Wnętrza w stylu wabi sabi: doskonała japońska estetyka, czyli filozofia i aranżacje z kraju kwitnącej wiśni

Wabi sabi zapisywane 侘・寂 lub 侘び寂び oznacza w języku japońskim prostotę i autentyczne, głębokie piękno związane z upływem czasu i akceptowaniem tego, co wydaje się być niedoskonałe. Ta koncepcja estetyczna narodziła się ponad 6 tysięcy lat temu i jest tradycyjną filozofią, która dziś została przeniesiona na modny trend we wnętrzarstwie. Stał się on popularny w czasach, kiedy zmęczeni jesteśmy nadmiarem przedmiotów oraz coraz chętniej chcemy wprowadzać zasady minimalizmu oraz less waste. Poznaj zasady aranżacji wnętrz zgodny z tym, w co od wieków wierzą Japończycy.

Sprawdź, na czym polega wabi sabi i jak urządzić wnętrze w stylu japońskiego hygge

Trend wabi-sabi pochodzący z kraju kwitnącej wiśni staje się dziś przeciwstawny dla idei konsumpcyjnego stylu życia oraz pędu oraz nadmiaru bodźców, jakiego nam on dostarcza. Jest japońskim sposobem na odnalezienie hygge - tak popularnego jeszcze kilka lat temu przy aranżowaniu wnętrz. Mają one wspierać umysł i emocje mieszkańców, wyciszać, dawać odczucie współtworzenia przestrzeni o niesamowitym klimacie. Aby urządzić wnętrze w stylu japońskiego minimalizmu, poszukiwania doskonałości w niedoskonałości i otuchy w projekcie domu lub mieszkania, należy skupić się na kilku najważniejszych kwestiach. Znaczenie będzie miał dobór kolorów, kształtów oraz materiałów.

Zrzut ekranu 2023-03-03 133624.png [672.12 KB]

Eichholtz, Clement

 

Naturalność i prostota a trend styl wabi sabi  – charakterystyka mieszkania w stylu wabi sabi

Piękno w japońskiej filozofii nie jest powierzchowne, ale dociera do głębi i prawdziwej istoty. Japończycy postrzegają je w prostocie (życia, rytuałów, otoczenia) oraz naturalności. Dlatego wnętrza wabi sabi to głównie minimalistyczne i oparte na elementach wykonanych z naturalnych, surowych materiałów przestrzenie. Mają być również funkcjonalne i wygodne dla mieszkańców, a nie kreowane na pokaz. 

shutterstock_2113222076.jpg [483.06 KB]

Wnętrze w stylu japońskim: autentyczność w stylu wabi sabi i doskonały przykład pięknej niedoskonałości

Styl wabi sabi odwołuje się do potrzeby autentyczności: przedmioty są przedstawiane w całej swej istocie, z niedoskonałościami i widocznymi znakami upływającego czasu. Takie otoczenie pozwala na głębsze przeżywanie i lepsze życie. Można zatrzymać się, by docenić rolę przedmiotów w naszym życiu, koncepcję przemijania oraz odciąć się od kultury perfekcyjności.

>> Lubisz urządzać wnętrza i podoba Ci się trend wabi sabi? Zobacz artykuł o ciepłym minimalizmie, który jest podobny do japońskiego stylu.

Czytaj więcej: Przepis na przytulne wnętrze, czyli co to jest ciepły minimalizm

Naturalne materiały mają nas też zbliżać do świata przyrody, czyli tego, co najbardziej autentyczne. Materiały nie są ani farbowane, ani "ulepszane", nie używa się sztucznych domieszek, np. w tkaninach. Wykorzystuje się surowe drewno, bawełnę, len, płótno, bambus, glinianą ceramikę, ręcznie robione dekoracje i plecionki. Szczególnie ważne jest też docenienie pracy rzemieślniczej. Postawić też można na asymetrię i swobodne stylizacje, które mają przypominać to, co znane ze świata natury.

Ukojenie wynikające z akceptacji przemijania - japońska filozofia wabi sabi wnętrz w tym stylu

Mieszkańcy krajów zachodnich często zmęczeni są nie tylko przesytem, ale też ciągłym dążeniem do doskonałości. Dlatego japońska filozofia, która proponuje pogodzenie się z przemijaniem i dostrzeganie piękna w tym, co wiekowe i pozornie niedoskonałe, stanowi ulgę i wytchnienie. W stylu wabi sabi staramy się więc naprawiać rzeczy już posiadane, np. potłuczonej ceramiki (kintsugi) przy pomocy laki i sproszkowanych metali szlachetnych. Dostrzegamy też piękno w tym, co zużyte, służące nam przez wiele lat, nadgryzione zębem czasu. Dowody upływu czasu to przecież element historii, którą razem z nami piszą przedmioty.

motoki-tonn-naU5BXEi9p4-unsplash.jpg [174.12 KB]

 

Estetyka wpisywać ma się nie w konsumpcjonizm, który zmusza do ciągłego poszukiwania nowości, ale inwestowania w jakościowe rzeczy, które pozostaną z nami przez pokolenia. Wnętrza w stylu wabi-sabi mają więc duszę. Nie dziwi więc ustawiony w centrum porcelanowy talerz z obtłuczonym brzegiem, drobne zaciągnięcia czy zagniecenia na tkaninach. Japończycy stosują także technikę naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali. 

