Każdy dzień zaczyna się w kuchni

AV6084_Vulkaneiche_AV7070_Industriestahl_D6.jpg [899.76 KB]
Na zdjęciu kuchnia 6084 | 7070 GL Volcano oak | Industrial steel marki Heacker

Dobrze wykonane wnętrze kuchenne to efekt włożonej pracy i wykorzystanego doświadczenia wielu osób. W końcu nie chodzi tylko o wybór odpowiednich mebli czy koloru, ale także dobór funkcjonalnego sprzętu, wytrzymałych blatów czy zaprojektowanie odpowiedniego światła. W jaki sposób rozpocząć projektowanie swojej przestrzeni i na co zwracać szczególną uwagę opowie Michał Zmuda

Redaktor: Jak to się stało, że zająłeś się akurat wnętrzami kuchennymi i dlaczego stały się one Twoją pasją?
Michał Zmuda: Moje zamiłowanie do kuchni wynika z kilku wielkich przyjemności, które doskonale łączą się właśnie we wnętrzach kuchennych. Z jednej strony są to wspomnienia z dzieciństwa związane z gotowaniem, które pozostało ze mną i towarzyszy mi do tej pory oraz wspólnie spędzanym z rodziną czasem. Z drugiej strony jest to efekt mojego wykształcenia, które w centrum mojego zainteresowania stawia człowieka oraz jego codzienne funkcjonowanie, ergonomię i bezpieczeństwo. W związku z tym, że pochodzę z małej miejscowości, kuchnia jest dla mnie szczególnym miejscem, bo to w nim toczy się całe życie. Tu rodzą się przyjemne wspomnienia, tutaj odbywają się spotkania z bliskimi i tu podejmuje się ważne rozmowy i decyzje. Jest i trzeci aspekt - to estetyczne zaprojektowanie całego, spójnego wnętrza i jego kompleksowe urządzenie. Kiedy zatem pojawiła się okazja pracy przy projektowaniu wnętrz kuchennych, okazja do współtworzenia codziennego życia innym i ułatwienia w ich funkcjonowaniu zgodziłem się bez chwili wahania. Tak trafiłem do wyjątkowego miejsca, jakim jest salon wnętrz kuchennych.

Red.: Jak zatem należy podejść do projektowania kuchni i na co zwracać szczególną uwagę?
Michał Zmuda: Przede wszystkim trzeba pamiętać, że obecnie nie projektujemy już kuchni w sensie zabudowy meblowej, ale całe, spójne wnętrze, które musi zostać przemyślane i dopasowane na każdym etapie realizacji. Trzeba zatem uwzględnić mieszkańców i ich zwyczaje, sposób użytkowania, ale i codzienne funkcjonowanie. Kiedy poznamy dobrze wszystkich użytkowników, zyskujemy możliwość odpowiedniego zaprojektowania kuchni. Inną kuchnię będziemy projektowali dla osób często gotujących, inną dla tych, którzy od czasu do czasu rozpakowują w niej zamówiony catering, a jeszcze inną dla osób, które uznają kuchnię za serce domu i to w niej spędzają wiele wspólnych chwil z rodziną i przyjaciółmi. Zatem podstawą dobrze przygotowanego projektu jest poznanie zwyczajów, które obowiązują w domu klienta. A to przecież dopiero początek długiego procesu, który ma sprawić, że w efekcie uzyskamy wnętrze idealne.

Red.: Z tego co słyszę, projektowanie kuchni jest skomplikowanym zadaniem. Jak zwykły klient może się w tym wszystkim odnaleźć?
Michał Zmuda: Myślę, że przede wszystkim korzystać z dostępnej dla niego pomocy. Dla przykładu, w naszym zespole z klientem pracują zazwyczaj trzy osoby, które uzupełniają się na poszczególnych etapach. Na początku klient ustala istotne informacje ze swoim doradcą, który staje się jego opiekunem w całym procesie, poznaje preferencje mieszkańców, przeprowadza szczegółowe konsultacje z klientem, ustala planowany budżet, przygotowuje wstępną wycenę. Kiedy uda się ustalić te wszystkie elementy, do współpracy zapraszamy architekta, który zostaje wybrany na podstawie wstępnych ustaleń. Pozwala to dobrać architekta, który najlepiej czuje się w stylu preferowanym przez klienta, dzięki czemu łatwo znajdują wspólny język. Dzięki temu klient zyskuje opiekę na każdym etapie urządzania swojego wnętrza - zarówno kuchennego, jak i co raz częściej również jadalni i salonu. W tym czasie pojawia się też specjalista, który pomaga dobrać odpowiednie sprzęty AGD posiadające funkcje, których klient rzeczywiście potrzebuje. W końcu naszym celem jest stworzenie kuchni szytej na miarę, idealnej dla danego klienta.

