Styl dark academia: poznaj wnętrza rodem z serialu Wednesday!

Styl XIX-wiecznego college’u stał się popularny za sprawą głośnego serialu „Wednesday”, kontynuującego historię najmłodszej członkini kultowej rodziny Addamsów. Widzowie zainspirowali się nie tylko jej charakterystycznym, gotyckim stylem ubierania, ale też wnętrzami akademickimi. Jak wprowadzić total look dark akademia lub jego elementy do aranżacji salonu, sypialni czy łazienki?

shutterstock_2127921806 (1).jpg [920.44 KB]

Główne cechy stylu dark academia – czym charakteryzuje się ta odmiana stylu akademickiego?

Połączenie mroku, gotyckich wpływów z niekwestionowaną elegancją, dekoracyjnością i klasyką. Styl dark academia, który trafił do świata mody i designu w 2020 roku, czerpie inspirację z realiów XIX-wiecznej Europy i ówczesnej kultury akademickiej.

thom-holmes-RqASow2Y6Os-unsplash (1) (1).jpg [93.96 KB]

Romantyzuje naukę na najbardziej znanych uczelniach: Oxfordzie, Harvardzie, Cambridge oraz czerpie z motywów literackich, takich jak np. Sherlock Holmes czy powieść gotycka. Współcześnie korzysta również z tego, co na niej wzorowało, czyli np. kultowego świata Harry’ego Pottera lub rodziny Addamsów.

·  maksymalizm

W stylu dark academia odchodzi się od tak modnego dzisiaj minimalizmu na rzecz hedonistycznego, romantycznego maksymalizmu. Dodatki i dekoracyjność odgrywają kluczową rolę w budowaniu charakterystycznego klimatu stylu. Ma być mrocznie, tajemniczo, a wnętrze ma kojarzyć się z akademickim życiem w XIX-wieku, a więc klasą wyższą i inteligencją. Wszystko jest wysmakowane i adekwatne do stylistyki. Dzięki temu nawet wiele elementów dekoracyjnych nie sprawia wrażenia przesytu i chaosu.

· elementy gotyckie i wiktoriańskie

Jeśli chcemy uzyskać autentyczny klimat stylu dark academia, powinniśmy sięgnąć do literatury i architektury gotyckiej oraz współczesnych elementów mody, które należą do tego nurtu. Korzysta się również z elementów wiktoriańskich. Oba wpływy widoczne są w zachowaniu proporcji, wyborze ciemnej palety barw, ornamentyki oraz dekoracyjności.

Projekt bez tytułu (3).png [2.87 MB]

·  vintage i nostalgia

Styl dark akademia to czysta nostalgia: za romantyzowanym życiem akademickim w starym stylu, modą i wystrojem wnętrz vintage, literaturą, poezją i sztuką obecną w codziennym życiu. Dlatego we wnętrzach znajdzie się miejsce na przedmioty pamiątkowe, a przede wszystkim odrestaurowane antyki. Styl dark akademia jest niczym lekko przykurzona książka w skórzanej oprawie, która kusi zawartymi w niej tajemnicami. 

Projekt bez tytułu (4).png [3.14 MB]

· nawiązania do sztuki, poezji, literatury

XIX- wieczne życie akademickie, które jest inspiracją dla stylu dark academia, skupiało się na studiowaniu sztuki, poezji i literatury, dlatego nie może zabraknąć elementów odwołujących się do nich. Dom dark academia to ten, w którym książki są w centrum i mocno się je akcentuje. Widoczne są również elementy dekoracyjne z motywem odręcznego pisma, starej papeterii czy akcesoriów piśmienniczych. Jeśli dzieła sztuki, to te klasyczne lub stylizowane na klasykę.

· budowanie nastroju

W stylu dark academia przede wszystkim chodzi o zbudowanie odpowiedniego nastroju. Ma reprezentować romantyczny mrok, atmosferę podniecającej tajemnicy. Wnętrze ma być odpowiednie do studiowania poezji XIX-wiecznej lub zatopieniu się w fabule mrocznej powieści. Nastrój tworzony jest przez odpowiedni dobór oświetlenia: ciepłego, lekko przytłumionego, imitującego światło świec (ten element wyposażenia również często się pojawia).

Styl dark akademia – kolory i wzory

Jak sama nazwa wskazuje, styl dark academia tworzy bazę z ciemnych odcieni. Podstawą jest czerń oraz ciemne odcienie szarości. Pojawia się biel jako kontrast oraz barwy dopełniające: bordo, głęboka czerwień, granat, ciemny fiolet, ciemna zieleń, grafit, czekoladowy brąz. 

tuva-mathilde-loland-tszceVXBPos-unsplash (1).jpg [76.62 KB]

Łagodzić mogą je barwy ziemi i beż lub odcienie lekko jakby lekko przykurzone. W maksymalistycznych aranżacjach dark academia pojawiają się również charakterystyczne wzory: pasy, łączące czerń z wyżej wymienionymi kolorami, kwiaty (klasyczne róże, peonie), kontrastowe mozaiki, ale też akademicka krata.

