Z brodzikiem czy bez – wybieramy kabiny prysznicowe

Urządzanie łazienki prawie zawsze kończy się wyborem odpowiedniej kabiny prysznicowej. Wanna, brodzik, kabina prysznicowa – to decyzja na lata. Wybór ten ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas kąpieli. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania: gdzie zamontowana będzie kabina, czy będzie to kabina z brodzikiem, czy raczej kabina bez brodzika za to z odpływem liniowym. Nie wiesz co wybrać? Z chęcią Ci pomożemy. Zapraszamy do świata wodnego relaksu.

Hueppe kabina prysznicowa czarny profil Black Line

Prysznic to genialny wynalazek, który zmienił życie wielu ludzi. Wie to każdy, kto w upalny dzień wszedł do kabiny, odkręcił orzeźwiającą wodę i dosłownie czuł, jak wstępuje w niego nowa siła, nowe życie. Kabina prysznicowa pozwala nie tylko zaoszczędzić cenne miejsce w łazience, ale również na oszczędność wody i czasu – poranna toaleta przebiega znacznie szybciej w łazience z kabiną niż w przypadku łazienki z wanną (przeczytaj artykuł: Najlepsze sposoby na oszczędzanie wody w łazience). Sam wybór kabiny prysznicowej to zadanie niełatwe i trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wybór kabiny prysznicowej warto przemyśleć jeszcze przed remontem łazienki. Czy wybrać drzwi otwierane na zawiasach, czy drzwi przesuwne na rolkach, kabinę walk-in czy kabinę półokrągłą, brodzik niski czy wysoki, a może kabinę bez brodzika z odpływem liniowym? Wbrew pozorom nie są to pytania łatwe. Przybliżmy zatem charakterystykę kabin prysznicowych.

Szprosowa kabina walk-in łazienka w stylu loft

Kabina prysznicowa – kształt i miejsce montażu

Sposób montażu i kształt kabin prysznicowych decyduje o ich zastosowaniu i funkcjonalności. Podobnie jak ich wielkość. Wybierając kabinę prysznicową możesz zdecydować się na następujące rozwiązania:

Kabina narożna półokrągła Novellini Young

kabina narożna

Kabina narożna montowana jest, jak sama nazwa wskazuje, w rogu łazienki, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Najczęściej są to modele półokrągłe, choć coraz częściej nasi Klienci wybierają kabiny narożne kwadratowe lub prostokątne. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest kabina narożna półokrągła z brodzikiem 90x90 cm, bo mieści się nawet do małej łazienki.
Mała łazienka wymaga również dopasowania odpowiedniego sposobu otwierania kabiny, o czym napiszemy w dalszej części.

Kabina przyścienna New trendy

kabina przyścienna

Kabina przyścienna to kabina prysznicowa montowana bezpośrednio przy ścianie, ale niekoniecznie w jej narożniku. Najczęściej to kabina prostokątna lub kwadratowa, która składa się z 3 elementów: dwóch szklanych ścianek i drzwi. „Plecy” kabiny to ściana – koniecznie z płytek łazienkowych.

Kabina walk in Huppe Duplo

kabina walk-in

Popularny model kabiny przyściennej lub wolnostojącej to kabina walk-in. To inaczej kabina otwarta – szklane ściany bez ruchomych elementów, takich jak drzwi prysznicowe, montowane są do ścian za pomocą profili aluminiowych lub drążków ściennych. To szalenie modne rozwiązanie, zwłaszcza gdy jest to kabina bez brodzika. Kabina prysznicowa typu walk-in to tak popularne i modne rozwiązanie, że zasługuje na szersze opisanie w dalszej, bardziej szczegółowej części artykułu.

