Jakie drzwi do łazienki wybrać? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli jesteś na etapie remontu mieszkania lub budowy domu, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem odpowiednich drzwi do łazienki. To ważna decyzja, ponieważ drzwi pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także wpływają na estetykę wnętrza. Warto więc dobrze się zastanowić, jakie drzwi wybrać, by spełniły wszystkie oczekiwania. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do łazienki. 

Szerokość drzwi do łazienki - 70 czy 80 cm? 

Pierwszą kwestią, którą musisz rozważyć, jest szerokość drzwi do łazienki. Standardowe szerokości drzwi wynoszą 70 lub 80 centymetrów. Wybór zależy od wielkości Twojej łazienki oraz preferencji estetycznych. Warto również zastanowić się nad tym, czy drzwi mają być jedno- czy dwuskrzydłowe. Pamiętaj, że drzwi o większej szerokości mogą ułatwić dostęp do łazienki, zwłaszcza jeśli planujesz korzystać z niej wózkiem inwalidzkim lub chcesz zwiększyć komfort użytkowania. 

 

Drewniane drzwi łazienkowe kontrastujące z bielą płytek.

 

 

Prawo budowlane a drzwi do łazienki 

Przy wyborze drzwi do łazienki nie można zapominać o przepisach prawa budowlanego. Zgodnie z nimi minimalna szerokość drzwi do łazienki wynosi 60 cm. Pamiętaj jednak, że im szersze drzwi, tym łatwiej będzie Ci się poruszać wewnątrz pomieszczenia. Staraj się więc dostosować drzwi do potrzeb i możliwości swojej łazienki, jednocześnie respektując przepisy. 

 

Jasne drewniane drzwi do łazineki wpasowujące się do przedpokoju.

 

 

Drzwi do łazienki - wymiary i wentylacja 

Wentylacja w łazience to kwestia niezwykle istotna ze względu na podwyższoną wilgotność tego pomieszczenia. Dlatego też drzwi do łazienki powinny być zaprojektowane tak, aby umożliwiały skuteczną wentylację. Warto zwrócić uwagę na skrzydło drzwi, które powinno otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu para wodna zostanie skutecznie odprowadzona na zewnątrz. 

 

Szklane, półprzezroczyste drzwi łazienkowe z motywem roślinnym.

 

 

Białe drzwi do łazienki czy inny kolor? 

Kolejnym dylematem przy wyborze drzwi do łazienki jest kolor. Białe drzwi do łazienki są klasycznym wyborem, pasują do wielu wnętrz i sprawiają, że łazienka wydaje się większa i jaśniejsza. Jednak rynek oferuje również drzwi w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu możesz dopasować je do stylu swojej łazienki. Wybór zależy więc od Twoich preferencji i aranżacji wnętrza. 

 

Eleganckie białe drzwi do łazienki.

 

 

Materiał wykonania drzwi łazienkowych 

Materiał, z którego wykonane są drzwi do łazienki, ma duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście wilgotności tego pomieszczenia. Warto zdecydować się na drzwi z ościeżnicą ze stali, która jest zabezpieczona systemem galwaniczno-lakierniczym. Stalowa ościeżnica jest odporna na wilgoć i zmiany temperatur, co sprawia, że drzwi będą służyły Ci przez wiele lat. Unikaj drzwi z ościeżnicą okleinowaną, które są mniej odporne na warunki panujące w łazience. 

 

Drzwi do łazienki w kolorze płytek, kontrastujące z ciemnymi elementami wystroju łazienki.

 

 

Drzwi łazienkowe z ościeżnicą czy bez? 

Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest wybór drzwi łazienkowych z ościeżnicą lub bez. Ościeżnica pełni ważną rolę, zapewniając stabilność i trwałość drzwi. W przypadku łazienki zawsze warto wybrać drzwi z ościeżnicą, zwłaszcza ze stalową ościeżnicą, która gwarantuje dodatkową ochronę przed wilgocią. 

 

Drzwi do łazienki w kolorze płytek, kontrastujące z ciemnymi elementami wystroju łazienki.

 

Podsumowując, wybór drzwi do łazienki to decyzja, którą warto przemyśleć. Rozważ szerokość, przepisy budowlane, wentylację, kolor, materiał wykonania i obecność ościeżnicy. Dzięki odpowiednio dobranym drzwiom, Twoja łazienka będzie nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna i trwała. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub porady, nasi doradcy z Maxfliz chętnie Cię wesprą w podjęciu właściwej decyzji. Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz szeroki wybór drzwi do łazienki oraz wiele innych rozwiązań do swojego mieszkania czy domu.