycznych i retro, rustykalnych i boho, jak i minimalistycznych czy też nowoczesnych. Zda egzamin nie tylko na ścianach jako tło, ale też jako obicie kanap czy foteli.
Warto wykorzystać ten odcień także w dodatkach, np. w postaci poszewek na poduszki czy też pościeli wykonanej z lnu lub bawełny – brave ground znakomicie wygląda w połączeniu z naturalnymi materiałami. Świetnie prezentują się w tym kolorze także osłonki na donice, wykonane z trawy morskiej. Do aranżacji rustykalnych i boho pasują też wiklinowe kosze, w których możesz trzymać różnego rodzaju drobiazgi. Interesujący efekt we wnętrzach wykreują utrzymane w tym odcieniu gliniane wazony.

 

10.jpg [818.58 KB]


Palety kolorów współgrających z brave ground


Dodatkowo firma AkzoNobel zaprezentowała cztery palety kolorów, z którymi brave ground będzie się najlepiej komponował:
paleta kolorów Ziemi – chodzi tu o kolory naszej planety, a więc błękity, zielenie, szarości, dzięki którym można poczuć się bliżej natury, kojarzą się one z wysublimowaną prostotą we wnętrzach tradycyjnych oraz kojącym spokojem w aranżacjach bardziej nowoczesnych;

  • paleta ta doskonale sprawdzi się ona również w roli tła, stymulując organizm do duchowej regeneracji;
  • paleta kolorów bezpiecznych – obejmuje ona stonowane szarości, brązy i beże, które wprowadzają nutkę nowoczesności do wnętrz tradycyjnych oraz łagodzą ostre linie mebli, graficznych motywów oraz deseni w mieszkaniach bardziej nowoczesnych;
  • paleta kolorów ponadczasowych – dotyczy ona takich barw, jak żółcie, ochry i łagodne brązy – dzięki nim wnętrza są bardziej energetyczne, a jednocześnie nie przytłaczają;
  • paleta kolorów ekspresyjnych – to najbardziej odważna paleta barw, w której skład wchodzą delikatniejsze odcienie czerwieni i różu, sprawiają one, że mieszkania są bardziej żywiołowe i pełne witalności, a zarazem harmonijne, dzięki neutralizującym je, neutralnym barwom.

 

Wybór Koloru Roku, ma – wbrew pozorom – spore znaczenie, ponieważ wpływa na rynek architektoniczny i meblarski, ale też budowlany, motoryzacyjny, a nawet lotniczy. Co więcej, tendencje te oddziałują również na segment artykułów AGD oraz elektroniki konsumenckiej.