Kabina wnękowa drzwi prysznicowe Eventa

kabina wnękowa

Niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które idealnie wykorzystuje pozorne mankamenty wnętrza, jest kabina wnękowa. Polega na montażu kabiny we wnęce pomieszczenia, przy tej opcji wystarczą więc jedynie drzwi prysznicowe. Najczęściej to kabiny bez brodzika z wmontowanym w podłogę odpływem liniowym lub punktowym. Wnęki bowiem bywają różnych rozmiarów i kształtów i trudno dobrać do nich odpowiedni brodzik prysznicowy.
Kabiny wnękowe stosowane są głównie w projektach łazienek na poddaszu (przeczytaj artykuł: Jak urządzić łazienkę na poddaszu?).

Czarna kabina prysznicowa

Wygodne wejście – drzwi do kabiny prysznicowej

Pamiętajmy o tym, że swoboda ruchu wynika z rozmiarów samej kabiny, ale także z szerokości wejścia do niej. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na kształt kabiny, jej rozmiary, ale także na sposób jej otwierania. Same drzwi mogą mieć też różną konfigurację. Mogą to być drzwi pojedyncze, podwójne, z dodatkową ścianką, czyli tzw. elementem stałym, wąskie lub całkiem dużych rozmiarów. Mogą mieć minimalistyczne zawiasy lub szerokie profile aluminiowe – wybór jest ogromny, ale jedno jest pewne – sposób otwierania kabiny prysznicowej powinien być podyktowany rozmieszczeniem poszczególnych elementów w łazience.

To szczególnie istotne w małej łazience – wybrawszy kabinę półokrągłą z otwieranymi drzwiami, sprawdź czy skrzydło nie wchodzi w kolizję z umywalką lub toaletą.

Istnieje kilka rodzajów drzwi, które możesz zamontować w swojej kabinie prysznicowej:

- drzwi skrzydłowe: Drzwi otwierane na zawiasach. Na rynku istnieją drzwi otwierane zarówno na zewnątrz, jak i do środka.

- drzwi przesuwne: Montowane na prowadnicach lub rolkach jezdnych drzwi przesuwane w bok, lub rozsuwane na oba boki.

- drzwi składane: Drzwi „łamane”, składające się jak harmonia (stąd też ich inna nazwa „drzwi harmonijkowe”). Wybierając ten rodzaj otwierania kabiny, należy jednak pamiętać, że jest ono mniej szczelne niż alternatywne rodzaje drzwi prysznicowych.

Czysta kabina narożna, bateria podtynkowa, deszczownica

Czysta kabina – wizytówka łazienki

Wybierając kabinę prysznicową i sposób otwierania drzwi, zwróć uwagę na szczegóły: wypinane rolki drzwi przesuwnych, płaskie zawiasy, czy zastosowane powłoki ochronne szkła. Dlaczego? Bo to znacznie ułatwi czyszczenie kabiny. Im mniej elementów montażowych, zagięć, zakamarków, tym kabina prysznicowa łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Główną przyczyną zabrudzeń i przebarwień, jest przenikanie się substancji chemicznych zawartych w wodzie i środkach do higieny, z tymi na powierzchni szkła – mydło, piana z szamponu, osad z wody, to wszystko brudzi i zostawia nieestetyczne smugi. Dlatego wiele fabryk już na etapie produkcji kabiny stosuje powłoki hydrofobowe, które dają efekt odpychania wody. Wygładzają one powierzchnię szkła i zmniejszają jego porowatość. Wówczas do czyszczenia wystarcza zwykła ściągaczka do szyb i miękka szmatka. Bo żadna kabina, nawet najbardziej nowoczesna i dobrze zaprojektowana, nie zrobi wrażenia, jeśli będzie brudna! (przeczytaj artykuł: Jak i czym czyścić baterie łazienkowe?)

Kabina z brodzikiem Brera Novellini

Kabina prysznicowa z brodzikiem – wady i zalety

Prysznic z brodzikiem to wciąż popularne rozwiązanie, które pozwala na zaaranżowanie łazienki z wyraźnie oddzieloną strefą mokrą. To często także wybór dyktowany ekonomią – kabina z brodzikiem jest łatwiejsza w montażu i często dostępna na rynku w gotowych zestawach. Nie trzeba się wówczas zastanawiać czy kabina prysznicowa spasuje kształtem i wymiarem do brodzika i na odwrót.

