Wanna wolnostojąca – retro, klasyka czy nowoczesność?

Kojarzy się z salonami kąpielowymi w luksusowych salonach odnowy biologicznej lub łazienkach w stylowych, drogich apartamentach hotelowych. Podnosi prestiż i wyznacza styl aranżacji, zazwyczaj ją dominując i stanowiąc najważniejszy, najbardziej zwracający uwagę punkt w pomieszczeniu. Wanna wolnostojąca – prawdziwa królowa łazienki, która wygodnie rozsiada się w jej centrum i zaprasza na regenerującą kąpiel. Czy warto zdecydować się na wannę wolnostojącą? Gdzie sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy pomysły na aranżacje z wanną wolnostojącą. 

Czarna wanna.jpg [82.68 KB]Fjordd

 

Każdy z nas, urządzając swoje mieszkanie, staje przed wyborem stylu, w jakim chce je urządzić. Jednym z elementów, który często budzi wiele emocji, jest wanna wolnostojąca. Czy wybrać klasyczną, retro wannę na nóżkach, nowoczesną prostokątną czy może coś zupełnie innego? Oto przegląd najpopularniejszych stylów wanien wolnostojących i ich charakterystycznych cech. 

Jakie są zalety wanny wolnostojącej? 

Wanna wolnostojąca jest chętnie wybierana przede wszystkim ze względu na szeroką ofertę wzorów i kolorów oraz wygląd, który kojarzy się z luksusem oraz niekwestionowaną wygodą. Trzeba przyznać, że taki typ wanny prezentuje się niezwykle szykownie w każdej wersji: nowoczesnej, klasycznej, retro czy podążającej w stronę futurystyczną. Przyciąga uwagę i sprawia, że przestrzeń kąpielowa jest najbardziej wyróżnioną strefą w łazience. Stylowa wanna wolnostojąca może wręcz stanowić element dekoracyjny oraz wyróżniający dla kreowanego stylu. 

Kolorowa wanna.jpg [100.21 KB]

Fjordd

Wanna wolnostojąca nie jest jednak tylko luksusowym, estetycznym dodatkiem, ale bardzo praktycznym sprzętem do stworzenia komfortowej strefy kąpielowej. Łatwo ją zamontować w dowolnym miejscu, a w razie konieczności również przestawić. Dostęp do niej jest ułatwiony z każdej strony. Dla osób starszych i dzieci można nawet dokupić gustowne i bezpieczne schodki łazienkowe. Jej kształt oraz rozmiar pozwoli na odprężenie. Głębokość większości wanien wolnostojących to 38-47 cm, długość od 140 do nawet 190 cm, a szerokość od 70 do 100 cm. 

W jakiej łazience najlepiej sprawdzi się wanna wolnostojąca? 

Wanna wolnostojąca kojarzy się z przestronnymi łazienkami w luksusowych apartamentach lub salonach SPA. Czy sprawdzi się w domu lub mieszkaniu i czy można o niej myśleć, urządzając mniejsze pomieszczenie? Okazuje się, że szeroka oferta różnej wielkości modeli o dowolnych kształtach pozwala na realizację nawet trudnych projektów. 

Wanna cytat(1).jpg [57.80 KB]

Salon kąpielowy z wanną wolnostojącą 

Wanny wolnostojące kojarzą się z przestronnymi łazienkami stylizowanymi na salony kąpielowe. Takie pomieszczenie na pewno pozwala na wykorzystanie wszystkich zalet tego typu wanny oraz najlepsze jej wyeksponowanie. Można ją ustawić nawet na samym środku łazienki lub wydzielonej strefy kąpielowej, aby mieć do niej dostęp z każdej strony. Doskonale prezentuje się wtedy stojąca armatura o nietypowym kształcie oraz delikatne podświetlenie w tle lub u podstawy. W przestronnych pomieszczeniach wannę można też umieścić na podwyższeniu. 

Ciekawym pomysłem jest również połączenie wanny wolnostojącej z otwartym, minimalistycznym prysznicem walk-in. Można wtedy oddawać się pełnemu rytuałowi: zażyć długiej gorącej kąpieli, a następnie wskoczyć pod chłodny orzeźwiający prysznic. Takie rozwiązanie nie tylko prezentuje się estetycznie, ale jest też funkcjonalne. Przestrzeń kąpielowa zostaje wyraźnie wydzielona. 

noken_beze_biel_glamour_monohromatyczne_wanna_lazienka.png [253.27 KB]

Wanna wolnostojąca w małej łazience – czy to możliwe? 

