Mieć miedź - najmodniejszy trend we wnętrzach

Miedź we wnętrzach modny trend

Miedź powraca do łask i już została okrzyknięta jednym z najmodniejszych trendów dekady. Dodatki wykonane z miedzi będą w tym sezonie święciły prawdziwe triumfy i wszystko wskazuje na to, że nie prędko dadzą się zdetronizować.

Moda na miedź wdarła się do naszych domów i trudno się dziwić, że jej popularność wciąż rośnie. Jest zdecydowanie bardziej wyrafinowana niż stal, aluminium czy srebro i bardziej niejednoznaczna od złota. Mieni się paletą barw w odcieniach od czerwieni lśniących nowych form, przez głębokie rdzawe brązy, aż do zieleni patyny starej miedzi.

Zanim jednak kupimy miedziane dodatki, warto poznać kilka zasad, które pomogą nam bliżej poznać modną miedź, aby móc wprowadzić ją do aranżacji naszych wnętrz.

Miedziane dodatkiMiedziany wieszak na ubrania1. Miedź jako dodatek
Nietrudno zauważyć, że miedź największe wrażenie robi, gdy pojawia się pod postacią pojedynczego elementu we wnętrzu: lampa, taca, wieszak, stolik. W jej przypadku sprawdza się umiar. Zbyt duże nasycenie miedzianymi elementami może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

2. Do jakich wnętrz stosować miedź?
Popularność stylu loftowego i industrialnego ma się jak najlepiej, a nic tak perfekcyjnie nie współgra z surowością betonu jak dodatki i dekoracje lśniące ciepłym odcieniem miedzi. Ten piękny metaliczny kolor pasuje jednak do różnorodnych stylów – owszem jest idealny do loftów, ale pasuje również do wnętrz eleganckich, a także tych rustykalnych czy na wskroś nowoczesnych.

Miedziany stolik3. Kochają ją kuchnie i łazienki
Dzięki odporności na korozję i unikalnym właściwościom bakteriobójczym miedź idealnie sprawdza się pod postacią zlewów, baterii, wanien, naczyń dekoracyjnych a nawet garnków. Podatna na zginanie, rozciąganie i formowanie różnorodnych kształtów doceniana jest przed projektantów i architektów, którzy, korzystając z niej, tworzą awangardowe i niepowtarzalne elementy wyposażenia wnętrz.

4. Struktury i stelaże
W pomieszczeniach, w których niezbędne są instalacje wodne, zamiast wstydliwie skrywać liczne przyłącza, warto wyeksponować je dodatkowo w ciekawych konstrukcjach z miedzianych rur, lub stworzyć z nich dodatkowe uchwyty np. na ręcznik w łazience, lub półkę w salonie.

MAXLIGHT Energy miedziana lampa5. Ognistorude oświetlenie
Designerskie lampy podłogowe lub wiszące to jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań, by wprowadzić miedziany połysk do wnętrza. Umieszczone w salonie, nad stołem lub wyspą w kuchni są wyjątkową ozdobą. Od nowoczesnych, minimalistycznych struktur po rozbudowane abażury – polerowana miedź pięknie odbija światło, tworząc wyjątkowo nastrojowy klimat.

6. Eko-deko
Miedź to materiał w 100% przetwarzalny, co sprawia że jest przyjazny dla środowiska i zdrowia. Jest również materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, że szybko eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby.

Monika Turska MaxflizPRAKTYCZNY WYMIAR MIEDZI:
- odporna na korozję i warunki atmosferyczne
- nie rdzewieje – z czasem pokrywa się piękną patyna, która ochrania ją i zdobi
- podatna na zginanie, rozciąganie i formowanie kształtów
- czysty metal, w 100% nadaje się recyklingu
- odporna na ogień i biostatyczna (niszczy drobnoustroje)

 

Monika Turska - redaktor naczelna Magnetyzmu Formy

Miedziana mozaika w kuchni