Na rynku dostępnych jest dużo modeli zróżnicowanych kształtem i głębokością brodzika – brodzik narożny, brodzik prostokątny, kwadratowy, półokrągły, a nawet asymetryczny – odpowiadający kabinie prysznicowej. Od ultracienkich po takie, które z łatwością zastępują wannę przy wielu czynnościach (kąpiel dziecka, drobne pranie).
Brodzik niski to coś, czego nasi Klienci najczęściej poszukują. Niemalże płaskie brodziki lub takie zlicowane z podłogą. Niestety nie w każdej łazience możliwy jest montaż niskiego brodzika – zależy to od grubości posadzki, w którą należy się wkuć, by zamontować syfon odpływowy.

Za największą wadę kabin z brodzikiem uważa się brak możliwości indywidualnego dopasowania. Kabiny z brodzikami mają ściśle określone wymiary, które ograniczają możliwości aranżacji łazienki.

Kabiny z brodzikiem nie są także polecane dla osób starszych oraz niepełnospraw

nych ruchowo. Brodzik, nawet niski, to podest, który może stanowić barierę, a także zagrożenie podczas wchodzenia i wychodzenia z kąpieli.

Klienci za wadę uznają również mało atrakcyjny wygląd brodzików i ich obudowy. Brodziki głębokie dostępne są z własną obudową, zazwyczaj wykonaną z białego tworzywa sztucznego, co powoduje, że przyciągają wzrok i trudno dopasować je do stylu łazienki. Taki brodzik można również obudować płytą i wykończyć płytkami lub mozaiką, ale trzeba się liczyć z większą liczbą płytek i dodatkową pracą fachowca.

Niski brodzik kolorowy

Z czego zrobiony jest brodzik?

Jeśli zdecydowałeś się na wybór kabiny z brodzikiem, musisz jeszcze wybrać co będziesz czuł pod stopami. Kształt, rozmiar i kolor brodzika to przecież nie wszystko co możesz dopasować do własnych potrzeb i stylu łazienki.

- brodzik akrylowy: to najpopularniejsze rozwiązanie do łazienki. Wysoka trwałość i lekkość, a także szybkie nagrzewanie się i długie utrzymywanie temperatury to główne zalety tych brodzików. Nie bez znaczenia jest także to, że w momencie powstania rysy lub innego uszkodzenia mechanicznego, brodziki akrylowe możesz naprawić sam za pomocą odpowiedniej pasty.

- brodzik stalowy: cięższy i głośniejszy niż brodzik akrylowy, ale niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia.

- brodzik konglomeratowy: wykonany z tworzyw mineralnych, mielonego marmuru i żywicy, często z wykończeniem antypoślizgowym. Trwały, odporny na uszkodzenia. Warto pomyśleć o brodziku w innym kolorze niż biały – konglomerat daje możliwość uzyskania kolorowych brodzików. Najchętniej wybierane są niskie brodziki czarne i brodziki beżowe.

Wybierając brodzik należy wcześniej przeanalizować umiejscowienie kanalizacji, aby dobrać odpowiedni syfon i odpływ wody. Dla Ciebie widoczna będzie tylko jego część zewnętrzna, czyli chromowany lub mosiężny korek, ale od jego wydajności zależeć będzie prędkość odpływu i sama funkcjonalność brodzika.

Kabina bez brodzika kabina walk in

Kabina prysznicowa bez brodzika – wady i zalety

Istnieją badania, które dowodzą, że Polacy wybierają zarówno rozwiązania łazienki z wanną, jak i prysznicem, o tyle już badania odnoszące się do samego prysznica wyraźnie mówią, że coraz większą popularność zyskuje kabina prysznicowa bez brodzika.

Czym jest kabina bez brodzika?

Najprościej mówiąc prysznic bez brodzika to kabina zamontowana bezpośrednio na płytkach podłogowych. Jednolita powierzchnia posadzki w całej łazience to zdecydowany plus i komfort kąpieli dla wszystkich użytkowników.
A jakie płytki pod prysznic bez brodzika? Koniecznie płytki antypoślizgowe! Takie właściwości zapewnią nam nie tylko komfortową kąpiel, ale i bezpieczeństwo (przeczytaj artykuł: Czym są płytki antypoślizgowe?).

