Jak rozplanować oświetlenie w łazience?

Marcin Wolak, specjalista ds. oświetlenia w salonach Maxfliz mówi jakie aspekty wziąć pod uwagę projektując rozmieszczenie punktów świetlnych w łazience.

Oświetlenie Maxfliz Marcin Wolak

Planując wybór oświetlenia łazienkowego istotne jest, aby wziąć pod uwagę kilka aspektów. Światło jest pomocne przy codziennej pielęgnacji i sprzątaniu. Równomierne doświetlenie całego pomieszczenia ma ogromne znaczenie w kwestii troski o czystość i higienę.

Decydując o rozmieszczeniu punktów świetlnych zadbajmy także o doświetlenie lustra w taki sposób, by stojąca na wprost niego osoba mogła wyraźnie zobaczyć całą swoją twarz. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o właściwym oświetleniu obszaru znajdującego się w okolicach wanny lub prysznica, co ma decydujące znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa domowników.

Lampa szynowaTaką gwarancję dają nam artykuły z odpowiednią klasą szczelności wody. W przypadku aranżacji łazienki warto postawić na klasę IP 65. Cyfra 5, znajdująca się na końcu, informuje nas, iż oprawa jest odpowiednio zabezpieczona przed penetracją wody.

Oświetlenie całej łazienki
Istotą aranżacji łazienki jest zapewnienie światła, które będzie równomiernie rozkładać się po całym pomieszczeniu i rozjaśniać wszystkie zakamarki. Łazienka w stylu glamour

Jednym ze sposobów na zapewnienie równomiernie rozproszonego światła jest zainstalowanie podwieszanego sufitu, w którym umieścimy oczka halogenowe. Mogą być mieć one różnoraki kształt: okrągły, kwadratowy, a także różne wykończenie, np. w chromie, w wersji satynowej. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i estetyczne, przez co chętnie wybierają je osoby urządzające łazienki – radzi Marcin Wolak, specjalista ds. oświetlenia w salonach Maxfliz. Dodatkową jego zaletą jest to, że posiada ono wymienialne źródło światła. Co więcej w oczkach możemy zainstalować zarówno klasyczny halogen, jaki i LED, o barwie ciepłej lub zimnej - wszystko zależy od naszych preferencji – dodaje ekspert.

Inną receptą na optymalne oświetlenie pomieszczenia są plafony, które również mogą zawierać wymienialne źródła światła, takie jak świetlówki, halogeny. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne są także plafony wykonane w technologii LED, które nie wymagają wymiany żarówki. Poszukując tego rodzaju lamp, warto zwrócić uwagę na ofertę takich marek jak np. MAXLIGHT, BPM czy Astro.

Kinkiety do łazienkiDoświetlenie lustra
W przypadku oświetlenia lustra powinniśmy zadbać, aby światło nie tworzyło cieni na twarzach przeglądających się oraz nie zmieniało ich koloru. Jeśli mamy do czynienia z lustrem o wąskiej powierzchni, dobrze sprawdzi się powieszenie dwóch kinkietów po jego obu stronach, najlepiej na wysokości oczu domowników (około 1,6-1,7 m od podłogi).

Kinkiety, w zależności od potrzeb, można także zainstalować na płaszczyźnie lustra. Gdy lustro jest na tyle szerokie, że oświetlenie kinkietowe nie będzie wystarczające, warto zdecydować się na dodatkowe źródło światła nad całą górną krawędzią lustra, co jeszcze mocniej rozjaśni całą łazienkę. Panele mogą występować w różnej wielkości oraz zapewniają ciepłe, rozproszone światło. Dotrze ono w pozostałe zakamarki pomieszczenia.

Plafon łazienkowyLampy w strefie kąpielowej
Chociaż wiele łazienek ze względu na niewielką powierzchnię nie wymaga lamp w obszarze kąpielowym, to w przypadku większych pomieszczeń warto zastosować dodatkowe punkty świetlne. Powinny one dobrze oświetlać całą okolicę prysznica czy wanny, a przy tym nie być drażniące dla oczu. Bez względu na to jakie lampy zastosujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na ich hermetyczność W przypadku źródeł światła znajdujących się w strefie mokrej, w zupełności wystarczą te o klasie szczelności (IP), jak na przykład lampy z oferty MaxLight, Sedia Technical Spot, czy Astro Kos.

Czego unikać?
Lampy wiszące nie są rozwiązaniem rekomendowanym dla łazienek. Mogą nie zdać egzaminu w pomieszczeniach o standardowej wysokości, gdyż będą zwyczajnie przeszkadzać i utrudniać poruszanie się. Dla zachowania bezpieczeństwa lepiej także unikać wszelkich lamp stojących czy przenośnych, które w zetknięciu z wodą mogą doprowadzić do porażenia prądem. Oprócz odpowiedniego oświetlenia pamiętajmy o zabezpieczeniu kontaktów przed dostaniem się do nich wody – dlatego najlepiej rozmieścić je z dala od armatury sanitarnej, a także wybierać takie, które posiadają odpowiednie bryzgoszczelne zabezpieczenie.