Mniejsze wanny wolnostojące lub takie, które kształtem będą pasować do wnęki mogą być dobrą alternatywą dla wanien do zabudowy w małych łazienkach. Będzie najbardziej funkcjonalna, kiedy zapewnimy do niej dostęp przynajmniej z trzech stron. W takim układzie łazienka powinna mieć minimum 9-12 metrów kwadratowych, aby wygodnie się w niej poruszać.  

Szara wanna.jpg [94.11 KB]

Fjordd

Kształt większości modeli wanien wolnostojących jest jednak tak lekki, że często wykorzystuje się je nawet w mniejszych łazienkach, gdzie ustawiane są pod ścianą lub we wnęce. Wanna traci wtedy nieco swoich zalet, ponieważ nie mamy do niej tak nieograniczonego dostępu. Jednak nadal może prezentować się dobrze: nowocześnie, szykownie i przede wszystkim bardzo lekko. 

Wanna z prysznicem – czy wanna wolnostojąca może być funkcjonalnym prysznicem? 

Czy wannę wolnostojącą można połączyć z kabiną prysznicową tak jak często robi się to w przypadku innych rodzajów wanien? Jednym ze sposobów jest – opisywane wyżej – zaplanowanie strefy kąpielowej z otwartym prysznicem wychodzącym na wannę.  

Dla zaoszczędzenia przestrzeni można jednak połączyć wannę wolnostojącą z prysznicem przy pomocy zasłony prysznicowej lub parawanu. Warunkiem jest jednak ustawienie jej przy ścianie, na której zamontowane zostaną wsporniki lub karnisz. 

W przestronnych łazienkach można również zaprojektować dużą kabinę prysznicową walk In, w której ustawiona zostanie wanna wolnostojąca. Potrzebna będzie wygodna przestrzeń do wchodzenia do wanny oraz miejsce na branie szybkiego prysznica. Taką strefę warto zaakcentować podwyższeniem lub innymi płytkami podłogowymi i ściennymi. 

Zrzut ekranu 2023-03-22 142124.png [677.89 KB]

Wanna wolnostojąca w stylu retro, klasycznym czy nowoczesnym?  

W salonach Maxfliz i na maxfliz.pl można znaleźć największy wybór wanien wolnostojących na rynku. Dostępne są wszystkie wymiary, typy oraz kolory najbardziej uznanych światowych i polskich marek. Obejrzeć można katalogi i wzorniki m.in. Fjordd, Mobi, Vayer. Ciekawym przykładem nowoczesnego wzornictwa i trendów kolorystycznych jest oferta wanien polskiej marki Fjordd inspirowanej skandynawskimi fiordami.  W kolekcji można znaleźć wanny wolnostojące białe, czarne, ciemnozielone, w różnych odcieniach szarości i beżu, oliwkowe w kilku nowoczesnych kształtach.  

Jeśli do projektu pasować będą elementy czarne, warto też zwrócić uwagę na wannę wolnostojącą Mobi Lena Black o głębokim odcieniu i nieskazitelnej strukturze. 

wanna mobi lena black.jpg [100.42 KB]

Przy wyborze wanny wolnostojącej do aranżacji łazienki istotny będzie także kształt oraz stylizacja. Popularne są minimalistyczne wanny nowoczesne, które mogą mieć ostro zarysowane kanty lub zupełnie przeciwnie – łagodne linie przypominające fale. W takim układzie warto rozważyć wybór nietypowego koloru, ewentualnie postawić na czystość i klasykę bieli. 

Jeśli łazienka ma być klasyczna, a nawet w duchu retro, można wybrać wannę wolnostojącą na dekoracyjnych nóżkach lub stelażu, która przywodzić będzie na myśl pałacowe, luksusowe salony kąpielowe. Warto w tym wypadku dopasować również stylizowaną armaturę, która wyróżni się kształtem oraz kolorem, np. złotym lub miedzianym. 

Wanna wolnostojąca Duravit Zencha.jpg [81.05 KB]Duravit, Zencha (model możesz obejrzeć na ekspozycji m.in. w salonie Maxfliz Warszawa)