Kabiny bez brodzika najbardziej cenią rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze, które mają problem z ruchem – do takiej kabiny można włożyć taboret lub wjechać wózkiem inwalidzkim, a także właściciele czworonogów, którym w kabinie bez brodzika łatwiej jest umyć swoich pupili po długim spacerze.

Najmodniejsze płytki do kabiny prysznicowej to wciąż płytki drewnopodobne oraz płytki imitujące beton.

Kabina bez brodzika płytki antypoślizgowe

Kabina prysznicowa bez brodzika to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie nie tylko w polskich łazienkach, ale także w hotelach i gabinetach SPA czy placówkach medycznych. Z takich kabin łatwiej korzysta się wszystkim – w tym także osobom starszym czy podlegającym rehabilitacji. Dodatkowym atutem jest to, że zdecydowanie łatwiej utrzymać ją w czystości niż kabinę z brodzikiem.

W Maxfliz często słyszymy pytanie „czy prysznic bez brodzika to dobre rozwiązanie do małej łazienki?”. NAJLEPSZE! W małej łazience liczy się każdy centymetr, który trzeba wykorzystać dobrze i mądrze. Gdy nie ogranicza nas kształt i wymiar brodzika możemy stworzyć dowolną kabinę prysznicową, nawet o nietypowych rozmiarach. Dodatkowo, gdy wzroku nie przyciąga brodzik, a cała podłoga w łazience wyłożona jest takimi samymi płytkami, zyskujemy optycznie większą i harmonijną przestrzeń.

Dla niektórych wadą kabiny bez brodzika jest to, co dla innych jest jej zaletą – płytki pod stopami. Dla jednych świetne rozwiązanie, bo łatwo się czyści i pięknie wygląda, dla innych – zimno w stopy jest wadą dyskwalifikującą to nowoczesne rozwiązanie.

Minusem kabiny bez brodzika jest trudny montaż. Nie tyle samych szklanych ścianek i drzwi lecz odpływu wody. Trzeba go wkuć na pewną głębokość w posadzkę, co nie jest łatwe, zwłaszcza w bloku czy w starym budownictwie.

Drzwi prysznicowe łamane drzwi harmonijkowe

Odpływ liniowy – zalety i montaż

Odpływy liniowe są dziś tak popularne, bo dają ciekawy efekt wizualny. Odpływ liniowy pozwala na zastosowanie, w miejsce brodzika kąpielowego, płytek gresowych, a na podłodze widać jedynie cienki element chromowany. Dostępne są także odpływy liniowe, w które można wmontować fragment płytki, by jeszcze bardziej ujednolicić podłogę pod prysznicem.
Brak brodzika sprawia, że łazienka wygląda bardziej elegancko, a jednolita podłoga pasuje zarówno do łazienki nowoczesnej, jak i łazienki utrzymanej w klasycznym stylu.

Jeśli zdecydujesz się na prysznic bez brodzika, pamiętaj o tym, że decyzja musi być podjęta przed ułożeniem płytek. Tylko wtedy możesz być pewien, że podłoże zostało dobrze przygotowane, a Twojej łazience nie grozi zalanie. Właśnie za to odpowiada w równym stopniu odpływ liniowy, przygotowanie posadzki i dobry fachowiec, który wykona odpowiednią instalację.

Na montaż kabiny bez brodzika należy zostawić przynajmniej 15-centymetrowy zapas wysokości posadzki. To miejsce konieczne, by zmieścić podłączenie do kanalizacji oraz odpływ wraz z syfonem.
Na całej powierzchni podłogi w łazience należy wykonać izolację przeciwwodną – służy do tego folia w płynie. Tę samą substancję należy nanieść również na otynkowaną ścianę do wysokości 1,5 m w obrębie kabiny prysznicowej i innych stref mokrych – na przykład przy wannie. W narożnikach oraz na rozecie odpływu syfonu należy zastosować taśmy uszczelniające.
W kierunku odpływu liniowego należy wykonać spad co najmniej 2,5% (2,5 cm/1m) w kierunku odpływu liniowego.

