Jakie płytki do małej łazienki? 7 sposobów na aranżację przestrzeni

Zastanawiasz się, jak urządzić łazienkę o niewielkim metrażu? Kluczowy jest tu odpowiedni wybór płytek. Dzięki nim pomieszczenie stanie się wizualnie bardziej przestronne. Jakie triki warto zastosować, aby zyskało ono w Twoich oczach na wysokości i szerokości? Sprawdź!


1. Jasne kolory


W łazienkach o niewielkim metrażu najlepiej będą wyglądały płytki w jasnych kolorach. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na biel – równie dobrze możesz zdecydować się na kość słoniową, beż, a nawet jasne szarości. Wynika to z tego, że barwy te powodują wizualne powiększenie wnętrza. Jeśli płytki są błyszczące, dodatkowo będą odbijały światło, co tylko spotęguje cały ten efekt.

Jasne kolory.jpg [229.35 KB]


2. Umiejętnie dopasowane dekory


Ze względu na niewielki rozmiar łazienki, dekory nie powinny jej przytłaczać. Warto tu zrezygnować ze wzorów, które składają się z wielu małych elementów – w ten sposób powstanie wrażenie chaosu, a łazienka będzie wydawała się mniejsza. Jeżeli jednak nie będzie ich zbyt dużo i dekory będą ułożone poziomo, pozwoli to optycznie poszerzyć wnętrze. Równie dobrze możesz jednak zdecydować się na dekory pionowe, które wizualnie je wydłużą. W nowoczesnych łazienkach szczególnie popularne są dekory w kontrastowym kolorze.

Umiejętnie dopasowane dekory.jpg [833.74 KB]


3. Płytki do 2/3 wysokości ściany


Zależy Ci na optycznym wydłużeniu ścian? Jeśli tak, dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie płytek do 2/3 ich wysokości. Pozostała część ściany powinna być wykończona współgrającym z całością kolorem. Aby łazienka wydawała się jeszcze wyższa, warto zastosować listę pozorną w podwieszanym suficie (o ile znajduje się on w Twoim wnętrzu).

Płytki do 2-3 wysokości ściany.jpg [719.13 KB]


4. Rozmiar płytek i dobrane fugi


Wiele osób uważa, że wielkoformatowe płytki w małej łazience optycznie ją zmniejszają. To błąd! W rzeczywistości jest na odwrót. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli płytki ścienne lub podłogowe w Twojej łazience są duże (co zdecydowanie zalecamy), warto w ogóle zrezygnować z fug (lub zastosować bardzo cienkie). Jeżeli płytki są jednak małe, co także jest dobrym pomysłem, rekomendujemy zastosowanie fug w kolorze zbliżonym do odcienia glazury. W obu tych przypadkach stworzysz wrażenie regularnej, jednolitej i równomiernej płaszczyzny. Jeżeli płytki będą połyskujące, dodatkowo rozświetlą całą przestrzeń.

Rozmiar płytek i dobrane fugi.jpg [1,003.89 KB]


5. Podłoga w karo


Podłoga przypominająca szachownicę to kolejny, świetny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Najlepiej, żeby kafelki były utrzymane w jasnych barwach bądź też kontrastowych, a konkretnie – w czerni i bieli. Powinny być również połyskujące, dzięki czemu będą odbijać światło oraz powodować jego rozproszenie.

Podłoga w karo.jpg [1.12 MB]


6. Identyczne płytki na podłodze i ścianie


Interesującą propozycją jest również ułożenie takich samych płytek na ścianach i na podłodze. Nie musisz obawiać się, że przez to całość będzie prezentowała się zbyt monotonnie. Monochromatyczne przestrzenie pięknie wyeksponują łazienkowe meble, ceramikę czy nawet armaturę. Możesz też zdecydować się na ułożenie identycznych płytek na podłodze i jednej ścianie – w ten sposób dodasz pomieszczeniu głębi.

Identyczne płytki na podłodze i ścianie.jpg [499.58 KB]


7. Płytki strukturalne 3D


Bardzo modne są obecnie płytki strukturalne, które wprowadzają do wnętrza efekt 3D – to świetne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dla dużych pokojów kąpielowych. W tym przypadku warto również zadbać o to, aby były one utrzymane w jasnym kolorze i oddzielone fugami w tej samej barwie. Dzięki temu nie poszatkujesz niepotrzebnie całej płaszczyzny, a zyskasz efekt jednolitości i równomierności.

Płytki strukturalne 3D.jpg [292.39 KB]