Jak urządzić mieszkanie w stylu wabi-sabi: ściana, kolorystyka wnętrz i materiały: drewno, ceramika

Skoro nawiązujemy do przyrody, to wykorzystujemy przede wszystkim  neutralną paletę i kolory ziemi: brązy, beże, zgaszone błękity i zielenie, ale też odcienie cegły. Nie ma tu miejsca na krzykliwe kolory i bogate wzory. Wnętrza mają wyciszać, dlatego drewno i kamień przeplatają się, tworząc ciepłe, kojące aranżacje.

 

Zrzut ekranu 2023-03-03 140640.png [1.51 MB]

Wybiera się wyłącznie materiały naturalne i surowe oraz preferuje przedmioty niedoskonałe, stare, a nawet dekoracyjnie podniszczone. Wabi-sabi w aranżacji podkreślisz przy pomocy naturalnych materiałów i prostych kształtów.

Inspiracje w stylu wabi-sabi we wnętrzach: meble i dodatki

Japońska sztuka ceni sobie asymetrię i swobodne linie, nawiązujące do świata natury. Takie też, we wnętrzach urządzonych w tej estetyce,  powinny być meble oraz dodatki. W tym wypadku drewno i kamień przeplatają się we wnętrzu, tworząc harmonijną przestrzeń służącą kontemplacji. Przedmioty w aranżacji wabi-sabi powinny być proste, o nieskomplikowanych formach, ale jednocześnie wykonane przez najlepszych rzemieślników. Docenia się też to, co wykonane ręcznie lub odnowione, nawet nieidealne, ale przede wszystkim autentyczne. Współczesna koncepcja zero i less waste jest zgodna z ideą tej filozofii japońskiej.

shutterstock_1655598922.jpg [782.38 KB]

shutterstock_1218926536.jpg [556.50 KB]

Meble powinny też być funkcjonalne, a ich formy wspierające dla wszystkich domowników. Dodatki należy dobierać tak, aby harmonijnie uzupełniały całość i nie były tylko zbędną dekoracją. Popularne są plecionki, tkane dywany, sznurkowe lub bambusowe lampy oraz ceramika. Są one nie tylko piękne, ale też użyteczne. Chociaż mogą być zdobione złotem lub innym metalem szlachetnym, pozostają nadal naturalne i potrzebne.

Wabi-sabi w aranżacji salonu i sypialni: nasze pomysły aranżacji wnętrz

Styl wabi sabi jest kojący i inspirujący. Szczególnie pięknie prezentuje się w salonie i sypialni, czyli pomieszczeniach, które powinny być naszymi oazami spokoju. Dzięki prostocie i stonowanym kolorom aranżacje, które proponujemy sprzyjają wyciszeniu, oderwaniu się od nadmiaru bodźców, odpoczynkowi i wspólnemu celebrowaniu, np. ceremonii parzenia herbaty czy po prostu przebywania we własnym gronie.

Salon w stylu wabi sabi: zasady aranżacji

W salonie wabi sabi panuje przede wszystkim harmonia oraz oszczędność form wyrazu. Bazuje on na odcieniach beżu i ciepłej szarości, które kojarzą się z kolorami piasku i kamieni. Wprowadzamy też charakterystyczne plecionki, z których może być wykonany dywan lub niskie siedzisko. Kolejnym typowym elementem wystroju są meble z naturalnego drewna. Dobrze prezentować się będą nawet te, które wyglądają jakby były wycięte z jednego kawałka lub pnia.

shutterstock_1675305085.jpg [976.62 KB]

W stylu wabi sabi można stosować również dekoracje. Ważne jednak, aby współgrały one z resztą i nie wybijały się. Istotny jest detal, który można podziwiać. Może być to ciekawe wykończenie, ale też rysa na ceramice czy glinianym wazonie. Szukajmy przedmiotów wykonanych ręcznie, metodami rzemieślniczymi, unikalnych.

Wabi-sabi w aranżacji sypialni

Aby móc dobrze odpoczywać, sypialnia wabi sabi rezygnuje ze zbędnych elementów. Sercem jest łóżko: minimalistyczne, z białym lub kremowym kompletem pościeli. Na nią narzucone są zazwyczaj wyplatane narzuty i kapy w jasnych odcieniach. Do tego niewielki stolik z surowego drewna i lampa z bambusowym, plecionym, sznurkowym lub drewnianym kloszem.

Zrzut ekranu 2023-03-03 141351.png [1.05 MB]

Można również wprowadzać kolory i wykończenia kojarzące się z naturą, np. drewniane panele, płyty imitujące kamień, cegłę czy beton. Ciekawie wyglądać będą spękania i niedoskonałości tak charakterystyczne dla wabi sabi.