W przypadku, gdy niemożliwy jest montaż odpływu liniowego, nie musisz rezygnować z kabiny bez brodzika. Na rynku dostępny jest odpływ ścienny, który montuje się na stelażu podtynkowym podobnym do stelaża podwieszanej toalety. Stelaż wraz z odpływem montuje się przy ścianie prysznica i obudowuje go płytkami ściennymi. Drobna chromowana szczelina pomiędzy podłogą a ścianą odprowadza wodę do kanalizacji w taki sam sposób jak odpływ liniowy i punktowy, ale bez konieczności skuwania podłogi.

Duża kabina prysznicowa, kabina bez brodzika, kabina walk-in

Kabina walk-in – więcej swobody w łazience

Łazienka z kabiną walk-in wydaje się większa, i tak jest w istocie. To nie jest jedynie złudzenie optyczne. Gdy konstrukcję kabiny tworzą jedynie szklane ściany, łazienka staje się większa i bardziej ustawna, a co za tym idzie – przestronniejsza.
Kabina walk-in to kabina otwarta, bez drzwi. Jej konstrukcję stanowią ściany łazienki oraz szklane tafle. To lekka, oszczędna forma, dzięki której w łazience króluje przestrzeń i światło. Kabiny walk in entuzjastycznie przyjęto wraz ze wzrostem popularności na wnętrza w stylu loft i łazienki minimalistyczne (przeczytaj artykuł: Wnętrza w stylu loft - pochwała indywidualizmu i designu).

Kabina walk in może być zamontowana na niskim brodziku – szczególnie polecamy brodziki konglomeratowe, lub bez brodzika – jego funkcję przejmie wówczas podłoga z płytek (koniecznie wybrać płytki antypoślizgowe z wyczuwalną fakturą). Tak jak w przypadku innych kabin bez brodzika należy zamontować także odpływ liniowy lub, jeśli nie ma możliwości wkucia syfonu w posadzkę – odpływ ścienny.

Kabina bez brodzika typu walk in polecana jest zwłaszcza osobom starszym i poddawanym rekonwalescencji, rehabilitacji i mającym trudności z poruszaniem. Brak progu i drzwi zmniejsza ryzyko potknięcia się lub stracenia równowagi.

Kabina walk in, brodzik wpuszczany w podłogę

Kabina walk-in wbrew pozorom zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna kabina narożna. Brak drzwi daje swobodę w aranżacji łazienki bez obawy, że otwierane drzwi zahaczą o umywalkę czy toaletę.
Jest też bardziej higieniczna niż otwierana kabina prysznicowa – brak rolek, prowadnic i zawiasów powoduje, że nie gromadzi się tam brud, resztki mydła, kamień i osad.

Pamiętaj jednak, że otwarta kabina powoduje, że powietrze podczas kąpieli nie nagrzewa się w niej tak szybko, a w łazience należy zadbać o odpowiednią wentylację.

Nowoczesna kabina prysznicowa, loftowy prysznic, czarna armatura, czarna kabina prysznicowa

Zwieńczeniem takiej kabiny będzie odpowiednio dobrany zestaw prysznicowy. Możesz wybierać spośród setek modeli natrysków – z deszczownicą, słuchawką, ze sztycą, drążkiem, a nawet zestawy podtynkowe – do wyboru, a nawet do koloru! (przeczytaj artykuł: Czarna armatura w łazience – wykorzystaj jej potencjał!)

Kabina walk in kabina z brodzikiem

Drzwi przesuwne kabina prysznicowa Huppe

Czarny brodzik, kabina narożna Huppe Black Line

Kabina walk in, czarne szkło, niski brodzik

Brodzik zlicowany, kabina walk in, nowoczesna łazienka

Prysznic we wnęce, drzwi prysznicowe przecuwne, kabina Opera

Kabina prysznicowa z brodzikiem