Meble we wnętrzach w stylu dark akademia

Meble w stylu dark academia przyciągają uwagę. Zestawia się odrestaurowane antyki lub elementy stylizowane na czasy wiktoriańskie lub gotyk. Charakterystyczne są zdobienia, frezy i rzeźbienia. Meble są ciężkie, wykonane z naturalnych, wysokiej jakości materiałów: drewna, skóry, metalu. 

anastase-maragos-CsLnGolUDxQ-unsplash (1).jpg [137.67 KB]

W nowoczesnym ujęciu można pokusić się o umiejętne zestawianie starego z nowym. Należy jednak pamiętać, aby współczesne formy nie przyćmiły typowego przepychu i przeskalowanych form, np. rzeźbionych toaletek, tapicerowanych krzeseł, miękkich foteli „uszaków” i wiktoriańskich sof oraz leżanek.

Dodatki do domu w stylu dark akademia

Dodatki wprowadzają kolejne kolory, które podnoszą jeszcze bardziej prestiż stylu. Pojawia się złoto, srebro, mosiądz, czarne elementy z metalu oraz kryształy. Dekoracje są wysmakowane, potraktowane z przepychem, ale też pieczołowitością. Całość sprawia wrażenie sentymentalnej podróży w przeszłość.

Projekt bez tytułu (5).png [2.60 MB]

Charakterystycznymi elementami są: zdobione ramy, świeczniki, wazony z bukietami kwiatów niczym z dawnych obrazów, pamiątkowe bibeloty, kryształowe wazony i tekstylia o różnych teksturach (ciężkie zasłony niczym kotary, aksamitne poduszki, grube narzuty). Dekorację stanowić może również wykończenie ścian. Najbardziej typowa będzie angielska boazeria (pomalowana na ciemny kolor), ale w nowoczesnych wnętrzach także tapeta z motywem roślinnym lub klasycznym graficznym.

Salon w stylu dark academia

W salonie nie można zapomnieć o trzech głównych elementach wyposażenia: stylizowanej sofie lub fotelach, żyrandolu w klasycznym stylu oraz kominku lub jego imitacji. Doskonale prezentować się będzie wspomniana już angielska boazeria, ewentualnie tapeta w ciemnym kolorze lub ze wzorami charakterystycznymi dla stylu. 

Catelan Italia, Drop.png [2.87 MB]

Catelan Italia, Drop Bonaldo, Lovy low

 

Klimat tworzyć będą przede wszystkim wyżej wspomniane dodatki oraz tekstylia. Zdecydujmy się na aksamit, tkaniny z jedwabną nicią, ciężkie i szlachetne. Wyróżnijmy antyki i zbudujmy dookoła nich historię.

Sypialnia w stylu dark academia

Ciemna sypialnia dark academia ma być przede wszystkim klimatyczna: zmysłowa, intymna, tajemnicza, ale przez to też przytulna.

Dlatego najlepiej zagrać kontrastem faktur: miękkie koce, ciężkie narzuty, aksamitne zasłony i kotary, tapicerowana rama łóżka i miękkie poduszki. Wszystko oczywiście w kolorach odpowiadających stylowi. 

HYPNO_bedroom.jpg [717.21 KB]

Absynth, Hypno

Jeśli czarna, bordowa, granatowa, grafitowa lub ciemnozielona ściana to zbyt wiele, styl dark academia dopuszcza również odcienie beżu, kremu oraz bieli, które lekko go złagodzą.

Catelan Italia, Drop (1).png [2.46 MB]

Dobrym rozwiązaniem do małej sypialni będzie tapeta z motywem roślinnym, np. Wallart Accord.

Łazienka w stylu dark academia

Czarne łazienki są ostatnio bardzo modne, dlatego łatwo będzie wprowadzić styl dark akademia również do tego typu pomieszczeń. Postawić można na klasyczne czarne płytki o kształcie cegły. Ich połyskliwa faktura odbija światło, dzięki czemu uzyskujemy efekt 3D. Do tego elementy marmuru, złota lub srebra oraz czarna lub biała ceramika. Elegancko, lekko mrocznie i klimatycznie.

shutterstock_2021554418 (1).jpg [871.56 KB]

Ciekawą propozycją jest wyłożenie jednej ze ścian boazerią angielską w kolorze przytłumionej czerwieni oraz zestawienie jej z czernią. To doskonały przykład, jak wprowadzać kolory, nie tracąc nastroju.