DEKALOG ZDROWEGO SNU

Zdrowy sen zależy od materaca

Jak często, kładąc się spać, czujesz, że Twoje ciało jest zmęczone, a mimo tego zbawienny sen nie chce nadejść? Nie musisz od razu sięgać po leki, środki nasenne czy inne, wyszukane metody. Wystarczy wymienić materac i kierować się 10-cioma zasadami dobrego snu.

1. Dobry nawyk.
Postaraj się kłaść codziennie o tej samej porze, nawet w weekendy.

2. Potrzeba ciemności.
Nasze zegary biologiczne potrzebują ciemności równie mocno jak światła. Nocna ekspozycja na światło zakłóca cykl dobowy i związane z nim procesy zachodzące w organizmie.

3. Cisza.
Mózg rejestruje dźwięki nawet podczas snu. Sen w hałasie sprawia, że budzimy się zmęczeni i rozdrażnieni.

4. Zmęcz się.
Ćwicz regularnie na 4-6 godzin przed snem. Ćwiczenia we wcześniejszych godzinach nie wpłyną na sen. Ćwiczenia na 2 godziny przed snem, mogą spowodować problemy z zaśnięciem.

5. Kofeinie powiedz „NIE”.
Unikaj picia na 3 godziny przed snem kawy, herbaty coca-coli i czekolady.

6. Nie jedz przed snem.
Zagwarantuj sobie przynajmniej 2 godzinną przerwę pomiędzy spożywaniem posiłku a snem.

7. Komfort cieplny.
Unikaj ciepłych pomieszczeń, przewietrz sypialnię przed zaśnięciem. Zbyt wysoka temperatura spłyca sen, powoduje częste wybudzenia i redukuje fazę marzeń sennych.

8. Zapomnij o dziennych drzemkach.
Sen zarezerwuj tylko dla nocnego wypoczynku. Jeśli drzemka jest Ci niezbędna, ogranicz ją do 20 minut dziennie.

9. Małe przyjemności na wyciszenie.
Ułatw przejście organizmowi ze stanu pełnej aktywności do kompletnego bezruchu. Zwolnij, zrelaksuj się. Przeznacz codziennie przed snem parę chwil na czytanie książki, medytację, aromaterapię. Na godzinę przed pójściem spać przyciemnij światła w pomieszczeniach.

10. Bądź regularny.
Organizm przyzwyczaja się do regularnych pór aktywności (w ciągu dnia) i odpoczynku (w ciągu nocy) i potrafi sam przygotować się do danego typu aktywności.

Monika Turska