Mała i funkcjonalna, czyli jak urządzić kawalerkę?

Jak urządzić kawalerkę. Mały wstęp. 

Kawalerki, garsoniery, mieszkania typu studio cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza wśród młodych ludzi. To naturalny wybór, który wymusza nowoczesne budownictwo i adaptacja starych mieszkań w dużych miastach, a także chęć ograniczenia kosztów. Wydawać by się mogło, że mając do dyspozycji tylko jeden pokój z aneksem kuchennym i łazienką niewiele można zrobić. A jednak! Choć kawalerka nigdy nie zapewni komfortu dwu lub trzypokojowego mieszkania, to jednak warto sprawić, by była atrakcyjna, a życie w niej – wygodne. 

Wiemy, że chyba najtrudniej jest urządzić małe mieszkanie, gdzie jeden pokój musi spełniać wiele ról. Najtrudniej nie znaczy, że jest to niemożliwe. Aranżacja kawalerki to trudny egzamin z planowania. Jak „znaleźć sposób” na kawalerkę? Wystarczy, że skorzystasz z kilku naszych rad. 

Zaczynamy – jak urządzić kawalerkę? 

Jak urządzić kawalerkę

 

Jak wybrać meble do kawalerki? 

Pamiętaj, że salon będzie jednocześnie sypialnią, pokojem dziennym, biurem, a czasem nawet jadalnią! Aby mała powierzchnia kawalerki była funkcjonalna i nowoczesna, trzeba ograniczyć duże meble do minimum. Postaw na meble kompaktowe i wielofunkcyjne, ale dopasowane do wymiarów wnętrza. 

Dobrze jest, gdy meble do kawalerki spełniają kilka funkcji naraz – na przykład stolik kawowy może mieć schowki na drobiazgi, lub podnoszony blat, na którym swobodnie zjesz obiad lub postawisz laptopa, zamieniając salon w domowe biuro. Warto postawić też na meble, które można składać, lub wkładać jeden w drugi. 

 

Męska kawalerka szare płytki męskie wnętrze

 

Część sypialnia. 

Najważniejszym wielofunkcyjnym meblem do kawalerki jest oczywiście sofa lub narożnik z funkcją spania. Przeczytaj też nasz artykuł na blogu Maxfliz: Sofa z funkcją spania - krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę. Znajdziesz tam kilka świetnych porad.  

Składana sofa w dzień i wieczorem posłuży jako wygodny mebel wypoczynkowy, a w nocy zamieni się w wygodne łóżko. Większość mebli z funkcją spania wyposażona jest w pojemnik na pościel, co jest szczególnie ważne w kawalerce, gdzie każda przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota. Przy wyborze sofy z funkcją spania kieruj się nie tylko wymiarami czy kolorem tapicerki (pamiętaj, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze), ale także wagą i sposobem rozkładania – wybierz taką, którą z łatwością przestawi i rozłoży jedna osoba.  

Do kawalerki, do której zmieści się osobne łóżko, możesz wstawić meble modułowe. To świetne rozwiązanie, które da Ci swobodę i mobilność ułożenia. W zależności od potrzeb możesz łączyć i rozłączać moduły tworząc duże sofy, narożniki lub osobne fotele i pufy. 

Rozkładana sofa z funkcją spania


Strefa wypoczynkowa
i miejsce dla gości. 

Podczas aranżacji kawalerki warto pamiętać też o gościach – zapewnij im lekkie i przenośne siedziska, które będziesz mógł schować po ich wyjściu. Świetnym rozwiązaniem są designerskie krzesła i fotele z wysokiej jakości plastiku. Są przeźroczyste i większość modeli można sztaplować, czyli układać w stos jeden na drugim. To znaczna oszczędność miejsca, a w kawalerce liczy się to bardziej niż gdziekolwiek indziej. 

Małe mieszkanie podział na strefy 

Jak urządzić kawalerkę – podział na strefy. 

W kawalerce, jak w każdym mieszkaniu, musi znaleźć się 5 podstawowych stref: przedpokój, kuchnia, jadalnia, część wypoczynkowa i łazienka. Ale, niewielka przestrzeń kawalerki, choć musi spełniać jednocześnie wiele funkcji, nie może sobie pozwolić na wyraźne oddzielenie tych stref od siebie. Nasza rada? Subtelnie sugeruj funkcję, nie wydzielając jej jako osobnej przestrzeni. Jednym słowem – łącz, zamiast dzielić. 

Podstawowa zasada: unikaj ścian. By uzyskać poczucie większego wnętrza w kawalerce, zrezygnuj z podziałów za pomocą ścianek, przepierzeń, ekranów czy parawanów. Bez nich mała kawalerka stanie się bardziej przejrzysta i otwarta. By uniknąć aranżacyjnej nudy i uzyskać optyczny podział na strefę wypoczynku, strefę przygotowywania i spożywania posiłków, postaw na kolor ścian lub ciekawą tapetę. 

Przedpokój w kawalerce. 

Na niewielkiej przestrzeni kawalerki funkcję przedpokoju musi spełnić mała przestrzeń tuż przy drzwiach wejściowych. Wstaw tu stojący wieszak na kurtki i komodę na buty. Jeśli zdecydujesz się na duże lustro – powiększysz optycznie wnętrze. Lustra to zawsze dobry wybór. 

Nowoczesna kuchnia w kawalerce

Jak urządzić kawalerkę – kropka nad I, czyli co na podłogę? 

Materiały. 

Polecamy naturalne drewno: piękne, ekologiczne, antyalergiczne i przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji – trwałe. Jeśli natomiast nie chcesz zbyt wiele czasu poświęcać tym ostatnim działaniom, postaw na panel lub płytki imitujące drewno. To podłogi o bardzo dużej odporności na wilgoć i ścieranie. Zwracaj więc uwagę na parametry. Do małej przestrzeni sprawdzą się również płytki imitujące kamień. 

Dodatki do łazienki w kawalerce

Kolory. 

By urządzić kawalarkę, kochając ziemne drewno, pamiętaj o jednym: wszędzie, tylko nie na podłogę! Do małego metrażu najlepiej wybrać jednolitą podłogę w jasnym odcieniu, ponieważ w doskonały sposób rozświetli jego wnętrze. Dodatkowo warto zastosować jednakowe podłogi we wszystkich pokojach i zachować spójne przejścia między wydzielonymi strefami. Możesz też, osiągnąć wrażenie większej przestrzeni rezygnując z progów pomiędzy pomieszczeniami. Należy też zwrócić uwagę na ułożenie podłogi, które może wydłużyć lub skrócić pomieszczenie. Polecamy podłużne kształty, unikajmy kwadratów. 

Jak urządzić kawalerkę – podsumowanie. 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci chociaż odrobinę. Dla małego przypomnienia, o czym należy pamiętać, urządzając małe mieszkanie lub kawalerkę. 

Wybieraj funkcjonalne i lekkie meble, na przykład modułowe z dużą ilością półek i schowków. 

Postaw na minimalizm, zarówno pod względem kolorów, jak i ilości dodatków. 

Podziel przestrzeń na osobne strefy. 

Unikaj ciemnych kolorów, wybierając podłogę. Możesz też zrezygnować z ciemnych zasłon, zastępując je roletami. Postaw na szkło, czy to w postaci szklanego stolika kawowego czy dużego lustra powieszonego w strefie przedpokoju. Małe mieszkanie może być piękne i funkcjonalne.