Red.: Kuchnia szyta na miarę, trzech doradców, wsparcie na każdym etapie... to musi przynosić spore koszty dla klienta...
Michał Zmuda: I tu niestety będę musiał Panią zszokować, ale cały ten proces jest dla naszych klientów bezpłatny, a jedyne co generuje, to oszczędności związane z brakiem przeróbek budowlanych, zmianą niedopasowanych materiałów, czy czasem potrzebnym na dojazd ze salonu do salonu. U nas klient otrzymuje pomoc na każdym etapie, to znaczy, że wspólnie dobieramy fronty, płytki, lampy oraz krzesła. Co więcej wszystkie materiały mamy na miejscu, czyli w bardzo prosty sposób możemy przygotować moodboard i zestawić zarówno materiały, jak i kolory. Pozwala to na kompleksowe wykonanie wnętrza, a dzięki temu znacznie skraca się także czas remontu, ponieważ klient otrzymuje cały projekt łącznie z przyłączami, oświetleniem, elektryką, zatem unika angażowania kolejnych ekip remontowych oraz marnowania czasu potrzebnego na przeróbki.

Red.: Czyli o ile dobrze zrozumiałam, klient otrzymuje znacznie więcej, a do tego jeszcze oszczędza?
Michał Zmuda: W pewnym sensie można tak to ująć. Przede wszystkim klient otrzymuje bezpieczeństwo na każdym etapie współpracy, dzięki temu nie musi się martwić, że jego koszty wzrosną wielokrotnie albo nagle zostanie z pięknym projektem, ale bez osób chętnych do zamontowania jego mebli. Kosztem natomiast, który ponosi klient, jest poświęcony czas. I warto sobie powiedzieć uczciwie, że im więcej poświęcimy go na pierwsze etapy, tym więcej zaoszczędzimy go w każdym kolejnym kroku. W końcu chodzi o zaprojektowanie wnętrza, w którym klient będzie spędzał wiele czasu przez najbliższe piętnaście, dwadzieścia lat.

Red.: Na co jeszcze zwracać uwagę przy tworzeniu własnej kuchni?
Michał Zmuda: Przede wszystkim na jakość wybieranych materiałów, na to jakie posiadają certyfikaty. Zabudowa kuchenna to element, który na co dzień w istotny sposób wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Poszczególne elementy spotykają się z żywnością przechowywaną i poddawaną obróbce właśnie w kuchni. Każda wydzielana substancja wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. To, jaki jest poziom wydzielanych formaldehydów czy innych substancji szkodliwych. O tym rzadko kto mówi, a ma to istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie a przede wszystkim na nasze zdrowie. Niewielu producentów może się pochwalić certyfikatami jakości takimi jak chociażby Puremission. Warto również zwracać uwagę na to, jak właśnie my funkcjonujemy w kuchni i czego potrzebujemy. Pamiętajmy o tym, że w kuchni powinniśmy zadbać przede wszystkim o ergonomię, funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Red.: Co chciałbyś przekazać na zakończenie naszym czytelnikom?
Michał Zmuda: Przede wszystkim zaproszenie na kawę, zaproszenie do poznania naszego działu, zaproszenie do wspólnego tworzenia ich wnętrza kuchennego, które z czasem stanie się miejscem radosnych wspomnień i miło spędzonych chwil. Chciałbym im pokazać kawałek swojego świata, który może stać się ich udziałem. Chciałbym im wreszcie powiedzieć, że zawsze jesteśmy gotowi, żeby im pomóc, wesprzeć, doradzić...


Wszak najlepszy dzień zaczyna się w kuchni...